Sándor, a lenézett vidéki kormánypárti szavazó Mátyás királyhoz hasonlította Orbán Viktort. Mert hogy Orbán Viktor kormányzása alatt fellendült a gazdaság, megerősödött az ország. Ahogy Mátyás idején is. Amire Béla, a megrögzött ellenzéki felhorkant: “Nehogy már Mátyás királyhoz hasonlítsuk Orbán Viktort!” Mert Béla szerint a Fidesznek csak szerencséje volt, hiszen a külső feltételek kedveztek a sikeres kormányzáshoz. Egyébként pedig a Fidesz ellopta az emberek magánnyugdíját. Mindössze ennyi a Fidesz-kormány sikerének alapja. Nos, erre válaszolnom kellett. (PolgárPortál-publicisztika)
Kedves Béla!
Te tényleg nem értesz semmit. Az úgynevezett “magánnyugdíjszámlán” nem az emberek személyes megtakarítása gyűlt, hanem az állami felosztó-kirovó rendszerből terelték át oda az állami nyugdíj egy részét – még a szocialisták, de főleg a liberálisok. Visszaterelése az állami alapba semmiképpen nem lopás, csak a korábbi helyzet visszaállítása. Ezeken a számlákon kizárólag az állami rendszerből származó pénz hevert.
Ugyanakkor a “magánnyugdíjrendszerrel” az akkori szociálliberális kormány az alábbi anomáliákat érte el:
• Magáncégeknek horribilis pénzt juttattak, amelyek azt a saját hasznukra forgathatták. 6000 milliárdot én is forgatnék szívesen, akár még egy százalékos haszonért is – az is évi 60 milliárd nettó profit –, ha nekem ebben egy fillért nem kell kockáztatnom;
• Kivontak egy zsák pénzt a felosztó-kirovó rendszerből, ám azt valahonnan pótolni kellett. Ugyanis a “régi” nyugdíjakat, azaz a felosztó-kirovó rendszerben maradottak nyugdíját is fizetni kellett, ami növelte az állami költségvetés hiányát. Ezt ugyanis minden évben a költségvetés pótolta;
• Hogy a magánnyugdíjrendszer “rentábilisnak” tűnjön, azaz haszonnal működjön, sőt, “hozamot termeljen”, többek között magasan kellett tartani az MNB alapkamatot, ezáltal az állampapírok “jól fialtak”. Vagyis a magánnyugdíjpénztárak a náluk halmozódó pénzt magas kamatra visszaadták az államnak, hogy az fedezhesse azt a hiányt, amely attól keletkezett, hogy kivonták a pénzt a felosztó-kirovó rendszerből.
Így aztán mondhatnánk, hogy tulajdonképpen nullszaldós is lehetne a rendszer. De nem volt az. Mert nem csak egyszerre két nyugdíjrendszerben kellett pénzt felhalmozni, de még az egyik rész használatáért az állam magas kamatot is fizetett. Ez volt a nagy lopás, ha valami az volt…
Nem véletlen, hogy a kommunisták képtelenek voltak kezelni a hiányt. Volt év, amikor a hiány a GDP 9-11 százaléka körül volt, de 5 százalék alá sosem tudtak menni. Az EU 2004-től folyamatosan fenntartotta Magyarország ellen a túlzottdeficit eljárást. Igaz, komolyan csak akkor kezdte venni, amikor a Fidesz került hatalomra. Addig lényegében szemet hunytak a hiány felett és takaréklángon ment az eljárás, érdemi intézkedések nélkül. Mert ugye, “a jó oldal” volt hatalmon.
Összegezzük:
• A túlzottdeficit eljárásból a Fidesz-kormány vezette ki az országot.
• Az MNB alapkamatot a Fidesz – az általa delegált Matolcsy – vitte le a korábbi töredékére.
• A költségvetés magas hiányát is a Fidesz-kormány szüntette meg és nem a kedvező külső feltételek.
Lehet ezt arra fogni, hogy a Fidesz ellopta az emberek magánnyugdíját, de ilyet csak funkcionális analfabéták mondanak. Valójában a szocialisták lopták el a pénzt a magánnyugdíjrendszerrel. De akinek közben “magánnyugdíja” keletkezett, az ezt nyilván nem így élte meg. Azt gondolta – mert elhitették vele –, hogy az már végleg az ő pénze. De nem volt az.
A magánnyugdíjrendszerben az egyéni számlás “magánnyugdíjas” csak ahhoz kellett, hogy bizonyos cégek a magánnyugdíjrendszeren, állami források “kezelésével” kis kockázattal nagyot kaszáljanak. A “magánnyugdíjas” pedig csak a szükséges rossz volt a rendszerben, aki nélkül nem működött az üzlet.
Ezzel szemben – hogy még egy pár számot hozzak – , amikor a Fidesz átvette, de még nem konszolidálta a költségvetést, 1100 milliárd volt a hiány finanszírozásának költsége – nem a hiány, hanem annak kamatai! –, ma pedig ez a költség 600 milliárd környékén van és tovább csökken.
A különbség évente – és már 7 év eltelt! – több, mint egy-egy négyes metró ára. Ebből jutott például stadionokra is. Meg sok minden másra, vidéki kórházakra, autópályákra, hidakra, miközben minden évben 3 százalék alatt volt a hiány. A bruttó államadósság pedig mintegy 10 százalékponttal csökkent.
Ez nem szerencse kérdése! De még csak onnan sem közelíthető meg, hogy “a Fidesz ellopta a magánnyugdíjakat”. Ez nagyjából a Varga-Matolcsy páros együttes zsenialitása. Amit Orbán Viktor jó kormányzása alapozott meg.
Nem kell Orbánt Mátyás királyhoz hasonlítani, igaz. Már csak azért sem, mert a két kor sem azonos. De hogy Orbán Viktor kormánya korszakalkotót tett le az elmúlt nyolc évben, ezt még az unokáink is emlegetni fogják.
Ahogy Mátyás dicsőségét is.
(Vezető kép: MTI)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS