
Majdnem ezer ember, közülük tizenöt magyar király maradványai fekszenek Székesfehérváron, a Szűz Mária-bazilika alatt, a Nemzeti Emlékhelyen. Februárban harmadjára nyitották fel a sírt, és azokról a helyekről gyűjtöttek csontokat és koponyákat, ahol a legnagyobb esély lehet arra, hogy köztük lehetnek Mátyás király csontjai is – derül ki a Ripost cikkéből.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere korábban elmondta, hogy a Magyarságkutató Intézet új kutatásaival most nagy esély van arra, hogy Mátyás király csontjait azonosítsák.
Akkor össze lehet rakni a csontvázat, és a megfelelő körülmények között, a tiszteletet megadva el lehet temetni Mátyást ott, ahol nyugodni akart. És egy nemzeti kegyhely egyik dísze lehet
– hangsúlyozta a miniszter.
Hunyadi János csontjai nincsenek meg, emiatt nem lehet mintát venni Mátyás király „felmenő ágán”. 1456-ban, alig három héttel a nándorfehérvári diadal után, pestisben halt meg. Hunyadi Jánost Gyulafehérváron, a Szent Mihály-székesegyházban temették el, síremléke ma is ott áll, de az eredeti szarkofágját a törökdúlás idején összetörték, a csontok eltűntek. Csak egy biztos pont segítheti az azonosítást: Mátyás fia és unokája, Corvin János és Kristóf sírja érintetlen volt Horvátországban. Mivel a török hódítás odáig nem jutott el, a lepoglavai sírjukat nem dúlták fel. A Hunyadi családtagok külön kriptába vannak eltemetve a kolostorban, amit Hunyadi János saját költségén építtetett fel. Mivel a templom is ekkor épült, külön sírhelyet kapott az adományozó családja.
Idén januárban mintát vehettünk Mátyás király természetes fiának és unokájának, Corvin Jánosnak és Corvin Kristófnak a csontvázából Horvátországban, a lepoglavai pálos kolostorban a horvátországi katolikus egyház és a kulturális minisztérium jóvoltából
– sorolta a lapnak dr. Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója. A mintavételkor Kásler Miklós személyesen utazott Lepoglavába, ahol a kutatók is meglepődtek, amikor csak egy kis méretű koporsót találtak, aminek a két oldalán felirat volt: Joannes Corvinus és Cristoforus Corvinus. A mintákból sikeresen kinyerték a DNS-t, és februárban meghatározták az egyénekre jellemző Y-STR DNS-profilt. A két mintából vett DNS-profil megegyezik, ami azt bizonyítja, hogy valóban apát és fiát temették el. Ezért biztosan kijelenthető, hogy a horvátországi sírban Mátyás király fia és unokája fekszik.
Forrás: Ripost/Origo
Szántó Irén
2021-07-27 at 10:22
Hollós-Corvin Mátyás királyról és családjáról, származásáról:
https://hollosvar.info
obsitos
2021-04-12 at 16:41
Nem kértek javaslatokat.
Szabó László
2021-04-12 at 10:36
Meglehet majd látogatni Mátyás király sírját! Azért az nagy dolog!
Patriot
2021-04-12 at 08:51
Reméljük, hogy méltó emlékhelye lesz. Amennyit a Hunyadiak tettek értünk, magyarokért, Magyarországért, azt pénzben nem lehet kifejezni. Ezért az sem lehet semilyen vita tárgya, hogy mennyibe fog kerülni!
Köszönjük a Miniszter úrnak!
TS
2021-04-12 at 07:22
w: Székesfehérváron temették el Mátyást, valószínűleg ott is akart nyugodni. A szövegben is benne van, nem árt a helyesírás mellé a szövegértés sem.
w
2021-04-12 at 06:08
“és a megfelelő körülmények között, a tiszteletet megadva el lehet temetni Mátyást ott, ahol nyugodni akart.”
És hol szeretett volna nyugodni Mátyás királyunk? Esetleg megtudhatnánk?
w
2021-04-12 at 06:04
@Tatanka
Én már annak is tudnék örülni, ha a borzasztóan zavaró piros aláhúzás helyett helyesírás ellenőrző program lenne, és a szemnek kedvezőbb vastagabb és nagyobb írásjelek, hogy a rögzített és javíthatatlan szöveg ne legyen tele hibákkal!
De ez egy ilyen béna rendszer. És hiába vagyok jobboldali, keresztény konzervatív kommentelő, ha ezt szépen kérem, akkor is szakszerűen kimoderálnak, jelezvén, hogy a cenzúra az azért itt is működik, nem csak a moslékkoalíció hasábjain! Na de bánja fene, ha kicenzúráznak, csak oldanák meg ezt a kérdést a kommentelők kedvére!
Tatanka
2021-04-11 at 22:00
Tudnál segíteni,megköszönném,ha megírnád, hogy mit kell tennem, hogy ne kelljen mindig mindent beírni, ha válaszólni akarok valakinek.
Knerten
2021-04-11 at 21:55
Koronázó székesegyház hiányában a királyi sírok méltó helye az esztergomi főszékesegyház lenne.