Szeptemberben már csökkentett üzemmódban működő, sőt leállított tanodákról szóló cikkek jelentek meg a baloldali sajtóban, mivel csúszott a halmozottan hátrányos helyzetű, főleg roma gyerekekkel foglalkozó tanodák, illetve az azokat működtető civil szervezetek, alapítványok és egyházak részére kiírt támogatási pályázat eredményének kihirdetése. Ez aztán a közelmúltban megtörtént, de most a támogatottak listája körül van elégedetlenség.
A panaszok szerint éppen a legjelentősebb tanodák nem nyertek a pályázaton. Az EMMI 2015 végén minden korábbinál nagyobb, 5,3 milliárd forintos keretet írt ki célzottan a tanodák működtetésére, ebből azonban nem azok a tanodák nyertek, amelyek erősen számítottak a támogatásra, ellenben több új intézmény is. A minisztérium a szakmai zúgolódás hatására új pályázatot ígért meg, de ennek részletei egyelőre nem ismertek.
A pályázat eredményének egyik legfőbb bírálója a 2013-ban létrehozott TanodaPlatform, amely 86 ilyen intézményt fog össze. A TanodaPlatform 69 pályázó tagja közül kettő nyert támogatást, amit egyértelmű sérelemként élnek meg a tanodák üzemeltetői. Az egyik legjelentősebb az Igazgyöngy Alapítvány által működtetett Toldi Tanoda, ennek vezetője a Juhász Péterrel is remek kapcsolatot ápoló, és jókora állami támogatást kapott L. Ritók Nóra mondta, hogy
Ha nincs tanoda, a társadalom perifériáján élő gyerekek esélyei tovább romlanak. És lassan már nincs hova romlani…
L. Ritók szerint, ha a tanodák módszertanát alkalmaznák a köznevelésben is, akkor „nem itt tartanánk” a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekekkel kapcsolatban. Ő egyébként legutóbb azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy visszaadta Bayer Zsolt kitüntetése miatt a lovagkeresztjét, és az elárverezéséből kapott pénzt a Toldi Tanodára akarja fordítani.
Az ügy pikantériája, hogy a TanodaPlatformot az a Motiváció Oktatási Egyesület hozta létre, amely az elmúlt szűk három évben több, mint 82 millió forintot kapott a Soros Györgyhöz köthető Open Society Institute-tól (OSI), valamint a Norvég Alaptól. Most, amikor nem a platform tanodái kapták a támogatások jelentős részét, az ugyancsak Soros György érdekeltségi körébe tartozó 444.hu és Kettős Mérce áll elő a leghangosabb bírálatokkal, így a szálak összeérnek. A Motiváció Oktatási Egyesület OSI-pályázatában felvállalt egyik célja az integráció, a rasszizmus és kirekesztés elleni küzdelem, továbbá az érzékenyítés mellett a hálózatosodás volt, ami a jelek szerint nemcsak a TanodaPlatformon belül működik, hanem a Soros-birodalom minden szegmensét képes mozgósítani.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS