
Egy héttel az után, hogy mintegy ezerméteres mélységben rosszul lett, kedd hajnalban sikerült kimenteni Mark Dickey barlangászt a törökországi Torosz-hegység barlangjából – közölték a török hatóságok. A Magyar Barlangi Mentőszolgálat is részt vett a nemzetközi összefogásban, amelynek segítségével közel 60 óra megfeszített munka után ma sikerült felszínre hozni az amerikai kutatót. Az amerikai barlangászhoz elsőként a magyar mentőcsapat, köztük egy orvos ékezett le szeptember 3-án. Dickey megköszönte a segítséget a nemzetközi barlangászközösségnek, köztük a magyar barlangi mentőknek.
58.5 óra megfeszített munkával, 10 ország közel 200 helyszínen lévő barlangi mentőjének és megannyi háttérember közreműködésével, óriási nemzetközi összefogással egy csapatként sikerült Markot a felszínre hozni 1040m mélyről
– írta a Magyar Barlangi Mentőszolgálat a Facebookon.
A magyarok jutottak el elsőként a bent rekedt barlangászhoz
Az amerikai barlangászhoz elsőként a magyar mentőcsapat, köztük egy orvos ékezett le szeptember 3-án. A mentőcsapat nagy része a Magyar Honvédség Airbus A-319-es szállító repülőgépével jutott ki a lehető leggyorsabban a helyszínre
Zádor Zsófia az első olyan azonnal bevethető orvos volt Európában, aki képes volt 1040 méter mélyre lejutni, így ő látta el elsőként bajba jutott barlangászt.
Dickey köszönetet mondott a török kormánynak, hogy lehetővé tette a mentés gyors megkezdését, és ezzel megmentette az életét. Egyúttal megköszönte a segítséget a nemzetközi barlangászközösségnek, köztük a török és magyar barlangi mentőknek.
Nagyon köszönöm mindazoknak az emberekenek, akik részt vettek az életem megmentésében és abban, hogy kiszabaduljak egy barlang mélyéről. Első körben Jessica ‘jvo’ Van Ordnak, aki a szó szoros értelmében megmentette az életemet a gyorsaságával és elhivatottságával, hogy 1000 méterről kiment, és az életmentéshez szükséges kritikus folyadékkal tért vissza. Nagy Dénes Ákos doktornőnek, barátomnak és orvosomnak, aki koordinálta az orvosi és barlangi mentést a Magyar Barlangi Mentőszolgálattól. Továbbá Dr. Zádor Zsófia Erzsébetnek, Sándor Zsoltnak, Mészáros Józsefnek és Mohának, akik olyan gyorsan érkeztek Jessica után, hogy szinte hihetetlen, hogy repültek!
– írta a Facebookon Dickey
Sosem kellett még ilyen mélységben (1040 méteren) mentőakciót végrehajtani
– mondta el a honvedelem.hu-nak adott interjújában dr. Zádor Zsófia, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat orvosa.
Hozzátette, a történelem során még nem fordult elő olyan eset, hogy ennyire mélyről kelljen kimenteni valakit. A rekord eddig a németországi Riesending-barlangban 2014-ben végrehajtott mentés volt, azonban ott egy koponyasérült kutatót kellett felszínre juttatni.
Mark Dickey kijutott a Morca-barlangból. Jól van, és a helyszínen lévő orvosi szolgálat gondoskodik róla
– tette hozzá a Törökországi Barlangkutató Szövetség.
A beteg nagyon messze volt a felszíntől. Emellett a kijuttatása sok felszerelést és hatalmas energiát igényelt – már eleve ezek összeszervezése is komoly kihívást jelentett.
– mondta el a barlangi mentő.
Dickey egy nemzetközi expedícióval a Törökország harmadik legmélyebb barlangjának tartott Morca-barlangot akarata feltérképezni.
Őrült, őrült kaland. Csodálatos megint kint lenni.
– mondta a felszínre érkező kutató a köré sereglő újságíróknak.
A mentéshez mintegy 190 fős nemzetközi mentőcsapat érkezett Magyarországról, Bulgáriából, Horvátországból, Olaszországból, Lengyelországból és Törökországból.
Forrás: Facebook, Vezető kép: honvedelem.hu
kanigunda
2023-09-12 at 11:13
“A német sajtóban megint elhallgatják a magyarok szerepét…”
De ugye nem vártál mást tőlük 😉 Ha nem volt ott germán meg sem történt. Állitólag
az Öböl háború utáni tűzoltás is valami hasonló volt csak az amikkal. A végén már ők
találták ki a technikát is amit a magyarok Algyőnél már alkalmaztak, ha jól tudom.
khm
2023-09-12 at 11:10
És volt betegbiztosítása?
Keljfel Kulcsi
2023-09-12 at 11:00
A német sajtóban megint elhallgatják a magyarok szerepét…
Zolee
2023-09-12 at 10:49
Fantasztikus teljesítmény, óriási gratuláció és elismerés mindenkinek aki részt vett a mentőakcióban!
Matu
2023-09-12 at 10:48
Gratulálok a magyar mentőcsapatnak. Jó hallani, hogy magyarok megint életet MENTETTEK és nem ELVETTEK! Nagyszerű és szép teljesítmény volt!
saghy rozi
2023-09-12 at 10:40
Kéne egy riport, hogy mit kutatott !
saghy rozi
2023-09-12 at 10:39
Az ember teljesítőképességének próbája volt. Büszkék lehetünk a magyar szakemberekre.
Édi
2023-09-12 at 10:01
Csepel,
Csak nem azt a barlangot akarta feltérképezni, amelynek a feltérképezezett térképe már az első híradásokban is szerepelt?
De jól van így, mert legalább a feltérképezett térkép szerint tudni lehetett, hol kell keresni, és addig sem az amcsi urános lövegekkel foglalkozunk.
Nahát
2023-09-12 at 09:55
Már megint Magyarország és a magyarok a legjobbak! Gratulálok!
andras
2023-09-12 at 09:52
“Nagy Dénes Ákos doktornőnek”, valami baj lehet még a fejével szegénynek.
A mentőalakulatok Magyarországról, Bulgáriából, Horvátországból, Olaszországból, Lengyelországból és Törökországból érkeztek egy AMERIKAIHOZ. Ja hogy az amerikaiak Ukrajnában segédkeznek, aztán nem érnek rá piszlicsáré állampolgáraikkal foglalkozni, mert ott nagyobb lóvét kereshetnek?
csepel
2023-09-12 at 09:22
Édi! Ott van a szövegben, hogy a barlang feltérképezésén dolgozott a barlangász. Csak el kell olvasni a szöveget, és oda kell figyelni, és meg kell érteni…
Édi
2023-09-12 at 08:48
Azt még mindig nem tudjuk, mit keresett az amcsi tudós a barlang fenekén, csak azt, hogy volt két jóember, vagy több is, akik kihúzták onnan, az egyik magyar, rájuk most nagyon büszkék vagyunk.