Pesti Srácok

Az ősi csángó-magyar körtánc a nemzeti egység szimbóluma - Sulyok Tamás nyitotta meg a 28. Csángó bált Budapesten

Az ősi csángó-magyar körtánc a nemzeti egység szimbóluma - Sulyok Tamás nyitotta meg a 28. Csángó bált Budapesten

A kultúra képes megtartani a közösséget. Ez pedig nélkülözhetetlen a beolvadás és eltűnés veszélyének erőteljesen kitett csángó közösségek számára - hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök szombat este, a 28. Csángó bált megnyitó beszédében a budapesti Millenárison. A bál és a hozzá kapcsolódó számos program szervezője ezúttal is Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány és a Válaszút Népművészeti Egyesület volt, a PestiSrácok.hu pedig médiapartnerként segíthette a nemzeti összetartozást szimbolizáló, nagy hagyományú esemény sikerét.

Az államfő a budapesti Csángó bált találkozási pontnak nevezte, amely a világ bármely pontjáról érkező bálozók találkozási helye, magyaroké és csángó magyaroké, a Csángóföldről hozzánk hazatérőké és a Budapestről lélekben Csángóföldre vágyakozóké. - Ez a bál alkalmat ad arra, hogy a 21. század embere és a sok száz esztendős archaikus magyar népzene egymásra találjon - tette hozzá Sulyok Tamás.

- fogalmazott az államfő, hozzátéve: a ma este elénk táruló néptánc és a megszólaló zene átadása és tudatosulása annak a kultúrkincsnek, amit a csángó magyarok adtak és adnak a világnak. "Találkozás azzal az örökséggel, amit a csángó emberek ősei Moldvában, a Gyimesekben és a Barcaságban megéltek és ránk hagytak, találkozás azzal a kultúrával, ami a csángóké, és velük együtt minden magyaré" - emelte ki Sulyok Tamás.

PestiSracok facebook image

A köztársasági elnök elmondta: tudjuk, hogy a magyarság a folklóron túl is sokat tanulhat csángó testvéreinktől. Közösségeinket jobban megismerve még inkább tudatosíthatjuk, hogy életünkben milyen hangsúlyos szerepre hivatott a család, a tisztelet, a hagyomány és a hit ereje, mennyi életerő van az összetartó közösség vidámságában - hangsúlyozta.

Sulyok Tamás megköszönte a szervező Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítványnak és alapítójának, Németh Zsoltnak és elnökének, Tárnok Máriának, hogy csaknem három évtizede töretlen küldetéstudattal megtartják a Csángó bált Budapesten. A Millenárison megtartott rendezvényen a Csángó falunak hívott élő kiállítást és vásárt Németh Zsolt és Gál Alina, Gajcsána polgármestere nyitotta meg. A bál a gyimesi és az ezeréves határon túli moldvai csángók nagyszabású kulturális találkozója és bemutatkozója a fővárosi nagyközönség előtt. Szervezője a Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány és a Válaszút Népművészeti Egyesület. Az idei rendezvény mottója ez volt:

Az est folyamán közreműködnek hagyományőrző táncosok, zenészek és énekesek a Gyimesek völgyéből és Moldvából, Antal Tibor, Antal Viola, Antal Zalán, Fintu Dezső, a Virics zenekar, Lukács István (Luki), Nyisztor Ilona, Tímár Magdó, a Pusztinai Kakasok, a Szeret Ifjúsági Táncegyüttes, Benke Paulina, Benke Pál, Szarka Meric, Hodorog András, Legedi László István, Fejér Mihály, Benke Róbert, a Lészpedi Gyermektánccsoport, a Gyimesbükki Csalóka Táncegyüttes, a Hétfalusi Kéknefelejcs Népdalcsoport, Petrás Mária, a Szigony zenekar, a Zurgó együttes, a Somos zenekar és a Fanfara Complexa. A nagyszabású hagyományőrző gálaműsort éjszakába nyúló táncház, gyermektáncház, csángó ételek és italok bemutatója és népművészeti kiállítások kísérték a budai Millenárison, ahol idén is egy tányér puliszkával fogadták a vendégeket. A rendezvényen a nemzetpolitika jeles személyiségei és meghívott diplomaták is részt vettek.

Nézze meg Németh Zsolt főszervező Pro Minoritate Alapítvány alapítója, az Országgyűlés külügyi bizottsága fideszes elnöke által közreadott fotókat!

Forrás: MTI, PS, Németh Zsolt Facebook-oldala. Vezető kép: Sulyok Tamás köztársasági elnök és felesége, Nagy Zsuzsanna, valamint Németh Zsolt, a szervező Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány alapítója és elnöke, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnök a 28. Csángó bál megnyitóján. MTI/Bruzák Noémi

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!