Évente húszezernél több körözést adnak ki eltűnés miatt, és naponta átlagban több mint kétezret keresnek. Például ma 2560 eltűnt személy szerepel a rendőrség körözési listáján. Ebből több mint fele, 1462 fő 18 év alatti fiatal, közülük 248 fő, azaz az eltűntek tizede gyerekkorú. Magyarországon 90 évig szerepeltetik az eltűnteket a körözési listán, ha addig nem kerülnek elő élve, vagy holtan. Egy bizonyos idő eltelte után már csak arra van esély, hogy holtan találják meg, de kegyeleti okokból mindent megpróbálnak. Till Tamás még mindig szerepel a körözési listán, még nem fejeződött be a DNS-azonosítás.
A 24 éve eltűnt Till Tamás még mindig szerepel a Hermon Körözési Nyilvántartási Rendszerben (továbbiakban: Hermon). Ennek az az oka, hogy még nem fejeződött be a DNS-azonosítás.
Még nem fejeződött be a genetikai igazságügyi vizsgálat, ám szinte száz százalék, hogy a 24 éve nyomtalanul eltűnt, akkor 11 éves Till Tamás maradványait találták meg – jelentette be augusztus 1-én Petőfi Attila vezérőrnagy az ORFK-n. A rendőrök júniusban kezdtek ismét nyomozni, amikor arról érkezett információ, hogy 2000-ben egy intézetis gyerek segített elásni egy bajai tanyán egy gyermek holttestét. Az intézetis gyerek időközben felnőtt, ám öngyilkos lett. A tanya tulajdonosa szintén. A segédkező egyik intézetis társa azonban mindent elmondott. A rendőrök nemrégen meg is találták a tanya alapzatában 40 centiméter mélyen bebetonozott maradványokat.
A kiásott maradványokon felismerhető volt a ruházat, ami megegyezett Till Tamás eltűnésekor viselt ruhájával. Az édesanyja DNS-mintáját hasonlítják össze a maradványokból nyert DNS profiljával, ezzel a hosszadalmas eljárással igazolható, hogy valóban a gyerek maradványai kerültek elő.
A Hermonban szereplő adatok – körözések elrendelése, visszavonása miatt – folyamatosan változnak. Jelenleg – augusztus 27-én délután – 2560 eltűnt személy szerepel a rendszerben.
A körözési törvény rendelkezik arról, hogy az eltűnt személyre vonatkozó adatok közérdekből nyilvános adatnak minősülnek, így a körözés elrendelésével az automatikusan megjelenik a rendőrség internetes portálján, a www.police.hu weboldalon.
A statisztikából kiolvasható, hogy hazánkban évente 20 – 21 ezer körözést adnak ki eltűnés miatt. Az eltűntek többsége gyerekkorú, illetve fiatalkorú.
Fontos azonban kiemelni, hogy a rögzített körözések száma nem azonos az eltűntek számával.
Kiskorúak esetében a körözések magas számát jellemzően a gondozási helyükről engedély nélkül távozott vagy oda az előírt időben vissza nem térő, ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett kiskorúak száma jelenti. Ezekben az esetekben nem beszélhetünk a szó hagyományos értelmében vett eltűnésről, mert az esetek többségében általában ismert a kiskorú tartózkodási helye (például a gyermek megszökött gondozási helyéről). Előfordul, hogy egy kiskorú egy évben akár több alkalommal is engedély nélkül távozik a kijelölt gondozási helyéről. Értelemszerűen, ahányszor az illető megszökik, ez annyi körözési eljárás elindítását generálja.
Az, hogy mikor kerül elő az eltűnt személy, számos tényező függvénye. Befolyásolják az eltűnés körülményei, oka, helyszíne.
A körözési eljárás során a rendőrség az eltűnt személy felkutatása érdekében a rendelkezésre álló információk alapján dönt a szükséges intézkedésekről. Minden ügy egyedi, minden ügy más és más. Kockázatelemzést követően az adott eltűnés körülményeinek szempontjából döntik el, hogy milyen eljárási cselekményeket hajtanak végre. Nagyon fontos, hogy az eltűnés bejelentésénél minél részletesebb és pontosabb információkat próbáljanak adni az eltűntről, akár az életviteléről, foglalkozásáról, baráti köréről, szokásairól, hiszen mindez segíti a körözési eljárást folytató hatóságot. Kiemelendő, hogy mindig az adott ügy határozza meg a szükséges eljárási cselekményeket.
Az eltűnt kiskorúak mintegy 30%-a a bejelentés megtétele után 1 napon belül, újabb 30%-a a bejelentés után egy héten belül, míg 35%-a 1 hónapon belül előkerül. A fennmaradó 5%-ba tartoznak azok a kiskorúak, akiknek az eljáró hatóság az adatgyűjtés során felmerült információkra figyelemmel vélelmezi a tartózkodási helyét, azonban egyéb okból nehéz a felkutatásuk. Ilyen eset többek között a külföldön tartózkodás, illetve ha a családja, barátai bújtatják a kiskorút.
Fontos megjegyezni, hogy gyerekek, fitalkorúak eltűnése esetén lényeges a bejelentés gyorsasága. 2019-ben az ORFK akciót indított “Ne várj 72 órát!” címmel.
Ne várj 72 órát! A VALAN és az ORFK közös kezdeményezést indít az eltűnt gyerekek mielőbbi megkerüléséért A (2019) november 21-én mozikba kerülő Valan – Az angyalok völgye egy lélektani krimi az emberkereskedők után nyomozó nagyvárosi rendőrről. A film készítői, forgalmazója a Mozinet és az Országos Rendőrfőkapitányság sikerrel záruló nyomozási eseteket bemutató videókkal hívja fel a figyelmet arra, hogy közös odafigyeléssel segíthetünk az eltűnt gyerekeknek hazatalálni.
A gyerekek eltűnésének legfőbb okai a munkanélküliség, az aluliskoláztatottság, a nem megfelelő családi háttér. Bár Magyarországon a kerítés, kitartottság és prostitúció elősegítése címen regisztrált bűncselekmények kis mértékben fordulnak elő az egyéb bűncselekményekhez képest, az ORFK nap mint nap azért dolgozik, hogy tovább csökkentse ezeknek az eseteknek az előfordulását.
A “Ne várj 72 órát!” címen indult kampány azt a közhiedelmet igyekszik eloszlatni, hogy az eltűnési esetekben várni kell a bejelentésig.
Fontos tudnunk, hogy a nyomozás a bejelentéskor azonnal megkezdődik és minden eset elévülési ideje 90 év.
Segítsük megtalálni az eltűnteket
Ha valaki eltűnt, vagy úgy érzed, nem önszántából tartózkodik valahol, hívd a 112-t vagy jelentsd be személyesen bármely rendőrkapitányságon. Ne várj 72 órát, a nyomozás azonnal megkezdődik. Segítsünk az eltűnt gyerekeknek hazatalálni!
A felnőtt korú személyek eltűnése kapcsán általánosságban elmondható, hogy 90%-uk 1 hónapon belül, további 5%-uk 90 napon belül előkerül.
A jelenlegi hatályos körözési törvény alapján, amennyiben 90 napon belül nem sikerül az eltűnt személy tartózkodási helyét megállapítani, akkor eltűntté nyilvánítják. Ezzel azonban a körözési eljárás nem záródik le, amennyiben a körözést időközben az illetékes hatóság nem vonja vissza, akkor 90 évig kell a nyilvántartásban tartani. Tehát 90 nap után is folyik tovább a körözési eljárás, amelyet rendszeresen felülvizsgálnak és a rendelkezésre álló adatok, információk alapján végrehajtják a szükséges intézkedéseket.
Az eltűnt személy tartózkodási helyének megállapítását követően az eljáró hatóság törli a nyilvántartásból és a személy automatikusan lekerül a „www.police.hu” weboldalról.
Kit keresnek a légrégebben a rendőrök?
Hivatalosan a legrégebben, 1994-től keresett eltűnt az 1934-es születésű Kovács József, akit a püspökladányi rendőrök keresnek.
Farkas Helgát csak 2020-ban kezdték el körözni
Ám nem Kovács a legrégebben eltűnt a listán, hanem Farkas Helga, akinek 1991-ben veszett nyoma, ám őt csak 2020-ban kezdték el körözni eltűnés miatt, így még 86 évig, 2110-ig biztosan rajta lesz a körözési listán. Ha csak addig nem kerül elő a holtteste, mivel a lányt minden bizonnyal meggyilkolták 1991-ben.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS