A cserépkályha-fűtés mindig sugárzó meleget ad, nem is hasonlítható más fűtési módokhoz – nyilatkozta Sápy László kályhásmester, aki emellett videónkon elmondja és be is mutatja, hogyan lehet minél környezetbarátabb módon – felülről lefelé – fűteni egy cserépkályhában. A MACSOI alelnöke arról is beszél, a modern, jól megépített kályhák körülbelül háromszáz forintnak megfelelő famennyiséggel akár 12-16 órán keresztül is meleget adnak. A törvényi szigorításnak köszönhetően ráadásul lassan eltűnnek a piacról a silányabb minőségű tüzelőberendezések. Videónkban azt is körüljárjuk, hogyan érdemes főleg vidéki környezetben úgy fűteni otthonainkban, hogy emellett a levegő tisztaságára is odafigyelünk.
TIHANYI RITA – SUSÁNSZKY MÁTYÁS PÁL
Korábbi cikkünkben és a hozzá kapcsolódó videóban bővebben is foglalkoztunk azzal a sajnálatos ténnyel, hogy az Európai Bizottság 2018 májusában bejelentette, több uniós országgal egyetemben az Európai Bíróság elé citálják hazánkat a rossz levegőminőség miatt. A kötelezettségszegési eljárás annak köszönhető, hogy Magyarország a megszabott uniós határértéket sem 2005-ben, sem 2010-ben nem tudta teljesíteni. Ismert, a légszennyezésnek Európában évente 400 ezer áldozata van, többen szenvednek miatta légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségekben, ráadásul a rossz levegő évente több, mint 20 milliárd euró kárt okoz az európai gazdaságnak. Mint korábbi összefoglalónkban rámutattunk, a levegő szennyezettségéért a közhiedelemmel ellentétben nem a füstölgő gyárak, erőművek, vagy általánosságban a közlekedés tehetőek felelőssé, hanem az átlagemberek, azaz mi, és néhány jellemző, káros szokásunk. Szakértők rámutatnak: míg a nagyvárosok esetében a közlekedési, valamint a peremkerületekben előforduló helytelen fűtési szokások okozzák a legnagyobb problémát, addig vidéken egyértelműen a fűtés tehető felelőssé a rossz levegő miatt.
Soron következő videónkban Sápy László, kályhásmester, a Magyarországi Cserépkályhások, Kandallóépítők és Gyártók Országos Ipartesülete alelnökének segítségével bemutatjuk azt a helyes fűtési technikát, amellyel fatüzelés esetén a legkevesebb káros anyagot juttatjuk a levegőbe, illetve kifejtjük a hamarosan várható törvényi szigorodás egyes elemeit is. Amiről bővebben is szó lesz:
- a megfelelő tüzelőanyag kiválasztása;
- a tüzelőanyagok nedvességtartalma;
- a szén- és lignittüzelés környezetkárosító hatásai;
- a 2020-tól, illetve 2022-től szigorodó tüzelőberendezési elvárások.
A témában a Fűts okosan!-kampány keretében kiadott, szabadon letölthető dokumentumban, illetve a kampány honlapjáról is fontos információkat találhatnak.
Forrás/fotó/videó: PestiSrácok.hu
fo in
2019-02-10 at 22:46
Nagyon egyszerű a megoldás. Vissza kell venni a világ lakosságának 2%-tól a világ vagyonának a 98%-t és mindenki kaphat megfelelő fűtő berendezést is ingyen.Ja, bocsánat, ez már megint antiszemitizmus, vagy mi a franc. Nem a csóró embereket kell már megint szexuálni prozelitácskáim!
Csámpás Marcsa
2019-02-11 at 00:11
Cserépkályhába kiszárított fával.
A gáz is szennyez, de nem látszik a füstje.
Bereczk János
2019-10-23 at 08:51
Ugye az utolsó utáni pillanat, már fűteni kéne, de mivel? Jönnek a jótanácsok, ugyanazok amik már 100 éve, de már van kazán, mert az biztosan kell, vegyes mert az mindenhez jó(?), aztán kiderül mégsem és minden kezdődik elölről! Idén még fázunk, de jövőre majd
minden rendbe jön!!!
Én is javasolok valamit, sokadszor, hátha még van aki szereti a meleget, és elég lusta ahhoz, hogy ne egész nap a kazánnal vacakoljon!! Kazán persze kell, egyszerű, ami nincs!!!
Szén elgázosítás, CO hidrogénnel égetése! Katalizátoros égés!!!