Hámori Luca váltósúlyban elért nyitógyőzelme után nagyszerűen sikerült a magyar férfi ökölvívás bemutatkozása is az olimpián Kovács Richárd révén. A szintén a váltósúlyúak (63–69 kg) közt szereplő magyar bokszoló az ausztrál Harrison Garside, Tokió bronzérmese ellen lépett ringbe, és majdnem végig ellenőrizte a meccset, sőt szemmel láthatóan élvezte is, a végén pedig egyhangú pontozással lépett tovább.
Garside a tokiói olimpián szivárványosra festett körmökkel jelent meg, és előszeretettel visel szoknyát vagy ruhát a díjátadókon, hogy így fejezze ki támogatását az LGBTQ-közösség mellett. Kovács Richárd civilben testnevelés–történelem szakos tanár, és hátrányos helyzetű gyerekeket tanít Nyíregyházán. A társadalmi hasznosságból tehát merőben másként veszi ki a részét a két öklöző, ahogy a bokszstílusuk is nagyon különböző. A fordított alapállású, tehát balkezes Garside sok lábmunkával, táncolva verekszik, a jobbkezes Kovács pedig több állással bunyózva fürkészi a réseket az ellenfél védekezésén.
Mindketten mozgékonyan, sok elhajlással bokszoltak, Garside balettje az első menetben némileg ijesztő lehetett, de aztán fokozatosan átvette az irányítást a magyar fiú. Többnyire az ausztrál próbált menni előre, de Kovács többször remek visszaütéseket helyezett el a fején, amikor pedig ő készült rohamra, az idő előrehaladtával egyre jobban érződött a bizonytalanság Garside-on. Szemmel láthatóan egyre jobban élvezte is a bokszot a magyar, aki folyamatosan grimaszokkal, kidüllesztett szemekkel, nyelvöltögetéssel cukkolta ellenfelét – a magabiztos pimaszkodása Kokót juttathatta eszünkbe, reméljük, eredményességben is hasonló élményeket okoz majd a magyar szurkolóknak.
Jó iramú, és ezt magyar szurkolóként nem könnyű megítélni, de valószínűleg semleges szemmel is élvezetes meccset vívott a két bokszoló. Az első menetet hajszállal még Garside nyerte a pontozóbíróknál, a második felvonásban azonban átbillent a mérleg. Kovács egyértelműen több pontos találatot vitt be, és ez a bírók pontszámain is meglátszott, ekkor már nála volt az előny. Az utolsó menetre még magabiztosabbá vált, egyértelműen ellenfele fölé nőtt, hiába rangsorolták előzetesen magasabbra az ausztrált. Végül mind az öt pontozóbírónál Kovács nyerte a meccset, teljesen megérdemelten. Ez a győzelem azt jelenti, hogy negyeddöntőbe jutott, azaz egy újabb győzelemmel már biztosan érmes lenne – saját elmondása szerint azért ment Párizsba, hogy érmet vigyen haza a kisfiának.
Kovács a meccs után elmondta, hogy a legelején kicsit görcsös volt, nehezen találta a ritmust, de az első menet második percére belemelegedett.
„A saját bokszomat kezdtem ráerőltetni, és nem tudta felvenni azt a ritmust. Nagyon jó ellenféllel küzdhettem, és nagyon motivál, hogy menjünk tovább.”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS