Szócska Miklósnál, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkáránál is kiverte a biztosítékot, hogy egyes magyarországi laborok bőkezűen szórják a közpénzek százmillióit a ROCHE nevű multicég termékeire, miközben a piacon egyébként azonos minőségű, de jóval olcsóbb hazai és külföldi alternatívák is rendelkezésre állnak. A ROCHE és a különböző klinikák különleges kapcsolatára elsőként portálunk világított rá. Szócska Miklós a PestiSrácok.hu-nak nyomatékosította, egyetlen magyarországi laboratórium sem engedheti meg magának, hogy felelőtlenül gazdálkodjon. Az államtitkár elárulta: cikkeink is hozzájárultak ahhoz, hogy megszüntessék a szóban forgó megmagyarázhatatlan beszerzési modelleket. Szócska nem tartja kizártnak, hogy egyes magyarországi labortenderek “irányítottak” voltak, de kijelentette: a jövőben ilyen nem fordulhat elő.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Ritkán fordul elő, hogy egy oknyomozó cikksorozat, mint lapunké, ilyen egyértelmű lépéseket váltson ki a kormányzat részéről. Nem tagadjuk, mi is meglepődtünk, hogy cikkeink után éles kritikával illette a magyarországi labortendereket és beszerzéseket Szócska Miklós, hiszen az egészségügyért felelős államtitkár hosszú ideig reagálni sem volt hajlandó a laborokból érkező újabb és újabb, egymást erősítő információkra. Szócska lapunknak adott nyilatkozatából kiderült, hogy nála is kiverték a biztosítékot azok az általunk feltárt laborbeszerzések, amelyek a Roche Magyarország Kft. bankszámláját hizlalják, miközben a versenytársak eszközei és termékei szinte be sem juthatnak be a klinikai laborokba.
Korábban négy cikkben is foglalkoztunk a Roche Magyarország Kft. zsíros üzleteivel. A szegedi labortendereken például szinte mindent vitt a Roche, a 2011-ben az Év kórháza díjjal kitüntetett Zala Megyei Kórház laborbeszerzései is meglehetősen testre (Roche-ra) szabottnak tűnnek, de az igazán nagy bankot a Szócska Miklós második otthonának is tekinthető Semmelweis Orvostudományi Egyetemen robbantotta a multicég. (Ez újabb okot ad a meglepettségünkre.) A SOTE mellett Pécsett is aranybányára lelt a Roche.
Szócska: megengedhetetlen a pénzszórás
A PestiSrácok.hu által kinyomozott ügyekkel kapcsolatban Szócska Miklós véleményére is kíváncsiak voltunk, aki kérdésünkre határozottan leszögezte, hogy „a magyar egészségügy nehéz anyagi és finanszírozási helyzetét ismerve egyetlen magyarországi laboratórium sem engedheti meg magának, hogy bőkezűen szórja a közpénzeket.” „A laboratóriumi vezetőknek, döntnököknek az azonos minőségű laboreszközök és reagensek közül minden esetben a legoptimálisabb alternatívát kell választaniuk. A vizsgálatok minőségi elvégzése nem jelentheti azt, hogy a laborpiac legdrágább termékeit választják, ha egyébként kielégítő alternatíva is rendelkezésre áll. Hangsúlyozom, hogy a leghatékonyabb megoldást kell választani” – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak az államtitkár.
Egy beszerzési modell alkonya
Szócska Miklós ismertette, az intézetek átvétele kapcsán elvégzett kockázatelemzésekből kiderült, hogy különös beszerzési modellek terjedtek el a kórházak között. „A kiválasztásnál a beszállítók hitelezési képessége is számított, amely gyakorlatot most vezetjük ki a rendszerből. A közbeszerzések egységes eljárásrenddel történnek majd. Tény ugyanakkor az is, hogy a kórházigazgatók nagy része felelősséggel végezte a munkáját” – nyilatkozta a politikus. Az egészségügyért felelős államtitkár kérdésünkre válaszolva nem tartotta kizártnak, hogy egyes magyarországi labortenderek irányítottak lehettek, de nyomatékosította, a jövőben már nem fordulhat elő hasonló.
A fent belinkelt cikkeinkből egyébként az derül ki, hogy országszerte több milliárd forintos összértékben rendeltek a klinikák és kórházak Roche termékeket úgy, hogy azok másfél-kétszer annyiba kerültek, mint a közvetlenül utána következő ajánlat értéke. Nem egy esetben a diagnosztikai szakma nemzetközi szervezeteiben mesés karrierbe kezdtek a “jól döntő” laborvezetők. Ezeknek a szervezeteknek világszerte az egyik legbőkezűbb támogatója a Roche.
Harmincmilliárdos lyuk
Szócska Miklós elárulta azt is, hogy a kórházak fejlesztési projektjeinél 25-30 milliárd forintos hiányt kellett betömniük. „Az előző kormányzattól megörököltük az integrációt, a nyakra-főre ígérgetett fejlesztéseket. Szerződéssel aláírt és zajló projektekre nem állt rendelkezésre a szükséges forrás, pénz hiányában azok el sem indultak, így ezen fejlesztésekhez többletforrást kellett biztosítania a kormányzatnak. A kabinet megoldotta, hogy a magyarországi kórházak megkapják a szükséges forrásokat, betömtük a 25-30 milliárd forintos lyukat” – jelentette ki Szócska Miklós. Az államtitkár szerint kuriózum, hogy hazánkban a magyar GDP 0,85 százalékát költjük csak gyógyszerre, miközben például a görögöknél az ottani GDP négy százalékét teszi ki a költekezés. „2002-2010 között az előző kormányzat 60 milliárd forinttal emelte meg a közfinanszírozott gyógyszerek esetében a betegek által fizetett térítési díjat, mi hétmilliárd forinttal csökkentettük. Persze rengeteg tennivaló van még a magyar egészségügyben, a labortenderek mellett a radiológia területén is határozott intézkedések szükségesek. Utóbbi területek rendbetétele még legalább 1,5-2 évet vesz igénybe” – mondta Szócska Miklós.
Az államtitkár kemény fába vágta a fejszéjét az irányított tenderek, és a sokszor legdrágább laboreszközök és reagensek preferálási gyakorlatának a megszüntetésével. Információink szerint a Roche további klinikákkal, megyei kórházakkal és intézményekkel ápol különleges, remekül jövedelmező kapcsolatot. Portálunk a továbbiakban is árgus szemekkel figyeli majd a labortendereket, és olvasóinkat is arra kérjük, bátran szivárogtassanak.
Vezető fotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS