Váratlan feladat az angol érettségin

Meglepődtek az angolból írásbelizők. A középszintű vizsgán ugyanis a hallás utáni szövegértésen belül olyan feladat volt, ami eddig még nem. Ezt leszámítva az idei írásbeli az átlagos tudású tanulóknak is abszolválható volt - mondta a PestiSrácok.hu-nak nyilatkozó angol tanár.
Az idei angol írásbeli feladatai összességében a középszintnek megfelelő kompetenciákat igényelték - summázta a mai napot a PestiSrácok.hu-nak egy angol tanár. Az első és második - olvasott szövegértési - feladatok hétköznapi nyelvhasználatot igényeltek, a harmadik és negyedik rész témájában pedig közelebb állt a tanulók mindennapi ismereteihez.

Volt azonban egy többszörösen összetett feladat, eddig ilyen csak a nyelvhelyességi feladatokban szerepelt. A hallott szövegértési feladathoz tartozott kilenc állítás, és mindegyikben volt egy rossz kifejezés. Ezt nem csak megtalálni kellett, hanem kicserélni a hallott szöveg alapján a megfelelőre.

Ez megnehezítette a szövegértési feladatlapot.
- fogalmazott a pedagógus.
Mindemellett a nyelvhelyességi, a hallott szöveg értési feladatok megfeleltek a középszintnek. Előbbi az előző évekhez hasonló feladatokat tartalmazta, és megoldható volt az elvárható tudással.

Az íráskészség első részében álláshirdetésre kellett jelentkezni, ami a korábbi évek gyakorlatának megfelelő és a mindennapi életben használható, elvárható feladat. A megadott szempontok világosak és követhetőek voltak.
Az a tény, hogy a megadott szószám az előző évekhez képest magasabb volt, a jobbaknak könnyítést jelentett, ők ki tudták fejteni a témát, ugyanakkor a kisebb szókinccsel rendelkezőknek kihívást jelentett
- jegyezte meg.
A második feladat témájában nehezebb volt, ebben az életkorban nehéz hasonló életkorú fiatalok viselkedésével kapcsolatos tanácsot adni. Ettől függetlenül az, hogy baráti levelet kellett írni, megoldhatóvá tette a feladatot és a megadott szempontok valamint a szükséges szószám megfelelt a megoldhatóság követelményeinek - fűzte hozzá a szaktanár.
A végére annyi megjegyzés még érkezett, hogy nagyon jó minőségű volt a hanganyag.
Országszerte középszinten 1157 helyszínen 52 522, emelt szinten 129 helyszínen 10 273 diák adott számot angol tudásáról. Középszinten az írásbeli vizsga 180 perces. Az első feladatlap az "Olvasott szöveg értése", amelyre 1 órája volt a tanulóknak, a második a "Nyelvhelyesség" feladatsor megoldására 30 perc állt. A"Hallott szöveg értése" feladatra szintén fél óra míg az "Íráskészség" feladatsorra újra egy órája volt mindenkinek. Az emelt szintű írásbeli vizsga teljes időtartama 240 perc. A vizsgán az előzőekben is felsorolt feladatlapok szerepelnek ugyanabban a sorrendben, azonban a feladatok megoldására fordítható időtartam sorrendben 70, 50, 30, 90 perc. Egyedül az Íráskészség feladatnál lehetett szótárat használni, mindkét szinten. Pénteken a német írásbelivel folytatódik az idei érettségi.