Elfogadta csütörtöki ülésén Hódmezővásárhely megyei jogú város közgyűlése az idei költségvetés újabb módosítását; a büdzsé főösszege 16,89 milliárd forint.
A bevétel 13,29 milliárd forint, a kiadás 15,8 milliárd forint; a hiány 2,5 milliárd. Utóbbiból 717,7 millió a működési, 3,2 milliárd a felhalmozási célú hiány. Csaknem 602 millió forint tartalékot különítenek el, amelyből 5,85 millió általános, 596 millió céltartalék. A rendelettervezet alapján az áprilisi módosítás óta az önkormányzat bérkompenzációra és kulturális illetménypótlékra, valamint szociális ágazati pótlékra állami támogatást kapott. A közgazdasági iroda vezetője az ülésen elmondta: a módosítás az állami támogatások átvezetését, valamint pályázatokkal kapcsolatos technikai átvezetést tartalmaz. Az előterjesztésben olvasható melléklet szerint a módosítás a forráshiányt nem változtatja. A közgyűlés a csütörtöki ülésen elfogadta a múlt évi zárszámadási törvényt, amellyel döntöttek a 2019-es 2,4 milliárd forint maradvány felhasználásáról. Korábban 2,2 milliárdot már beépítettek a pályázatok finanszírozásába; most újabb 199 millió forint beemeléséről határoztak. A módosítást tíz igen, két nem szavazattal, egy tartózkodás mellett elfogadták a jelen lévő képviselők.
Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Mozgalom – Tiszta Vásárhelyért Egyesület) polgármester a rendelet elfogadása után közölte: a koronavírus-járvány miatt jelentős veszteségeket szenvedett el az önkormányzat, az intézmények és a helyi vállalkozások. A strand legalább 30 millió forintot veszített, a kormányzat által elrendelt gépjárműadó-elvonás 124, a reklámadó 16,5, az ingyenes parkolás mintegy 30 milliós kiesést jelent, de várhatóan csökken majd az iparűzési és az építményadó is. Idén nulla és 400 millió forint közötti kieséssel számolnak – húzta alá. A városvezető hozzátette: a korábbi vezetés hanyagsága, a Belügyminisztérium által kimutatott pályázati szabálytalanságok miatt annyi pénzt kell visszafizetni, amelyből havonta hat utcát tudnának leaszfaltozni.
Gyöngyösi Ferenc (Mindenki Magyarországa Mozgalom – Tiszta Vásárhelyért Egyesület) elmondta, hogy legközelebb 720 millió forintot kell visszafizetni. Ha kapnak részletfizetési lehetőséget, az akkor is havi 60 millió forint – jegyezte meg. Benkő Zsolt (Fidesz-KDNP) kifogásolta, hogy a polgármester szerint “mindig más a hibás”: vagy a kormány, vagy az előző vezetés. A következő év szerinte még nehezebb lesz, és megjegyezte: még mindig a magyar állam segíti a legnagyobb összeggel az önkormányzatokat.
A februárban elfogadott költségvetés 2,185 milliárd forintos iparűzésiadó-bevétellel számol; telekadóként 315, építményadóként 715 millió forintot szedtek volna be. Fejlesztésekre 5,856 milliárd forintot terveztek fordítani. A büdzsé tervezetéről készült könyvvizsgálói jelentés magas kockázatúnak minősítette az ingatlan-értékesítésből várt 636 millió forint bevételt, ahogy a korábban az önkormányzat által saját cégeinek nyújtott kölcsönök visszafizetését is, amelyekből több, mint félmilliárd forinttal számolt a büdzsé.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/Ujvári Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS