Csütörtökön elkezdődik a Szeviép-per megismételt másodfokú eljárása a Debreceni Törvényszéken. A szegedi építőipari mamutcég egykori tulajdonos-vezetői csődbűncselekmény vádjával állnak bíróság elé, miután a vád szerint úgy vitték csődbe a milliárdos árbevételű Szeviép Zrt.-t, hogy több száz alvállalkozójukat nem fizették ki és a magyar államot is megkárosították. A kár összértéke meghaladja a 10 milliárd forintot. Elsőfokon Botka László házi beszállítóit több évi letöltendő börtönbüntetésre ítélték, majd másodfokon a Szegedi Törvényszék az összes vádlottat bűncselekmény hiányában felmentette. A PestiSrácok.hu derítette ki, hogy a háromfős bírói tanács két tagja és az ügyeket kiszignáló büntetőkollégium-vezetőhelyettes függetlensége is megkérdőjelezhető. Riportjaink nyomán az OBH átfogó vizsgálatot rendelt el, több ítészt szolgálati bíróság elé állították. Végül a Pécsi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a felmentő ítéletet, a megismételt eljárás lefolytatására pedig a Kúria a Debreceni Törvényszéket jelölte ki.
A Debreceni Törvényszéket jelölte ki végzésével a Kúria, a sajtóban „Szeviép-ügyként” emlegetett büntetőper másodfokú eljárásának lefolytatására. A harmadfokon eljárt Pécsi Ítélőtábla a Szegedi Törvényszék, mint másodfokú bíróság által meghozott ítéletét részben hiányosnak, részben felderítetlennek, illetve részben ellentétesnek találta az ügyiratok tartalmával. Az ítélőtábla álláspontja szerint ezt a részbeni megalapozatlanságot az igazságügyi könyvszakértői vélemény további kiegészítésével, a szakértő ismételt meghallgatásával lehetne kiküszöbölni. Bizonyítás felvételének a büntetőeljárás során a harmadfokú bíróság előtt azonban nincs helye, ezt megismételt eljárásban a másodfokú bíróság, jelen esetben kijelölés alapján a Debreceni Törvényszék végzi el – olvasható a Debreceni Törvényszék közleményében.
A Szeviép-ügy az elmúlt 10 év egyik legkiemelkedőbb gazdasági büntetőügye
A Szeviép-ügy az elmúlt évtized egyik legkiemelkedőbb gazdasági büntetőügye, a másodfokú felmentő ítéletet pedig a hazai ítélkezésben példátlan bírósági botrány követte, miután kiderült, hogy a Szegedi Törvényszék több bírája, köztük az ítéletet hozó tanács két tagja nem független attól a baloldali városvezetéstől, amelynek házi beszállítója volt a Szeviép. A tanácsvezető bírónő potom 12 millióért vehetett meg egy belvárosi palotalakást, ami annak legkevesebb a dupláját éri, úgy, hogy nem is ő volt a bérlője. A tanács egyik tagja, Nóvé Ágnes férjével közös cége pedig több munkát is kapott az önkormányzattól, többek közt egy milliárdos projektben, azt megelőzően, hogy tárgyalni kezdték az ügyet.
34 milliárd közbeszerzéseken és több mint 500 kifizetetlen alvállalkozó
A Szeviép Szerkezet- és Vízépítő Zrt. a 2010-es kormányváltás előtt a baloldali kormányok és önkormányzatok kegyeltje volt. 2004 és 2010 között közbeszerzéseken több mint 34 milliárd forintot nyertek el. Szegeden minden nagy beruházást vittek; mire elérkezett a baloldal bukása, mégis mindez elpárolgott. A cég fizetésképtelenné vált. A szegedi villamosrekonstrukció és az M43-as autópálya beruházása úgy rekedt meg, hogy a Szeviép alvállalkozóit – több száz kis, családi vállalkozást – ki sem fizette. Sokan tönkrementek, belebetegedtek a történtekbe. Van olyan család, akik még a mai napig végrehajtásoktól szenvednek a Szeviép miatt.
Eközben a Szeviép-vezérek és az őket védelmező baloldali politikusok azt próbálják beadni, hogy a Szeviéppel történtekben nincs semmi látnivaló, semmi rendhagyó, a mamutcég a gazdasági válság áldozata lett. Csakhogy a vádirat részletesen, bizonyítékokkal bemutatja, hogy a Szeviépben volt pénz, csak nem arra költötték, amire kellett volna. A Szeviép-vezérek döntései alapján az utolsó milliókat is kölcsönök formájában talicskázták ki saját érdekeltségű cégeikbe. Ezekben a cégekben több, a baloldalhoz egyértelműen köthető személy is volt, mint például a Biztonsági Üzem Kft. vagy a Mitt Zrt. tulajdonosai, B. Tamás, Ujhelyi István volt sofőrje, és Kömíves Benedek, Ujhelyi István szocialista európai parlamenti képviselő bizalmi embere, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Zrt. vezető tisztségviselője.
A büntetőper három vádlottját, a Szeviép három korábbi tulajdonos vezetőjét első fokon a Szegedi Járásbíróság több év letöltendő börtönbüntetésre ítélte csődbűncselekmény miatt. Ez párolgott el másodfokon a Szegedi Törvényszék előtt, amely ítéletet a rendszerváltás utáni legnagyobb bírósági botrányt követően hatályon kívül helyezte a Pécsi Ítélőtábla. Mivel időközben a Szegedi Ítélőtábla és a Szegedi Törvényszék is bejelentette az elfogultságot, a Kúria jelölte ki új másodfokú eljárás lefolytatására a Debreceni Törvényszéket. A tanácsvezető bíró Felegyiné Szabó Ágnes, aki gazdálkodási szakirányú közgazdasági szakokleveles jogász, illetve gazdasági büntetőjogi szakjogász, és számos nagyobb gazdasági bűncselekmény perében járt el korábban, mint például a hírhedt olajszőkítés-ügy.
Időközben az egyik vádlott, O. József elhunyt, így csak a másik két Szeviép-vezér, a ma is luxuséletet élő P. László és B. Sándor áll csütörtökön bíróság elé a cívis városban.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS