Minden idők egyik rekorder büntetőügye lehet Magyarországon a „Pini-ügy”. Az olasz húscézárként emlegetett férfi és társai ellen – száztíz ember érintett – bűnszervezetben elkövetett csalás miatt indult eljárás; a vád szerint mintegy 6 milliárd forint adót csaltak el. Közülük tízen az állami költségvetésnek okozott kárt még a vádemelés előtt teljes egészében megtérítették – azaz Piero Pini a korábbi 1 milliárd mellé simán letett további 5 milliárd forintot, így ma már nemcsak ő védekezik szabad lábon, hanem fia is, akit a tanúk befolyásolása miatt tartóztattak le a nyáron. Marcello Pini a vád szerint arra akart több állatorvost is rávenni, hogy a húsok eredetéről számukra kedvezően és velük egyezően nyilatkozzanak. A büntetőpert a Kecskeméti Törvényszék folytatja le, akik megkeresésünkre közölték: a vádlottak közül heten – köztük a húsipari cég tulajdonosa és ügyvezetője – bűnügyi felügyelet hatálya alatt, ketten pedig – a tulajdonos fia, illetve egy ügyvéd – letartóztatásban vannak. Pini fiát ügyészségi indítványra egyéként már bűnügyi felügyelet alá helyezték.
Mint ismert, Roberto Pini családja az európai húspiac egyik legnagyobb szereplője, a cég több országban is jelen van, számos húsfeldolgozó üzemet irányítanak és óriásberuházások kötődnek nevükhöz. Olaszországban és Lengyelországban is több nagy forgalmú vágóhidat üzemeltetnek, de Szlovákiában, Romániában is van vállalkozásuk. Nemrég pedig egy katalán üzem létesítésébe is belekezdtek. Piniék kiterjedt exporthálózatot is felépítettek: az európai vágóhidakon előállított húsárut a világ 50 országában adták el, elsősorban a Távol-Keleten és Kínában is felbukkantak. Hazánkban mintegy 25 éve vannak jelen: a magyar céget, a Hungary Meat Kft.-t két magyar társsal indította, majd kivásárolta őket. A cég tulajdonosa jelenleg is a MI Meat Investment Limited, amely egy Limasszolban bejegyzett ciprusi cég. A kiskunfélegyházi üzem – amely ma adóhatósági bűnügyi zár alatt van, de ettől függetlenül zavartalanul működik – a legnagyobb magyarországi húsüzem. Szaklapok szerint a teljes magyar sertésállomány egynegyedét itt dolgozzák fel.
Lengyelországban is nyomoznak Piniék után
Több tényfeltáró cikkben is beszámoltunk az előzményekről, amelyekben azt is leírtuk, hogy a milliárdos üzletember ellen először Lengyelországban kezdtek nyomozni. Elsőként 2016 decemberében tartottak az egyik lengyel üzemben razziát, amikor 200 rendőr, határőr és adónyomozó szállta meg Lengyelország legnagyobb vágóhídját. A Pini Polonia (Piero Pini lengyelországi cége) több vezetőjét adócsalással és fekete foglalkoztatással gyanúsították meg. A megalapozott gyanú szerint Piniék lengyel cége 200 millió lengyel zlotyi (15,6 milliárd forint) értékben használt fel költségcsökkentési céllal fiktív számlákat és 64 millió zlotyi (4,9 milliárd forint) összegű áfát csalt el. Az olasz húscézárt 7,8 milliárd forintnak megfelelő óvadék megfizetését követően szabadon engedték, de a nyomozás továbbra is nagy erővel zajlik. Júliusban újabb 12 gyanúsítottat vettek őrizetbe. A lengyel hatóságok jelenleg 88 főt gyanúsítanak bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással, miközben a család 218 millió lengyel zlotyi, azaz 17 milliárd forint értékű vagyonát zárolták.
Nemzetközi nyomozói összefogás eredménye a büntetőügy felderítése
A magyarországi nyomozás az egyik reklámcég bukásával indult, akik mások között beszámláztak a Hungary Meat Kft-be. A magyar adónyomozók végül lekörözték a lengyel kollégákat: négy bűnszervezetet derítettek fel. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség azt írta, a NAV és a főügyészség nemzetközi szervezetek – így a Europol és a Eurojust – bevonásával, külföldi hatóságokkal együttműködve göngyölítette fel az ügyet. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, pénzmosás és vesztegetés bűntette miatt összesen 110 ember ellen emelt vádat, akik 2011 és 2018 között legalább négy adócsaló bűnszervezetet működtetve több, mint 6 milliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek. A vádemelésre az összes okozott kárt, azaz mind a 6 milliárd forintot megtérítették. A cégtulajdonos, cégvezető Piero Pinit szökés, elrejtőzés, az eljárás jogellenes befolyásolása, továbbá bűnismétlés veszélye miatt tartóztatták le.
Piero Pinit már tavaly novemberben kiengedték
A húscézár 8 hónapot ült eddig magyar börtönben. Letartóztatását akkor sem szüntették meg, amikor 1 milliárd forint óvadékot ajánlott fel. Addig kárenyhítésként mindössze 2 milliárdot fizetett be az államkasszába, így arra hivatkozva, hogy a kárt részben megtérítette, tavaly novemberben óvadék nélkül is elengedték. Időközben azonban letartóztatták az egyik fiút, Marcello Pinit, aki addig csak házi őrizetben volt. A gyanú szerint azonban megpróbált tanúkat befolyásolni, többek közt állatorvosokat rávenni arra, hogy a húsok eredetét illetően számukra kedvezően és velük egyezően nyilatkozzanak. Erről a Hírösvény.hu helyi hírportál írt. A NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóságának kiterjedt és hatékony nyomozása derítette fel, hogy legalább négy bűnszervezet működött egymás mellett, amelyek támogatták egymást. Az ügy központi része egy dél-alföldi húsipari cég felhasználásával elkövetett adócsalás.
A Bács-Kiskun megyében vágóhidat működtető cég kisebb mértékben saját munkaerőt, nagyrészt alvállalkozókat vett igénybe. Az alvállalkozók a szolgáltatásaikat áfával növelten számlázták ki. Ténylegesen azonban munkaerő kölcsönzés volt a felek között, ezért a bérmunka esetében az alvállalkozói szerződés valótlan tartalmú volt. Az volt a célja, hogy a foglalkoztatottak után az adó és járulék megfizetését elkerüljék, illetve hogy a húsipari cégnek áfás költségszámlákat „produkáljanak”. A színlelt ügyletek és az adóelkerülés haszonhúzója a húsipari cég volt, a munkaerőt biztosító társaságok ehhez nyújtottak segítséget. A húsipari cég irányítói olyan vállalkozókat vettek igénybe, akik fiktív számlákkal kerülték meg az adófizetést, illetve a munkavállalókat valós fizetésüknél kisebb összegre jelentették be, így csökkentve járulék-költségeiket. Az alkalmazottak fizetésének egy részét ráadásul „adómentes” utalványban adták, amit szinte azonnal vissza is váltottak készpénzre, további adóforintokat csalva el a költségvetésből
– áll a vádiratban.
Negyven cégből álló számlagyár, hatmilliárdos költségvetési kár
A húsipari cég irányítói nyolc év alatt összesen 6,1 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek. A bűnszervezet vezetői bankszámlák közötti átutalással próbálták „tisztára mosni” az így megszerzett pénzt, eltitkolva annak eredetét. Az adócsalásból származó haszonból több, mint egymilliárd forintot osztalékként utaltak át egy, az érdekeltségükbe tartozó ciprusi cégnek; az összeg végül – kölcsönként feltüntetve – egy szintén hozzájuk köthető spanyol vállalkozás számláján landolt. Az ügyben a NAV nyomozói egy olyan számlagyárat is lelepleztek, ami a megrendelők igényei szerint főként reklámról szóló fiktív számlákat állított ki. A fiktív számlákat befogadó mintegy 40 cég összesen másfélmilliárd forint kárt okozott a költségvetésnek. A vádhatóság beszámolója kitért arra, hogy a nyomozó hatóság kiemelkedő vagyonfelderítést végzett, a több milliárd forintos kárt pedig teljes egészében biztosították zár alá vételekkel. Ezek nemcsak belföldön voltak sikeresek, hanem a hatékony nemzeti együttműködésnek köszönhetően külföldi cégek vagyonát is érintették. Összesen 47 – köztük egy külföldi – céggel szemben rendeltek el büntetőjogi intézkedéseket, ami pénzbírság kiszabását, vagy a megszüntetésüknek a kezdeményezését jelenti.
Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, pénzmosás és vesztegetés
A főügyészség a vádlottakat a többi között bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntettével, pénzmosás és gazdasági vesztegetés bűntettével vádolja. A húsipari cég tulajdonosa és ügyvezetője jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll, a tulajdonos szintén vádlott fia letartóztatását az ügyészség indítványára szintén bűnügyi felügyeletre változtatták. Tehát a Pini család mindkét feje ma már szabadlábon van. Marcello Pini kényszerintézkedésének enyhítése mostanában amúgy szokásos joggyakorlat. Hiába tartóztatták le éppen azért, mert befolyásolni próbálta a tanúkat, illetve számukra kedvező bizonyítékot igyekezett kreálni, az ügyészség álláspontja szerint a vádemeléssel a letartóztatás indoka megszűnt. A vallomások rendelkezésre állnak, a vád be lett nyújtva, ráadásul azóta a teljes okozott kárt, mind a 6 milliárd forintot önként visszafizették. Megkeresésünkre a Kecskeméti Törvényszék azt írta, hogy október kilencedikén – az ügyészség indítványával egyezően – a vádlott letartóztatását megszüntették és az elsőfokú eljárás tartamára bűnügyi felügyeletet rendeltek el. Ennek értelmében a vádlott kiskunfélegyházi lakóhelyét nem hagyhatja el, tartózkodási helyét engedély nélkül nem változtathatja meg és havi rendszerességgel köteles a Kiskunfélegyházi Rendőrkapitányságon jelentkezni. Eközben mintha mi sem történt volna, most éppen Spanyolországban tervezi a Pini család, hogy Európa legnagyobb vágóhídját megépítik, amit 70 millió euróból (21 milliárd forint) kívánnak megvalósítani.
Bűnügyi szakújságírónk eredt annak az ügyvédnek a nyomába, aki a Pini-ügybe bukott bele és aki korrupt ügyészeket és bírákat is magával ránthat. Hozzá köthetőek olyan fiktív számlákat kiállító cégek, amelyekkel a húsipari kft. adót csalhatott. A szolnoki jogász, akit a Pini-ügy felderítése során le is tartóztattak, több vallomás szerint az elmúlt tizenöt évben törvények felett állt Jász-Nagykun-Szolnok megyében, de országosan is befolyásos kapcsolatrendszert épített ki, miközben óriási vagyont szerezhetett. A Dr. Uzsora néven hírhedté vált ügyvéd ügyében befolyással üzérkedés miatt is nyomoznak, egyelőre ismeretlen tettes ellen. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) birtokában csaknem százórányi hangfelvétel lehet, amin az ügyvéd bírók, ügyészek, rendőrök neveit említi, akikkel a hanganyag tanúsága szerint bűnös viszonyt ápolhatott, és akiknek a segítségével éveken keresztül ügyeket és nyomozásokat tudott befolyásolni.
Vezető kép: Il Resto del Carlino
Facebook
Twitter
YouTube
RSS