Pesti Srácok

Kásler Miklós: Új egészségkultúrára van szükség Magyarországon

null

Interjút adott a Ripostnak Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, aki elmondta, hogy új egészségkul­túra-prog­ram­ról szóló je­len­tést fo­ga­dott el a kor­mány, mely a meg­elő­zésre és a be­teg­sé­gek elkerü­lé­sére, korai fel­is­me­ré­sére he­lyezi a hang­súlyt. A miniszter beszélt arról, hogy igyekeznek azt a gondolkodásmódot meghonosítani az embereknél, hogy mennyire fontos a szűrések végzése, a betegségek korai szakaszában való felismerése, valamint újra hagsúlyozta, hogy a megelőzés, tudatos életmód segítségével akár több, egészségben leélhető évtizedet is nyerhet az ember. Az új egészségkultúra tehát rendkívül fontos a magyar társadalom egészségügyi helyzetének javításában, a munka pedig már az óvodákban, iskolákban elkezdődik.

Kásler Miklós az interjúban kulcsszerepet tulajdonított a betegségek megelőzésének, valamint annak, hogy ha kialakul a betegség, akkor azt a korai szakaszban észre tudják venni, hiszen több, mint 80 százalékban ezen a két védvonalon múlik, hogy mennyit élünk egészségesen. Kásler felhívta a figyelmet arra is, hogy ezek a változtatások 20-30 év múlva éreztetik majd jótékony hatásukat, és nem lehet elég korán kezdeni a tudatos életmódra való nevelést, ezért fontos az óvodák és iskolák szerepe, az egészséges étkezésért pedig egyre többet tesznek ezeken a területeken is.

Az interjúban szóba került az információk fontossága, hitelessége is, mely alapján az emberek olyan tájékoztatást kapnak, melyek nem okoznak kárt. A kérdésre így válaszolt a miniszter:

PestiSracok facebook image

Az interjúból megtudtuk, hogy az elektronikus egészségügyi tér kiépülőben van, óriási tempóban zajlanak a fejlesztések, ez pedig sokat fog segíteni abban, hogy korrekt, pontos válaszokat kapjanak a szakértőhöz forduló érdeklődők, és ne dezinformációk terjedjenek szét a társadalomban.

A vastag- és végbélrákszűrés tavaly novemberben indult el; ezt Kásler Miklós az interjúban elmondottak szerint már 1993 óta szorgalmazta, ez pedig számos emberéletet menthet meg, hiszen a korai stádiumban felismert daganatos betegségek nagyon magas százalékban gyógyíthatók. Ennek viszont alapköve, hogy a szűrővizsgálatnak kellő biztonsággal kell kimutatnia a betegséget, több területen pedig jól működnek már a szűrések:

Az interjút készítő újságíró rávilágított arra is, hogy ma Magyarországon szív- és érrendszeri megbetegedésben halnak meg a legtöbben, így ennek a területnek a szűrése is hasonlóan fontos. Kásler egyetértett a felvetéssel, és elmondta, hogy kiemelten figyelnek erre a problémakörre is, amit jól mutat a „Három generációval az egészségért” program is, mely a megelőzést és a betegségek korai felismerését szolgálja. A beszélgetés végén szóba került még a magyarok oltottsága is, a miniszter pedig elmondta, hogy 98 százalékos a különböző fertőző betegségek elleni átoltottság, melyet Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyar irodájának vezetője jelentett be.

Kásler Miklós a Mandinernek is adott egy részletes interjút, ahol többek között kijelentette, hogy a magyar egészségügyben az utóbbi években óriási fejlesztések indultak meg; kitért a meglévő szakemberhiányra is, valamint a kórházfejlesztésekről is beszélt. Kásler beszélt ezen kívül a meddőségi problémákról is, valamint arról is, hogy a sürgősségi osztályokon kialakult kritikus helyzetet ígéretéhez híven felszámolta, és nem is talál fogást rajta senki.

Forrás: Ripost, Mandiner; Fotó: PS/Horváth Péter Gyula

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.