Már az őszi ülésszakban dönthet a kormány arról a jogszabálytervezetről, amelynek értelmében minden élelmiszeren fel kell tüntetni, hogy az áru tartalmaz-e génmódosított összetevőt – értesült a Magyar Idők. Eredetileg már az év első felében meg kellet volna jelenjenek a GMO-mentes védjeggyel ellátott termékek, de Brüsszel csak nem rég bólintott rá.
Előreláthatóan már októberben a kormány elé kerülhet a GMO-mentes termék megjelöléssel kapcsolatos jogszabálytervezet, annak elfogadása esetében pedig novembertől a vásárlók számára is egyértelművé válhat, hogy az adott áru tartalmaz-e génmódosított összetevőt – mondta a Magyar Időknek Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára.
Kiemelte: jelenleg a hazai jogalkotás van folyamatban, eddig az Európai Bizottság, valamint Spanyolország által megtett észrevételekre, véleményekre vártunk, illetve reagáltunk ezekre. A magyar fél válaszait végül a napokban elfogadták az érintett felek. A GMO-mentes jelölés bevezetésével kapcsolatos munkálatokat már tavaly ősszel elkezdte az FM, az eredeti tervek szerint 2016 elején kellett volna az üzletekbe kerülniük az első védjeggyel ellátott termékeknek. A jelölést azokon az élelmiszereken találhatják meg a fogyasztók, amelyeknek egyik összetevője sem tartalmaz génmódosított organizmust. Először várhatóan a tejre, a halra, a tojásra, valamint egyéb állati termékekre terjesztik ki a megkülönböztetést. Az állati termékeknél abban az esetben használható a védjegy, ha az alapanyagot adó élő állat levágása előtt minimum fél éve nem kapott GM-takarmányt.
Spanyolország részletes indoklásában a tervezettel kapcsolatban azt kifogásolta, hogy abba belekerül a hús, a hal és a tojás, valamint egyéb állati készítmények, amelyekre korábban nem vonatkoztak a géntechnológiával módosított élelmiszerekről szóló tanácsi rendelet engedélyezési, címkézési követelményei. Emellett azt is kifogásolták, hogy a jelölés megtévesztő lehet, mivel azt sugallhatja a fogyasztónak, hogy az adott terméket vagy annak összetevőjét a természetestől eltérő alkotóelemmel helyettesítik.
Az Európai Bizottság (EB) észrevételei a fogalommeghatározások, valamint az uniós jogharmonizáció pontosítását tartalmazta, amelyet hazánk a jogszabálytervezetben végre is hajtott. Brüsszel emellett megtévesztőnek tartotta a tervezetet, mivel szerintük a védjegy azt sugallja, hogy az adott élelmiszer „különleges tulajdonságokkal” rendelkezik.
Ezen észrevételek hatására az egyértelműsítés érdekében az állati eredetű termékek esetén az előírt szöveg mellé az EB által javasolt egyértelműsítő magyarázat feltüntetését is előírja a tervezet.
Magyarországon szigorúan tilos genetikailag módosított növénykultúrákat termeszteni. A termesztési tilalomtól függetlenül a magyar fogyasztók találkozhatnak génmódosított összetevőkkel. Ennek legjobb példája a hús, a tej vagy a tojás. Ezen termékeknél az állatot sok esetben a tengerentúlról importált, génmódosított szójával takarmányozzák, így közvetve a termék is tartalmazza a módosított összetevőt. Az új jelölés bevezetésével azonban a fogyasztó már láthatja, hogy melyik termék tartalmaz GMO-val etetett állati eredetű terméket.
A teljes cikket itt tudja elolvasni!
A kezdőképet a fogyasztok.hu közölte.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS