A védettség szintje és az antitestszint között nem lehet egyértelmű összefüggést meghatározni – mondta a Semmelweis Egyetem rektora kedd reggel az M1 aktuális csatornán. Merkely Béla közölte: ennek egyik oka, hogy az antitestméréseket nem az oltások hatékonyságának mérésére találták ki, hanem az átfertőzöttség meghatározására.
Merkely Béla professzor az M1 csatorna műsorán arról beszélt, hogy mintegy 140 ezer olyan ember lehet Magyarországon, akik nem vették fel a második oltást. Merkely Béla hangsúlyozta: az első oltás is véd, bár nem olyan hatékonyan, mint a kettő. Azt javasolta, hogy aki kihagyta a másodikat, pótolja azt akár 10-12 hét után is, de ősz előtt mindenképpen.
Nagyon fontos, hogy a két oltás legyen meg, ha megvan a két oltás, akkor a klinikai hatékonyság a súlyos lefolyású megbetegedéssel szemben százszázalékos, és ez a lényeg
– fogalmazott. Hozzátette: az oltás után folyamatosan csökken az antitestszint, de továbbra is vannak úgynevezett memóriasejtek, amelyek “indítják a sejtes immunitást”, ha erre szükség van.
Azt a két oltást, azt meg kell kapni a vállunkba, ha megvan, hátra kell dőlni, és nem kell antitestet vizsgálni
– jelentette ki Merkely Béla. A rektor felajánlotta, hogy ha valakinek nincsenek antitestjei a két oltást követően, akkor őt a Semmelweis Egyetemen – a kapacitásuk mértékéig – egy speciális teszttel ingyen megvizsgálják. A műsorban elhangzott az is, hogy 140 ezer olyan ember lehet Magyarországon, akik nem vették fel a második oltást. Egyelőre még csak az oltópontokon, de már elkezdődött a 12-15 éves gyerekek oltása. A Semmelweis Egyetemen a múlt hétvégén már 114 ilyen idős fiatal kapta meg a Pfizer/BionTech vakcináját. Mint a felnőttek esetében, a gyerekeket is a koronavirus.gov.hu oldalon kell először regisztrálni, majd a TB-számuk segítségével foglalhatnak időpontot számukra a szülők.
Forrás: M1/hirado.hu , Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS