Pesti Srácok

Beindult a nagyüzem a Kurultájon (videó!)

Beindult a nagyüzem a Kurultájon (videó!)

Közhely, hogy a magyarság híd a Nyugat és a Kelet közt, de ez a valóság. Félázsiai fajtaként adja magát ez a szerep nekünk, ha ki akarjuk találni magunkat a két világ határvidékén. A történelmi tapasztalataink szerint vagy a mi erődítményünk van itt, vagy átjáróház mongolnak, töröknek, osztráknak, németnek, orosznak, akárkinek. Ha utóbbit el akarjuk kerülni, akkor mindkét irányba élénken figyelnünk kell. Amíg a Nyugat moralizálgat, addig Magyarország keletre is nyitott, aminek vannak gazdasági hozadékai, és vannak kulturális, öntudati hasznai. Ilyeneket látunk Bugacon, a Kurultájon, ahol a hun–türk tudatú népek találkoznak kétévente. A PestiSrácok videójában az első nap hangulatát próbáltuk visszaadni, de az igazi nagyüzem mától van.

A pénteki bemelegítő lovaglások, valamint a kézműves vásár megnyitója után ma sűrűsödik a rendezvény műsora. A honfoglalás korát megidéző élőkép, a lovas, gyalogos, szekeres „nomád vonulás”, valamint a korabeli katonai felszereléseket megvillantó seregszemle lesz a nap fénypontja, emellett különféle harci bemutatók, valamint lovasíjász és övbirkózó verseny zajlik. A résztvevő népek zenéje és táncai követik egymást a színpadon, a honfoglalás kori magyarokat és az elődnépeinket pedig kiállítás és szakmai előadások hosszú sora mutatja be. A koronavírus-járvány miatt hosszú kihagyás, négy év múltán újra megvalósuló Kurultáj ott folytatja, ahol 2018-ban abbahagyta.

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!