Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének javaslatára terjesztette elő a kormány és fogadta el a parlament a kata módosításának tervezetét, így szeptembertől az ebben a formában adózók csak magánszemélyeknek állíthatnak ki számlát, aki pedig továbbra is dolgozna cégeknek, át kell térnie a nagyjából harminc százalékos összterhet jelentő átalányadózásra. Emiatt szerveztek civilek, köztük nagy számban futárok hivatalosan be nem jelentett tüntetést és felvonulást a fővárosban. Tíz órakor a város különböző pontjairól indultak el a tiltakozók az Országház elé, de időközben önkényesen lezárták a Margit hidat, a kora délutáni órákra pedig az Erzsébet híd több sávját is. Tudósítónk és fotósunk a helyszínről elmondta azt is, hogy az amúgy évek óta többkulcsos, brutálisan magas személyi jövedelemadót követelő gyurcsányista politikusok gyorsan rátapadtak a tüntetésre: Varju László, Kunhalmi Ágnes, Tordai Bence, Hadházy Ákos, Szabó Tímea, Jámbor András és a szélsőjobbról Toroczkai László máris ellopta a showt az eredeti szervezők elől. Bár időközben egyes hangadók az Országház felgyújtását és a város megbénítását is javasolták, a tömegdemonstrációból nem lett semmi, este hatra néhány tucat tüntető maradt, akik még mindig testükkel akadályozzák a forgalmat a Margit hídon. A Momentum holnapra újabb demonstrációval próbálkozik.
Kedd reggel látszólag valóban spontán, civil gyűlésként vette kezdetét a kata-szigorítás ellen tiltakozók tüntetése. A pár száz résztvevő meglepő módon az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulójára írt, Desmond Child és számos magyar sztár által elénekelt “Egy szabad országért” című indulóra vonult fel a Margit hídra. Ekkor érkeztek meg a baloldali politikusok az Országházból és az országgyűlés közeli irodaházából, és a híd önkényes lezárására buzdították a résztvevőket. A rendőrség beavatkozására később annyit lehetővé tettek, hogy a hídon rekedt autók távozzanak. Volt olyan is, aki összeakaszkodott a hatósággal, őt előállították. A fiatal férfi már korábban is kötözködött a rendőrökkel, majd leköpte a rendőrautót, valamint inzultálta a vele elbeszélgető egyenruhásokat. Fél egy után, bár a hídzár még kitartott, a demonstrálók jó része a Jászai téri McDonald’sba vonult át ebédelni – közülük sokan vissza se tértek.
A hídon maradt kisebb csoport egyes tagjai olykor megafonba kiabálták követeléseiket, az éppen a kata-törvényről vitázó Országgyűlés képviselőinek címezve. A hangulatot a baloldali politikusok köre próbálta tovább fokozni, bár itt is kisebb nézeteltérések alakultak ki. A minden adó eltörlését követelő Ecsenyi Áron például bosszúsan így távozott a keménymagból:
Ha Kunhalmi is itt van, az egésznek semmi értelme!
Délután egy óra körül egy kisebb nyári zápor végül elüldözte a politikusok nagyobb részét, így a “politikamentes” megmozduláson már csak néhány momentumos aktivista, valamint Cseh Katalin szolgáltatta az ideológiai muníciót egy megafon segítségével. Időközben az ismert, világoskékről rózsaszínre váltó motoros futárcég emberei megpróbálták lezárni az Erzsébet hidat is; háromnegyed kettőkor a rendőrséggel viaskodva két-három sávon tudták akadályozni a forgalmat. Kettő órakor a hídlezárást kezdeményező Momentum egyik aktivistája hangosbemondóján arra kérte a már igen szellős, legfeljebb pár száz fős tömeget, hogy az Országgyűlés ülését követően tartóztassák fel a távozni kívánó kormánypárti politikusok autóit.
Mint ismert, a kormány a háborús infláció, illetve az európai energiaválság árnyékában a lakossági rezsi- és energiaárak védelmére hivatkozva kér nagyobb áldozatvállalást azoktól a katás vállalkozóktól, akik nem a lakosságnak, hanem cégeknek, vállalatoknak szolgáltatnak, vagy eddig katás szerződéssel színlelték a munkaviszonyukat. Ma ugyanis akár 12 millió forintot is fel lehet venni egy év alatt mindössze hatszázezer forint adó- és járulék megfizetése mellett, ha valaki a katás adózást választja. Az utóbbi években kimutathatóan sokan visszaéltek a lehetőséggel. A Pénzügyminisztérium azt ajánlja: akik a jövőben is cégeknek szeretnének szolgáltatni, térjenek át az átalányadózásra, nagyobb bevételnél pedig a kiva-adózásra. Előbbi a munkavállalói terheknél kedvezőbb módon körülbelül harminc százalékos közterhet jelent az egyéni vállalkozóknak.
Elfogadta a szigorítást az Országgyűlés
A kata szabályainak módosítását 120 igennel, 57 nem ellenében elfogadta az Országgyűlés. A tüntetők erre reagálva a Parlament épületének felgyújtását is felvetették, mások pedig a hídblokád fenntartását javasolták, vagyis a kevés megmaradt tüntetőnek nem sikerült megállapodni a folytatásban. A gordiuszi csomót a Momentum próbálta átvágnia azzal, hogy szerdán 18 órára a Parlamenthez szerveztek tüntetést. A tömeg ugyanakkor ezzel sem elégedett meg, egy hangos kisebbség mindenáron a fel nem ajánlott gyújtogatási opciót preferálta volna. A rövid közjátékot követően a demonstrálók úgy döntöttek, hogy még határozatlan ideig lezárva tartják a Margit hidat.
A Kossuth térre meghirdetett gyújtogatás, blokád és népfelkelés – szerencsére érdeklődés hiányában – elmaradt, ugyanakkor még este hat órakor is voltak néhány tucatnyian, akik a rendőrség türelmes felügyelete mellett testükkel akadályozták a villamosok, buszok és autók közlekedését a Margit hídon.
Fotók: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS