A Magyar Nemzeti Bank úgy véli, hogy a magyar gazdaság az idén a koronavírus-járvány ellenére sem fog recesszióba süllyedni. Nagy Márton, az MNB alelnöke szerint minden attól függ, hogy meddig tart a járvány, mert addig nem indulnak újra a gyárak és a vendéglátóipar. Most úgy tűnik, hogy júliusra normalizálódik a helyzet és azután gazdaság gyorsan helyreáll. Annyira gyorsan, hogy az idei 2-3 százalék után jövőre 5 százalékos növekedés várható.
Kamatdöntő ülést tartott tegnap a Monetáris Tanács. Ez általában nem sok izgalmat szokott okozni, általában csak a pénzügyi szakembereket érdekli. Ám a koronavírus-járvány alapvetően megváltoztatta a gazdasági helyzetünket és a kilátásokat. A jegybank korábban úgy vélte, hogy a magyar gazdaság 2020-ban 3,7 százalékkal fog nőni, de jött a koronavírus miatti gazdasági leállás, és most úgy becsülik a Magyar Nemzeti Bank szakértői, hogy 2-3 százalékos növekedés várható. Ez optimista és meglepő előrejelzés, hiszen a bankok és a független elemzők ennél sokkal rosszabb eredményt várnak. Van, aki egyenesen mély recessziót jósol, de az MNB úgy látszik nyugodtabb és megfontoltabb álláspontot képvisel, mint a piaci szereplők. Az infláció kapcsán az MNB úgy véli, jelentősen mérséklődni fog. Ez valószínűleg így lesz, hiszen például az üzemanyagárak jócskán 400 forint alá mentek le, köszönhetően a világpiaci árzuhanásnak. A februári infláció 4,4 százalék volt, ám az MNB szerint ez gyors ütemben lassulni fog. Éves szinten 2.6-2,8 százalékot várnak. De nagyon bizonytalan minden előrejelzés, mivel a járvány gazdasági hatásai sok szempontból kiszámíthatatlanok. Ahogy fogalmaztak:
“A Monetáris Tanács kockázati értékelése is jelentősen megváltozott. A globális koronavírus-járvánnyal megemelkedett az alappályánál is alacsonyabb hazai inflációt és visszafogottabb növekedést eredményező alternatív kockázati forgatókönyvek valószínűsége. A makrogazdasági környezetet gyors változások jellemzik, ami miatt a Monetáris Tanács a kilátásokat folyamatosan újraértékeli.”
Az autóipar és a vendéglátás van a legnagyobb bajban
Nagy Márton, az MNB alelnöke a youtubon közvetített sajtótájékoztatóján leszögezte:
“Minden megteszünk a piacok védelmében, és minden eszközzel a gazdasági feszültséget igyekezünk mérsékelni.”
A jegybanki alapkamat 0.9 százalék, amely a régióban a legalacsonyabb. Ugyanez igaz a bankközi piacra is. Ez is mutatja, hogy a MNB mennyire megengedő politikát képvisel. Nagy Márton szerint:
“A legnagyobb baj a szállodaiparban van, ahol 90 százalékos a visszaesés és az autóipar is leállt.”
Ez a két ágazat döntő fontosságú a magyar gazdaságban és ezért nem mindegy, hogy mikor indul be újra a termelés. Ha a járvány elhúzódik, például szeptemberig, akkor a gazdasági kilátások is kedvezőtlenebbek lesznek.
A lakossági fogyasztás szinten tartása a legfontosabb
A kormány és a jegybank a múlt héten jelentette be a hiteltörlesztési moratóriumot. Nagy Márton úgy véli, hogy az ügyfelek 80 százaléka élni fog ezzel a lehetőséggel. Ez döntő fontosságú, mert a lakosság és a vállalatok ezt a pénzt fogyasztásra fogják költeni, amely mérsékli a visszaesést. Úgy tűnik, hogy a fogyasztókról várja az MNB azt a pozitív hatást, amely segít túljutni a válságon. Az MNB-nek az a célja, hogy a cégek ne menjenek tönkre és ne jussanak csődbe, túléljék a válságot. Ma a védekezés a legfontosabb, majd, ha eljön az ideje, újra lehet élénkíteni és pörgetni a gazdaságot. A bankok esetében a jegybank mérsékelte a tartalékrátát, és így összességében 250 milliárd forint szabadul fel. A nemzeti bank úgy véli, hogy ez szintén élénkíti a gazdaságot.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS