A magyar devizatartalékok áprilisban 3 milliárd euróval emelkedtek, amely köszönhető a 2 milliárd eurós államkötvény kibocsátásnak és annak, hogy a monetáris arany értéke tovább nőtt. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint április végén majdnem 29 milliárd eurót tett ki a magyar devizatartalék. Ez évek óta nem látott magas szint, amely a jelenlegi nehéz időkben nagyon megnyugtató.
Az Államadósság Kezelő Központ április 23-án bocsátott ki két eurókötvényt, amely közül az egyik 6 éves lejáratú, míg a másik 12 éves. A két kötvényből összesen 2 milliárd euró jött be, és ez most a devizatartalékokat gyarapítja. Varga Mihály pénzügyminiszter akkor kifejtette, a járvány okozta világgazdasági bizonytalanságokra tekintettel Magyarországnak az az érdeke, hogy az államadósság finanszírozása több lábon álljon. A magyar állam előzőleg 2017-ben bocsátott ki eurókötvényt, amelynek lejárata 7 év. Tavaly az eurózónában sosem látott mélységbe zuhantak az eurózónás országok kötvényeinek hozamai, ekkor értelemszerűen a jó gazdasági helyzetben lévő, önálló valutájú országok is jó feltételekkel tudtak ilyen kötvényeket kibocsátani. Időről időre elő is jött a kérdés, hogy érdemes-e a magyar államnak is meglépnie ezt? A mostani, igen kedvező feltételekkel történő kibocsátás arra utal, hogy a legjobbkor sikerült e döntést meghozni. A kötvény vásárlói egyébként az amerikai CitiGroup és Jp Morgan voltak.
Nagyon felment az arany értéke
A Portfólió gazdasági portál adatai szerint a devizatartalékokat az is növelte, hogy az Európai Unió gyorsított ütemben utalja ki az éves előlegfizetést, ami áprilisban 608 millió eurót tett ki. Emellett a monetáris arany értéke is dinamikusan nőtt, most áprilisban 110 millió euróval.
Megnyugtató helyzet
Tehát a magyar devizatartalékok április végén összesen 28 895 millió eurót tettek ki. Ez a rendkívül magas érték a globális gazdasági válság miatt nagyon megnyugtató. Jelenleg a magyar export komoly nehézséggel küzd, két vezető ágazat, az autóipar és a turizmus nincs jó helyzetben és nehéz megmondani, hogy mikor normalizálódik a helyzet.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS