Pesti Srácok

Felébredt a Greenpeace: hazudtak a gödi akkugyárról

Felébredt a Greenpeace: hazudtak a gödi akkugyárról

Milyen fura, véget ért a választás, és sorra dőlnek be a hazugságok, amikre a Tisza kampányát építette a lakájmédia. Most éppen a Greenpeace jött ki a szekrényből és vallotta be, hogy kamu volt a gödi akkugyárat ért környezetszennyezési vád.

Most látszik igazán, hogy milyen nemzetközi támadás alatt állt a nemzeti oldal a választási kampány során. A Meta fojtása, a titkosszolgálati akciók és a kamuhadjárt (amivel szemben a valóságot éppen a Meta miatt nem lehetett eljuttatni a tömegekhez) jelentős mértékben befolyásolta a vlasztás eredményét. A hálózatok azonban szépen lassan bevallják a valóságot. Miután Zelenszkij is kijelentette, hogy valahogy éppen a Tisza győzelme után sikerül megjavítani a Barátság kőolajvezetéket, most a Greenpeace is megjelent azzal, hogy hazudtak a gödi akkugyárról.

A Greenpeace lebuktatta a balos hazugságokat
A Greenpeace lebuktatta a balos hazugságokat

Greenpeace: nincs egészségügyi kockázat

Idén márciusban végzett vizsgálatokat a Greenpeace az akkumulátorgyárak és NMP-feldolgozó üzemek környezetében, miután a sajtóban több hír jelent meg az N-metil-pirrolidon (NMP) és különböző, az akkumulátorgyártás során használt fémek környezeti kibocsátásáról. Mint írják, a mintákat a Greenpeace munkatársai és szakemberei vették helyi lakosok sekélyebb kútjaiból, majd akkreditált laboratóriumba szállították elemzésre, a lakossági kitettség vizsgálata érdekében. A szervezet összesen 10 mintát vizsgált:

  • 3 mintát Gödön, a Samsung SDI környezetében,
  • 3 mintát Komáromban, az SK akkumulátorgyárak és az NMP-feldolgozó közelében,
  • 2-2 mintát Sóskúton és a közeli Tárnokon, a Dongwha elektrolit és NMP-feldolgozó üzemének környékén,

Az ügy óriási vihart kavart, az ellenzéki pártok folyamatosan a kormányt támadták, ám végül a választások után négy nappal szép csendben közzétett közleményük szerint a Greenpeace arra jutott, hogy egy mintában sincs sem határértéket meghaladó, sem egészségügyi szempontból jelentős szennyezés.

Egy komáromi mintában a lítium koncentrációja enyhén emelkedett volt, azonban ez az érték még mindig nagyságrendekkel alacsonyabb annál, ami kockázatot jelenthetne az emberi egészségre. A Greenpeace az eredményekről tájékoztatta az érintett lakosokat és helyi döntéshozókat. A szervezet hangsúlyozza ugyanakkor, hogy bár a vizsgálat nem talált problémás szennyezést, ugyanakkor ez nem zárja ki, hogy ezeken a környékeken más helyszíneken vagy más anyagok esetében előfordulhat környezeti terhelés. A mostani mérés azt mutatja, hogy a vizsgált 10 ponton, a vizsgált anyagok tekintetében nem volt kimutatható jelentős szennyezettség.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!