Az Emmanuel Macron elnök által parlamenti szavazás nélkül kihirdetett nyugdíjreform miatt döntenek a honatyák a kormány sorsáról – írta meg a Világgazdaság vasárnap. Ahogy arról már korábban beszámoltunk, folytatódtak Franciaországban a nyugdíjreform elleni utcai tiltakozások; Párizsban a rohamrendőrök könnygázzal próbálták feloszlatni a tömeget, a demonstrálók közül többen kukákat gyújtottak fel. Úgy tudni, a parlamentben Macron ellenzéke két irányból is bizalmatlansági indítványt nyújtott be a köztársasági elnök ellen. A tét óriási, hiszen a jogszabályok értelmében az indítvány győzelme esetén leváltható az elnök és megvonható a hatalom a kormány kezéből.
A lap közölte, hogy a bizalmatlansági indítványok egyértelműen kifejezik a francia parlamentben létrejött éles ellentéteket – még úgy is, hogy szinte biztos, hogy elbuknak. Macron pártja ugyanis tavaly elvesztette abszolút többségét a parlament alsóházában, ennek ellenére a kormánybuktatáshoz szükséges sokpárti összefogás minden bizonnyal nem jön létre. Példának okáért a konzervatív Les Republicains párt már jelezte, hogy nem szavazza meg az indítványt. Eközben az utcákon sem csitulnak az indulatok: egy nizzai politikus irodáját vandálok megrongálták és további zavargásokkal fenyegető falfirkákat hagytak a helyiségben. Mint írják, a francia pénzügyminiszter, Bruno Le Maire szerint sem kerül sor a kormány megbuktatására, de „az igazság pillanata ettől függetlenül elérkezik”. Véleménye szerint a nyugdíjreform miatt nem éri meg megbuktatni a kormányt. Kiemelte: mindenkinek vállalnia kell a felelősséget a döntéséért.
A Le Journal du Dimanche hetilapban közzétett felmérés szerint a nyugdíjreform ellen két hónapja tartó tömegdemonstrációk alatt Emmanuel Macron népszerűségi mutatója 28 százalékra csökkent. Utoljára 2019-ben, a kormányellenes sárgamellényes mozgalom tüntetései idején volt ennyire alacsony az államfő tetszési mutatója.
Miközben a hétvégén is folytatódtak szerte az országban a nyugdíjreform elleni spontán utcai tiltakozások, a kormánytagok továbbra is kiálltak a törvénytervezet elfogadásának szükségessége mellett, amelynek értelmében a nyugdíjkorhatár 62 évről 64-re emelkedne.
A kormány elsődleges célja ezzel a reformmal a nyugdíjrendszerünk megőrzése, amihez ragaszkodunk
– mondta Olivier Dussopt munkaügyi miniszter a Le Journal du Dimanche című hetilapban vasárnap megjelent interjúban.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Lewis Joly
Facebook
Twitter
YouTube
RSS