Pesti Srácok

"Ez a vár bennünket nagyon segít " - Zsargó János vajdahunyadi lelkész mesél a szórványmagyarság erősségéről (VIDEÓ)

Egy mára funkciójavesztett vár, amely mégis szimbólum és erősség - legalábbis a vajdahunyadi magyarság számára, amely 15. alkalommal tartotta meg megmaradásának, jelenvalóságának ünnepét. Videónkban Zsargó János református lelkész beszél nemcsak arról, miért vált hivatásává magyar nyelven kalauzolni az érdeklődőket a Hunyadiak ősi fészkében, hanem arról is, hogy Székelyföld felé is megéri olykor letérni az autópályáról...

A magyarság vonatkozásában Kárpát-medence szerte számtalan kulturális és történelmi zarándokhelyet ismerünk, egyesek azonban valahogy kevesebb figyelmet kapnak, így például Déva és Vajdahunyad.

-indokolta a szórványvidék kulturálisan meghatározó várainak mellőzöttségét portálunknak Zsargó János, aki a 15. alkalommal megrendezett vajdahunyadi magyar napok alkalmával kérdeztünk. A református lelkész elmondása szerint már huszonnégy éve, amikor megkezdte munkáját Vajdahunyadon, világossá vált a számára, hogy fel kell vállalnia a Hunyadiak ősi fészkének hiteles bemutatását is magyar szemszögből, amely az évek során szintén a hivatásává vált. Bár számtalan csoportot vezetett körbe az ódon falak között, mégis azt emelte ki, a vár a szórványmagyarság megmaradásának legfontosabb erőssége.

PestiSracok facebook image

-emelte ki. Úgy vélte, maguk a Hunyadiak mutattak példát arra, hogy ott születnek eredmények, ott van jövő, ahol az önzést felváltja az önfeláldozás, a közösségért való cselekvés.

A videóban Zsargó János mindenkit meghív e történelmi zarándokhelyre egy kis időutazásra, így portálunk csak annyiban kíván e nemes felajánláshoz hozzájárulni, hogy a lelkész elérhetőségét a www.reformatus.ro honlapon bárki megkeresheti, és ha ráér, ahogy ígérte, mindenkit szívesen körbevezet.

A videót László Petra és Susánszky Mátyás készítette.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!