Pesti Srácok

Eljön az igazság órája: lopás miatt kérte a legfőbb ügyész Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését (videó)

A lopás bűncselekménye miatt a Központi Nyomozó Főügyészség előtt folyamatban lévő nyomozás eredményeként Dr. Polt Péter legfőbb ügyész indítványt tett az Európai Parlament elnökénél dr. Magyar Péter európai parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére - közölte a Pesti Srácokkal a Legfőbb Ügyészség Kommunikációs és Sajtófőosztálya. Bár köztörvényes bűncselekményről van szó, egyáltalán nem biztos, hogy az EP kiadja Magyar mentelmi jogát.

Amit eddig csak sajtóhírekből tudhattunk, most hivatalosan is megismerhető lett. Magyar Péter az eddigi adatok szerint elvette a telefont attól férfitól, aki videózta őt egy szórakozóhelyen, majd a mobilt a Dunába ejtette. Ez megalapozhatja ellene a lopás miatti gyanúsítást, ám mivel időközben európai parlamenti képviselő lett, mentelmi joga van, így egyelőre nem járhatnak el ellene a magyar hatóságok. Eddig. A legfőbb ügyész ugyanis kezdeményezte a mentelmi jog felfüggesztését - tudatták a Pesti Srácokkal.

Magyar Péter, a Tisza Párt EP-képviselője (b) és Tarr Zoltán, a párt EP-delegációjának vezetője sajtótájékoztatót tart Strasbourgban a júniusi választások eredményeképpen létrejövő Európai Parlament (EP) alakuló ülésének napján, 2024. július 16-án. (Fotó: MTI/Purger Tamás)
PestiSracok facebook image

A rendelkezésre álló adatok szerint dr. Magyar Péter 2024. június 21-én hajnalban egy budapesti klubban szórakozott, ahol mások mellett a sértett is mobiltelefonjával videóra vette őt. Miután dr. Magyar Péter és egyik társa észrevette, hogy a férfi felvételeket készít, szóváltásba keveredtek vele.

Ez a magatartás a lopás bűncselekménye törvényi tényállásának a megvalósítására alkalmas.

A 100.000 forintot meghaladó értékű telefon – rendőri intézkedés után – működőképesen került vissza a sértetthez.

A felmerült bizonyítékok alapján a legfőbb ügyész az Európai Parlament elnökénél dr. Magyar Péter európai parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta.

Mit jelent a mentelmi jog?

Parlamenti mentelmi jog az EP honlapja szerint a következő.

A parlamenti mentelmi jog nem a képviselők személyes kiváltsága, hanem azt garantálja, hogy az EP-képviselők szabadon gyakorolhassák megbízatásukat, és ne legyenek kitéve önkényes politikai zaklatásnak. Ilyen módon a Parlament egészének függetlenségét és feddhetetlenségét biztosítja.

A képviselői feladataik ellátása során kifejtett véleményük vagy leadott szavazatuk miatt az Európai Parlament képviselői ellen nem folytatható vizsgálat, nem vehetők őrizetbe és nem vonhatók bírósági eljárás alá.

Az EP-képviselőket kettős mentelmi jog illeti meg:

  • saját tagállamukban a nemzeti parlamentek képviselőinek biztosítotthoz hasonló mentelmi jog; valamint
  • a többi tagállam területén az őrizetbe vétellel és a bírósági eljárással szembeni védelmet biztosító mentelmi jog (lásd az Európai Unió kiváltságairól és mentességeiről szóló 7. sz. jegyzőkönyv 9. cikkét).

Nem lehet hivatkozni a mentességre olyan esetben, amikor a képviselőt bűncselekmény elkövetése közben tetten érik.

Hogyan lehet felfüggeszteni, illetve fenntartani a mentelmi jogot?

Ha az illetékes nemzeti hatóságok egy EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére kérik az Európai Parlamentet (vagy egy hivatalban lévő vagy volt EP-képviselő maga kéri mentelmi jogának fenntartását), a Parlament elnöke a plenáris ülésen bejelenti, hogy a házhoz ilyen kérelem érkezett, és a kérelmet az illetékes parlamenti bizottsághoz, azaz a Jogi Bizottsághoz utalja.

A bizottság kérheti az általa szükségesnek tartott információk vagy magyarázat megadását. Az érintett képviselő lehetőséget kap a meghallgatásra, és az üggyel kapcsolatban dokumentumokat vagy más írásbeli bizonyítékot nyújthat be.

A bizottság zárt ülésen ajánlást fogad el, amelyet az egész Parlament elé terjeszt és amelyben a képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére vagy fenntartására irányuló kérelem jóváhagyását vagy elutasítását javasolja. A bizottsági határozatot követő plenáris ülésen a Parlament egyszerű többségi szavazással határoz. A szavazást követően az elnök haladéktalanul közli a Parlament határozatát az EP-képviselővel és az illetékes tagállami hatósággal.

KGBéla mentelmi jogát felfüggesztette az EP

Kovács Béla európai parlamenti képviselő, volt jobbikos politikus az ellene és három társa ellen az Európai Unió intézményei elleni kémkedés bűntette és más bűncselekmények miatt indult büntetõper tárgyalásán a Budapest Környéki Törvényszék tárgyalótermében 2018. szeptember 20-án. (MTI Fotó: Kovács Tamás)

A pártjában, a Jobbikban csak KGBéla néven emlegetett Kovács Béla EP-képviselő mentelmi jogát felfüggesztette az EP. A felfüggesztést Polt Péter indítványozta az elhíresült kémkedési ügyben.

Kovács Bélát végül jogerősen elítélték az EU intézményei elleni kémkedésért és az EU kárára elkövetett költségvetési csalás miatt. Kovács még a jogerős ítélet előtt Oroszországba távozott és azóta sem jött vissza. Nemzetközi körözés van ellene érvényben, miután nem kezdte meg büntetése letöltését.

Ajánljuk még