Pesti Srácok

Boomerlázadás: a rendszerváltozás után elindult médiaháború napjainkban is tart (Videó!) 

A Boomerlázadás hétfői adásának fő témája a rendszerváltoztatást követő médiaháború volt, amikor a Kádár-rendszer prominens újságírói vehemensen mentek neki az Antall-kormánynak. A támadók nemcsak itthon, hanem nemzetközi szinten is próbálták lejáratni a parlamenti demokráciát, a jobboldaliságot visszahozó, demokratikusan megválasztott új vezetést. Göblyös Sára műsorvezető vendégei, P. Szabó József, a Kossuth rádió volt igazgató-főszerkesztője, és Stefka István, a Pesti Tv programigazgató-helyettese voltak.

P. Szabó József jelenleg könyvet ír a rendszerváltozás után kialakult médiaháborúról, ugyanakkor kétségek fogalmazódtak meg benne,

– tette fel a kérdést a szerző, hiszen jelenleg a koronavírus, és az oltakozás köti le az embereket. Ugyanakkor a felnövekvő generáció számára fontos lesz, hogy árnyaltabb képeket kapjanak a kilencvenes években végbemenő társadalmi, közéleti folyamatokról. Stefka István az akkori médiával kapcsolatban emlékeztetett:

PestiSracok facebook image
Stefka István. Fotó: Pesti TV

Miután a kormány békén hagyta a kommunista érában tevékenykedő médiamunkásokat, azok erőre kaptak, és frontális támadást indítottak a konzervativizmus eszmeisége ellen. Akkoriban természetesen csak egy televízió, és sokkal kevesebb rádiós csatorna volt elérhető, ezért a csata színtere is szűkebb volt. A médiaháború elkerülésével kapcsolatban P. Szabó kiemelte:

Stefka István szerint pont ez volt Antallék tragédiája, mert az SZDSZ nem feledkezett meg a médiáról, és szépen szárnyai alá is vette. P. Szabó Józsefet 1993-ban nevezték ki a Kossuth rádió igazgatóhelyettesévé, és azonnal támadások kereszttüzében találta magát. Arról, mégis hogyan tudta érvényesíteni az akaratát, P. Szabó úgy emlékezett:

Stefka szerint a rádió annyira balos volt , hogy egyfajta hatalomszerző eszközként is jellemezhető a tevékenysége. Munkásságuk sikeres volt, hiszen '94-ben az MSZP-SZDSZ nyerte a parlamenti választásokat. A rádió dolgozóival szembeni elégedetlenség azonban már az MDF kormányzása alatt nőni kezdett, így vált lehetségessé, hogy százhuszonkilenc alkalmazottól váltak meg a választások előtt egy hónappal. Ez az elbocsátási hullám drámaian nagy hibának bizonyult, ami hozzájárult a jobboldal bukásához. P. Szabó szerint Fekete-Győr András azzal, hogy kijelentette, hogy egy kormányváltás esetén a jobboldalhoz köthető médiamunkásokat ellehetetlenítené, tulajdonképpen ugyanazt a hibát ismételné meg.

P. Szabó József. Fotó: Pesti TV

– vélekedett P. Szabó József. A médiaháború nem ért véget, egyre intenzívebbé és szélsőségesebbé vált a szakemberek szerint. Stefka István ezt azzal egészítette ki, hogy ez a háború nem hazai jelenség, a világban sok helyen megfigyelhető ez folyamat, amely ugyancsak annak a bizonyítéka, hogy független, közéleti újságírás nem létezik.

Vezető kép, videó: Pesti TV

Ajánljuk még