Pesti Srácok

Nem is indulhatott volna a Lánchíd-tenderen a nyertes A-Híd Zrt., mert tartozik az alvállalkozójának

Nem is indulhatott volna a Lánchíd-tenderen a nyertes A-Híd Zrt., mert tartozik az alvállalkozójának

Ötmilliárd forinttal drágábban újíthatja fel a Lánchidat a nyertes A-Híd Zrt., mint amennyiért Tarlós István korábbi főpolgármester idején tette volna. Az egyre inkább sűrű ködfelhőbe burkolózó tendereztetéssel kapcsolatban újabb pikáns részlet derült ki: az A-Híd Zrt el sem indulhatott volna az új pályázaton, mivel a cégnek jelentős tartozása volt: az egyik alvállalkozójukat „felejtették el” kifizetni. Minderre egy vizsgálati kérelem világított rá, amely a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara teljesítésigazolási szakértői szervéhez érkezett. A DK–MSZP–Momentum-koalíció 2019-es előretörése az önkormányzatokban tehát e tekintetben is a 2010 előtti világ restaurációját jelenti: a balliberális kormányzás alatt ugyanis alig volt olyan közberuházás, ahol tisztességgel kifizették volna az alvállalkozókat.

Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, a Lánchíd felújítása már csak azért sem kezdődhetett el időben, mert a Karácsony Gergely vezette Fővárosi Önkormányzatnak kilenc hónap alatt sem sikerült a hatályos jogszabályoknak megfelelő közbeszerzést kiírnia. Majd amikor végre összeszedték magukat annyira, hogy legalább összeállítsák azt, a Közbeszerzési Hatóság megállapította, hogy a főváros – mint ajánlatkérő – nem tartotta be a referencia-időszakra vonatkozó előírást, tehát jogellenes volt a pályázat tavalyi kiírása. A főváros ugyanis a törvényesen előírt nyolc év helyett tíz éves referencia-időszakot írt volna elő a pályázók részére, mindezt pedig azzal indokolta a főpolgármester, hogy ebbe a tíz éves referencia-időszakba így beleesne a Margit híd felújítása is, amely 2012 elején fejeződött be, és amelyet a Közgép vezetése mellett az A-Híd Zrt. és a Strabag közös konzorciuma végzett el. A magyarázkodás pedig rávilágított arra, hogy Karácsonyék vélhetően a Közgép, az A-Híd Zrt. és a Strabag hármas valamelyikét szeretnék megbízni a projekt kivitelezésével. Végül az A-Híd nyert, az a cég, amelynek 2019-es karácsonyi partiján a Magyar Nemzet leleplezése szerint díszvendég volt Tüttő Kata főpolgármester-helyettes. Az pedig már csak a cseresznye azon a bizonyos habos süteményen, hogy nemcsak, hogy nem nyerhette volna el a projekt kivitelezését, de el sem indulhatott volna a közbeszerzésen, mivel a hatályos jogszabályok értelmében olyan cég nem vehet részt azon, aminek tartozása van. Márpedig az A-Híd Zrt. egy bejelentés szerint nem kis összegben felejtette el kifizetni az alvállalkozóját – legalábbis a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarához érkezett bejelentés szerint.

Ha Olvasóinknak esetleg ismerős a történet, az nem a véletlen műve. Emlékezetes, hogy a 2010 előtti Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai-kormányzás alatt alig volt olyan olyan közberuházás, ahol tisztességgel kifizették volna az alvállalkozókat: elég csak a nagy favoritokra, a dél-magyarországi autópályapénzeket lenyúló Szeviépre, az SZDSZ-hez közeli, az M7-es a Balatontól Nagykanizsáig tartó szakaszára adott közpénz szinte teljes egészét eltüntető Viadomra, vagy a Megyeri híd építésének botrányára gondolni.

Az sem elhanyagolható momentum, hogy Tüttő Kata (MSZP) a főpolgármester-helyettesi kinevezése után alig két héttel az A-Híd rendezvényén bukkant fel – a fotókat a Magyar Nemzet szúrta ki a vállalat fotógalériájában. De vajon mit keresett ott...?
PestiSracok facebook image

Tüttő Kata egyébként a balliberális fővárosi vezetés Lánchíd-felújításának bozótharcosaként is feltűnt, aki folyamatosan próbálta bizonygatni, hogy „kiírjuk a pályázatot, megkezdjük a munkát”. Persze az ő narratívájában a nagy késlekedésért a gonosz és korrupt aZorbán a hibás. Ha pedig mégsem, akkor is. És természetesen megvan a pénz a munkálatokra, vagyis nincs, de ezt is csak véletlenül kottyintotta el Draskovics Tibor.

A bábeli zűrzavar kismiska a fővárosi városvezetéshez képest

A Lánchíd-tender körül kibontakozó – szappanoperákat megszégyenítő fordulatokkal és kínosabbnál – kínosabb magyarázkodásokkal tűzdelt történet azonban egyre kaotikusabb és már-már a Demszky-érába repít vissza bennünket, ahol egyáltalán nem meglepő, hogy még az 5-ös metró építésének árát is elköltötték a 4-es metró beruházása alatt. Nos, Karácsonyéknak úgy sikerült totális káoszt teremteni a beruházás körül, hogy szinte észrevétlenül illant el az arra szánt pénz. És még csak meg sem lepődtünk... Persze egyáltalán nem új, hogy nem tartják magukat kampányígéreteikhez, sőt, még saját álláspontjukat is felülírják, de itt érdemes kiragadni egy apró mozzanatot, amely hűen tükrözi a fővárosi városvezetés alkalmasságát. Az említett szakértői grémium korábban például határozottan ismételgette, hogy ne tizennyolc hónapig tartson a híd lezárása, mert azt árdrágítónak tartották – szemben a kormány álláspontjával –, most pedig mégis úgy alakult, hogy tizennyolc hónapig tart majd a lezárás. És ha már azt gondolnánk, hogy kimerítették a „hogyan kergessünk a totális őrületbe mindenkit?” képzeletbeli bolsevik tárházat, sajnos tévednénk. A bábeli zűrzavarban ugyanis elfelejtették közölni, hogy olyan cég nyerte meg a tendert, amely el sem indulhatott volna a pályázaton. Nézzük, miről is van szó.

Az A-Híd Zrt. nem fizette ki az alvállalkozót, a vád szerint „visszaélt piaci erejével”

„A Lánchíd felújítása” című folytatásos teleregény izgalmas részéhez érkeztünk, amikor kiderült, hogy a közbeszerzési törvény előírására fittyet hányva olyan cégnek engedélyezték a tenderen való megmérettetést, amelyik nem is indulhatott volna azon. Az A-Híd Építő Zártkörűen Működő Részvénytársaság ugyanis nem fizette ki az egyik alvállalkozóját, amely most a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarához fordult jogorvoslatért. A vizsgálatot kérő cég elmondása szerint az A-Híd Zrt. elodázta a kifizetést, majd közölte velük, hogy nem is szándékozik ezt megtenni. Sőt, a teljesítési igazolást sem állította ki, pedig az teljesen ellentmond a tényállásnak, vagyis annak, hogy az alvállalkozó teljesítette a szerződésben vállaltakat, azonban az A-Híd Zrt. még az utólagos elszámolási kérelmüket is elutasította. Véleményük szerint minősíthetetlen projektvezetés mellett zajlott a kivitelezés és botrányok övezték más alvállalkozók miatt. Határozottan állítják:

A vizsgálatot kérő cég esetében ez az összeg (nettó érték) 12 126 000 forintot tesz ki. A szerződést az A-Híd Zrt.-vel egyébként 2018 augusztusában kötötték, a teljesítés az abban rögzítettek szerint valósult meg.

Folytatjuk!

Fotó: MTVA/Bizományosi/Juhász Gábor

Ajánljuk még

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.

Így árulták el az 1956-os szabadságharcot és a magyar rendszerváltozást az amerikaiak - Molnár Tamás a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2022 október 23.
Százmillió halott van a kommunizmus mögött, kivel akartok ti kiegyezni? - Molnár Tamás képzőművész és antikommunista ellenálló, a 2006. őszi tüntetések szóvivőjének elhíresült mondata ez, aki a Polbeat legutóbbi felvételén Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal beszélgetve döntött le egy sor tabu(témát), amikor közösen felelevenítettük azt, hogy az amerikaiak hogyan árulták el 1956-ot, majd a magyar rendszerváltozást is, hiszen akkor is és a nyolcvanas évek végén is kiegyeztek a Szovjetunióval.