Nem bocsátotta feltételes szabadságra az egykori „olaszliszkai ügy” III. rendű vádlottját 2018. július 26-án a Balassagyarmati Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája – írja a 24.hu. A Balassagyarmati Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája ugyanis úgy ítélte, hogy „a magyar kriminalisztika egyik legbrutálisabban elkövetett és egyik legnagyobb társadalmi felháborodását kiváltó ügyében a büntetési célok továbbra is csak úgy érhetők el, ha az elítélt továbbra is rácsok mögött marad”.
A portál felidézi, 2006 októberében Szögi Lajos a kocsijával Olaszliszkán haladt át tizennégy éves középső, és ötéves legkisebb lányával. A településen H. K. hirtelen a tanár autója elé ugrott, majd az út menti árokba esett. A bíróság megállapította, hogy a pedagógus gépkocsija nem okozott sérüléseket a tizenegy éves kislánynak. Mikor a tanár megállt segíteni, az I. rendű és a III. rendű vádlottak, majd igen rövid idő alatt a II. rendű vádlott együttes erővel kirángatták a kocsiból, majd a csoport a IV., VI., VII. és VIII. rendű vádlottakkal kiegészülve gyermekei szeme láttára agyonverte a tanárt. A portál hozzáteszi, a Debreceni Ítélőtábla 2009. november 13-án a III. rendű vádlottat másodfokon jogerősen 15 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte, ugyanakkor feltételes szabadságra bocsátása már 2018. október 20-án esedékes lehetett volna. Bár az elítélt a büntetés végrehajtása során kifogástalan magatartást tanúsított, a Balassagyarmati Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája úgy ítélte, hogy
a magyar kriminalisztika egyik legbrutálisabban elkövetett és egyik legnagyobb társadalmi felháborodását kiváltó ügyében a büntetési célok továbbra is csak úgy érhetők el, ha az elítélt nem kerül szabadlábra, hanem továbbra is rácsok mögött marad.
A bíró tehát a társadalom további védelmét látta fontosabbnak az elítélt szabadlábon történő reintegrációjánál. Az elítélt szabadulásra történő felkészítése így továbbra is a büntetés-végrehajtási intézet falai között folytatódik. A döntés nem emelkedett jogerőre.
A 24.hu megjegyzi, a tanár özvegyének és árváinak 40 milliós kártérítést ítélt meg a bíróság, ugyanakkor a család jogi képviselője, Helmeczy László arról tájékoztatott, hogy eddig egy fillér kártérítést sem fizettek a tanár szeretteinek a gyilkosok.
Forrás: 24.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS