A Magyar Kormány nemzetpolitikájáról tartott előadást Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára kedden a külhoni lengyelek és külhoni magyarok részére szervezett nyári tábor Országgyűlésben tartott napján. A tábor célja, hogy lehetőséget biztosítson a Lengyelország határain kívül élő lengyel és a Magyarország határain kívül élő magyar fiatalok számára, hogy találkozhassanak, és megoszthassák egymással problémáikat és tapasztalataikat.
A lengyeleket és a magyarokat – az ezeréves barátságon túl – számtalan szál köti össze. A közös történelmi múlt ápolása és a közép-európai nemzetek közötti szálak erősítése kiemelt célja a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak. Példa a 2017-re meghirdetett Szent László-év, amelynek keretében számtalan program, konferencia, fiataloknak szóló vetélkedő és kiállítás-bemutató került és kerül megrendezésre az év során az anyaországban és határon túl. A lengyel anyától született László király maga is erős összekötő kapocs a két nemzet között, személye kiválóan kifejezi a közép-európai térség egységét.
A Nemzetpolitikai Államtitkárság fiataloknak szóló főbb programjait ismertetve a politikus kiemelte a diaszpóra magyarságát támogató Kőrösi Csoma Sándor Programot és a Kárpát-medencei szórványmagyarságot segítő Petőfi Sándor Programot. Magyarország Kormánya egyre nagyobb hangsúlyt fektet a diaszpórára, amely az elkövetkező évben megnövelt anyagi támogatásra számíthat.
A Magyar Országgyűlés által 2010-ben elfogadott állampolgársági törvénymódosításnak és az egyszerűsített honosítási eljárás bevezetésnek köszönhetően megvalósult a magyar nemzet közjogi egyesítése, és őszre nagy valószínűséggel leteheti az esküt az egymilliomodik új magyar állampolgár is.
A nyári tábor országgyűlési nyitó napján előadást tartott Szabolcs Attila, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának alelnöke, Dr. Csúcs Lászlóné lengyel nemzetiségi szószóló, valamint Mirkóczki Ádám, az Interparlamentáris Unió Magyar-Lengyel Baráti Tagozat alelnöke is.
MTI (OS), Miniszterelnökség; Fotó: karpathir.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS