A 7,9-es erősségű földmozgás rázta meg szombaton Nepált, a vasárnap esti hivatalos közlések szerint a földrengés halálos áldozatainak száma meghaladja a 3300-at. Azzal a 24 magyarral pedig, akiről nem tudnak, e-mailen és telefonon is próbálják felvenni a kapcsolatot. Ezt nehezíti, hogy a katasztrófasújtott területeken nem működnek a telefonvonalak, a helyzetet pedig az utórengések mellett a heves esőzések is rontják. Néhányan az Annapurna környékén voltak egy altáborban, ahol nem volt lavina, mások pedig Bokhara környékén.
Ez volt a legsúlyosabb katasztrófa a dél-ázsiai országban az utóbbi 81 évben. Nepálban 1934-ben volt hasonló erejű földrengés, amely 8500 embert halálát okozta és romba döntötte a Katmandu-völgy városait. A földrengés a Katmandu-völgyben rengeteg házat a földdel tett egyenlővé, a Himalájában pedig lavinákat indított el.
A helyi egyházi vezető hozzátette: a fővárostól távolabb lévő gyülekezeteket nem tudta elérni, “aggodalomra ad okot sok vidéki falu sorsa”. Egyelőre a károk felmérése sem könnyű. A kommunikáció Katmanduban és másutt a megrongálódott utak és a földcsuszamlások miatt nehézkes, a telefon- és internetkapcsolat az ország több részével is megszakadt.
Korábban Vajda Andrea újdelhi vezető magyar konzul az M1 aktuális csatornán azt mondta: az újdelhi magyar nagykövetséggel kapcsolatba lépett a katmandui magyar tiszteletbeli konzul egy munkatársa, akit megkértek, hogy próbálja meg elérni azokat a magyarokat, akiknek a nepáli tartózkodásáról a magyar külképviselet tud. A hétvégi földrengés idején 48 magyar állampolgár tartózkodott Nepálban, közülük 24 emberrel még keresik a kapcsolatot – mondta el Vajda Andrea magyar konzul.
Közben egy 15 tagú magyar turistacsoportnak vasárnap sikerült elhagynia Nepált, közölte a diplomata. A 15 fős magyar turistacsoporton kívül a konzulátus további egy magyar állampolgárról tud, aki Nepálban volt szombaton, illetve öt olyan személyről, akik huzamosabban az országban tartózkodnak, de róluk egyelőre nincsenek friss információik – mondta Vajda Andrea. Megemlítette azt is, hogy Nepálba évente 350-450 magyar turista érkezik.
A helyszínen elsőként az ENSZ szakértői mérik fel a károkat, felállítják a prioritásokat. A Baptista Szeretetszolgálat Rescue 24 elnevezésű speciális mentőcsapata vasárnap délben indult útnak a földrengés sújtotta Nepálba.
Legkevesebb 24 kínai állampolgár halt meg a szomszédos Nepálban történt pusztító erejű földrengés, illetve az utórengések következtében. Tibetben legalább 20-an vesztették életüket, több tucatnyi ember hollétéről nem tudnak, körülbelül 12 ezer embert kellett evakuálni.
A kínai Sigatzéban, amelyet egy a Richter-skála szerinti 5,9-es erősségű utórengés rázott meg, több mint 1200 ház dőlt romba és csaknem 10 ezer sérült meg. Utak váltak járhatatlanná, a térségben időlegesen megszakadt az áramellátás és a távközlési összeköttetés. Ugyanitt 54 templomot ért kár. A helyszíni jelentések szerint mindenki az esetleges további utórengésektől fél.
A szombati nepáli földrengés az ország vallási és kulturális örökségében is súlyos károkat okozott, vasárnapi jelentések szerint a katasztrófában számos templom és palota, köztük több világörökségi helyszín is súlyosan megrongálódott.
A természeti csapás által súlyosan érintett Katmandu-völgy az ősi ázsiai civilizációk találkozási pontja, ahol mintegy 130 fontos történelmi emlék, hindu és buddhista zarándokhely található. Az UNESCO hét Katmandu-völgyi helyszínt, négy templomot és három palotát vett fel a világörökségi listára, amelyek közül több megsérült a szombati földmozgásban.
Katmanduban romba dőlt a város egyik jelképe, a kilencszintes Darahara torony: a 62 méteres épületből mindössze egy néhány méteres csonk maradt, a romok több tucatnyi – egyes becslések szerint akár 200 – embert temettek maguk alá. A Darahara, amelyet 1832-ben építettek őrtoronynak, a főváros egyik meghatározó látványosságának számított, amelyet turisták kilátóként használtak. Bár építészetileg a torony egy minaretre emlékeztetett, legfelső szintjén Siva hindu istenségnek állítottak oltárt.
Súlyos károk keletkeztek a nepáli főváros központjában lévő ősi buddhista és hindu templomokban és történelmi palotákban is: jelentések és fotók tanúsága szerint a Durbar téren és környékén álló XVI. századi épületegyüttes számos tagja romba dőlt, Nepál egyik legnagyobb pagodájából, a Kaszthamandapból például gyakorlatilag csak fatörmelék maradt.
Hasonló pusztítás történt a Katmandu-völgy két másik régi templom- és palotakomplexumában, Patan és Bhaktapur városának Durbar terein is, ahol szintén számos ősi építmény romba dőlt a földrengés miatt. (A Durbar tér névvel a régi királyi paloták előtti területeket illetik Nepálban, s ezek közül a leghíresebbek az ország egyesítése előtt létezett három királyság székhelyein lévő Durbar terek, amelyek Katmanduban, Patanban és Bhaktapurban vannak.)
Megsérült a majomtemplom néven ismert Szvajambhunat buddhista templomegyüttes is, amely Katmandutól nyugatra, egy dombtetőn fekszik. A buddhizmus egyik legfontosabb helyszínének számító komplexum ezen kívül azért népszerű a turisták körében, mert egyik szárnyában szent majmok laknak.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS