
Az utóbbi évtizedekben a mesterséges intelligencia (AI) területe hihetetlen fejlődésen ment keresztül, és számos területen radikálisan átalakította az emberi életet. Az AI olyan számítógépes rendszerek és algoritmusok halmaza, amelyek képesek felismerni mintákat, tanulni az adatokból, és önállóan meghozni döntéseket. Az AI alkalmazásai az egyszerű automata folyamatoktól egészen az összetett döntéshozatali folyamatokig terjednek, és már most érezzük hatását a mindennapi életünkben. Ezen cikkben felfedezzük az AI fejlődésének kulcsfontosságú mérföldköveit, az alkalmazási területeket és azt, hogy miként veszélyezteti a megélhetésünket egy “robot”.
Az AI fejlődésének története az 1950-es években kezdődött, amikor az első AI kutatók megalkották az alapvető gondolkodási modelleket és az első gépi tanulási algoritmusokat. Az akkori gépek azonban még nagyon korlátozottak voltak, és az emberi agy működésének megértése messze volt az elérhetőség határában. Az igazi áttörés azonban a 21. században következett be, amikor az adatmennyiség robbanásszerű növekedésével az adatok elemzésére és feldolgozására képes rendszerek kezdtek megjelenni. Az egyik legfontosabb mérföldkő az AI fejlődésében az ún. mély tanulás (deep learning) elterjedése volt. A mély tanulás egy olyan gépi tanulási megközelítés, amelyben a neurális hálózatok (neurális kapcsolatokból álló rendszerek) segítségével képeket, hangokat és más adatokat lehet felismerni, feldolgozni. Az ilyen hálózatok rétegekből állnak, és az adatokat többszörösen dolgozzák fel, így kiemelkedő pontosságot és komplexitást érnek el. Ennek köszönhetően az arc- és beszédfelismerés, az autonóm autók vezetése, az egészségügyi diagnózis és más területek egyre pontosabbá váltak. Hogy ez most hol tart és mennyire biztonságos, még mindig komoly vita tárgya.

Mesterséges intelligencia által készített kép
Veszélyben a munkahelyem a mesterséges intelligencia miatt?
A mesterséges intelligencia alkalmazása már most megtalálható számos iparágban, például a termelésben, az egészségügyben, a közlekedésben, az oktatásban és a pénzügyi szektorban. Az autonóm robotok és drónok a gyártósorokon segítenek a hatékonyság és a termelékenység növelésében, az AI-alapú képfeldolgozás lehetővé teszi az orvosok számára, hogy pontosabb diagnózisokat hozzanak, és a személyre szabott terápiákat dolgozzanak ki. Az önvezető járművek segítenek csökkenteni a közlekedési balesetek számát és javítják a közlekedés hatékonyságát.

Mesterséges intelligencia által készített kép
Az automatizáció és az AI képességei folyamatosan bővülnek, lehetővé téve az egyre összetettebb feladatok végrehajtását gépek és algoritmusok által. Egyszerűbb, ismétlődő munkák, mint például a gyártósorokon végzett munkák, már most is egyre nagyobb mértékben válnak automatizálttá. Az előrelépés azonban nem áll meg itt, és a jövőben egyre több komplex feladatot is átvehetnek az AI rendszerek, mint például adatelemzés, ügyfélszolgálat, vagy akár önvezető járművek irányítása.
Top 10 munka, amit ma már mesterséges intelligencia végez emberek helyett
Mesterséges intelligencia már ma is számos munkát végez ember helyett az automatizáció révén. Itt van tíz példa olyan feladatokra és foglalkozásokra, ahol az AI jelentős szerepet játszik:
- Gyártósori robotok: Az ipari robotok és automatizált rendszerek gyártási folyamatokat irányítanak és felügyelnek, mint például autók vagy elektronikai eszközök összeszerelése.
- Automatizált kasszák: Az AI és gépi tanulás technológiájának alkalmazása lehetővé teszi az önkiszolgáló pénztárgépek működését a kiskereskedelmi üzletekben.
- Automatizált adatelemzés: Az AI képes nagy mennyiségű adat elemzésére és értelmezésére, ami segíti a döntéshozókat a vállalatok és kutatóintézetek számára.
- Chatbotok és virtuális asszisztensek: Az AI rendszerek által vezérelt chatbotok és virtuális asszisztensek válaszolnak kérdésekre és segítenek az online ügyfélszolgálatokban.
- Önvezető járművek: Az autonóm járművekben az AI érzékeli és reagál a környezetre anélkül, hogy emberi beavatkozásra lenne szükség.
- Nyelvfordítás: Az AI-alapú nyelvfordítók gyorsan és pontosan fordítanak szövegeket különböző nyelvekre.
- Jogi kutatás: Az ügyvédek és jogi szakértők az AI-t használják jogi esetek kutatására és jogi dokumentumok elemzésére.
- Raktárkezelés: Az AI irányítja az automatizált raktári rendszereket, a robotokat, amelyek hatékonyan kezelik az áruk mozgatását és tárolását.
- Automatizált betegdiagnosztika: Az AI segíti az orvosokat a betegségek diagnosztizálásában és az egészségügyi képalkotások értelmezésében.
- Online tartalom ajánlás: Az AI-alapú algoritmusok személyre szabott tartalmat ajánlanak a felhasználóknak az online platformokon, például a közösségi médiában és a streaming szolgáltatásokon.
A mesterséges intelligencia szerint azonban “ő” nem veszélyezteti az emberek megélhetését:
az AI nem teljes mértékben helyettesíti az emberi munkaerőt, hanem kiegészíti és hatékonyabbá teszi a munkafolyamatokat. Az embereknek új készségeket és alkalmazkodóképességet kell kialakítaniuk annak érdekében, hogy az AI-vel való együttműködésből a lehető legtöbb előnyt tudják kinyerni a munkaerőpiacon
Hogy ezt miként értelmezzük, az már csak rajtunk múlik.
lhotx
2023-07-25 at 23:42
triacus 2023-07-24 15:57-kor a hallucináló
Izgat ez a hallucinálása a zeM.I-nek. S eszembe juttat egy esetet. Anno az új évezredben volt a Hitchhikers’s Guide to Galaxy-nak a nyelvi részlegük olvasói között egy furcsa szógyűjtő akciója (faramuciológikus magyarázattal körítve). Amit elvártak: írd be a szót/kifejezést, röviden (nem kötelezőn!) magyarázd, mit jelent, esetleg: indokold! Elképesztő és szórakoztató szó-kimérák kerültek be.
Ez volt az egyetlen alkalom, amikor egyáltalán valamivel hozzájárultam a h2g2 tartalmához. A szavam (bármi magyarázat nélkül) a HALLOUZINIC volt.
(Azóta lehetek én hallucinikus)
Matu
2023-07-25 at 17:45
Pepe2023-07-23 at 20:21
Ha igazán jót akarok vihogni, akkor elkezdek olyan filmet nézni, amelyik automatikusan fordítja a feliratozást. Nincs az a könnyes tragédia, amit szét ne lehetne röhögni!
Matu
2023-07-25 at 17:43
Ha a gépet kihúzod a konnektorból, rögtön meghülyül, de a pék és a hentes áram nélkül is működik…
triacus
2023-07-24 at 15:57
@lhotx: Az általad említett dolog feltehetőleg egyrészt abból adódik, hogy a DALL-E 2 képgeneráló AI-t használják, ami zárt forrású, így nem lehet tudni, hogy a modelljét pontosan milyen képekkel tanították be.
Másrészt feltehetőleg – ez az én elképzelésem – arról van szó, hogy ez egy képgeneráló alkalmazás, bár “tudhatja”, hogy mi a beszélgetés képi megjelenítése (a modell felépítése során felhasználhattak képregényeket is), de nem “tud” konkrét beszélgetést létrehozni, így – sok más AI-hoz hasonlóan – “hallucinál”:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hallucination_(artificial_intelligence)
lhotx
2023-07-24 at 10:23
https://www.iflscience.com/technology/text-to-image-ai-has-created-its-own-secret-language-researcher-claims/
VAGY
https://arxiv.org/abs/2206.00169
lhotx
2023-07-23 at 21:08
TS 2023-07-23 13:06-kor „gépi viselkedés“
Ilyentájt már szarul látok, de megpróbálom. Jól emlékszem az egyik esetre, amikor Mesterkélt Intelligencia által használt képgeneráló (képdaráló?) szoftverbe került be 2 (kettő!!) olyan parancs, ami nem emberi hozzájárulás volt, de mindkettő elképesztő módon lerövidítette az utat a »nem kellő találgatások« erdejében; ráadásul a sorban másoddikként fellelt parancs működését tényleg senki nem értette. Mindkét parancs olyan képmanipulációban segíti, gyorsítja azeM.I. munkáját, amit valamennyien ismerünk, mert népszerűségi és időrendi sorrendben is a legkorábbi (leghamarabb hájpolt) képgeneráló internetes alkalmazásokhoz kapcsolódtak. Holnap reggel visszakeresem. De most — mint mondtam: alig látok.
Pepe
2023-07-23 at 20:21
A fordítói munkáról írt 6. megállapítás “Az AI-alapú nyelvfordítók gyorsan és pontosan fordítanak szövegeket különböző nyelvekre”, ez erős túlzás.
Való igaz, hogy gyorsan fordít akár 50 nyelvről is, de rengeteg hibával. Jelenleg kínairól magyarra fordítok könyveket az MI segítségével.
Nem mondom, hogy a fordítások használhatatlanok de óriási munkával jár a rengeteg fordítási hibát kijavítani. Az is megfigyelhető, hogy a világnyelvek közötti oda-vissza fordítás messze jobban működik, azaz jóval kevesebb hibával, mint bármilyen nyelv magyarra fordítása.
Továbbá, bármilyen nyelv angolra fordítása is sokkal kevesebb hibával működik, mint a magyarra fordítás. Ez a hétköznapi nyelvre igaz, mert speciális szakszövegeknél az AI csődöt mond. Hacsak nem kifejezetten egy adott szaknyelvre készítették a fordítót, mint pl. orvosi diagnózisok fordítása.
Még egy dolgot megfigyeltem. Nekem úgy tűnik, hogy ez a fordító program “tanul”. Még mindig sok hibát vét a program, de az elmúlt hónapok során, mintha jobbak lennének a fordítások. Fura érzés.
huda
2023-07-23 at 17:45
Az afrikai vadak mit fognak csinálni ? Robot viszi ki nekik a segélyt !
Csak_úgy
2023-07-23 at 13:07
Autóiparban a következők szerint müködnek a robotok.
RFID címke ami a karosszérián van, adatott hordoz, milyen karosszéria tipuson kell a robotnak dolgozni de, tartalmazza pl a színt is. RFID>>> RPC>>>ha van
kamera rendszer>>> Flesh kártya>>>Főprogram>>>alprogramok.
Főprogram editor: Tartalmazza a karosszéria tipusát, nevét, behívja a megegyező név szerinti azonosított alprogramot.
Alprogram tartalmazhat ezen belül több kisebb vagy nagyobb külön munka programokat is az átláthatóság kedvéért nagysága függ a munkaszám végrehajtásának mennyiségétől. Ezek is program szerint futnak le, de ez is megírt, mondom úgy, hogy listából behívással történik munka programok név és végrehajtási sorrendje szerint, ezt hp programnak nevezik. A munka programok PTP, lin pontokat tartalmaznak, a robotok betanított pontról pontra járnak sok minden megadható sebesség, gyorsulást, lekerekítést, várakoztatás, munka végeztével home pozició stb. és a közbe szúrt ütközésvédelemet hajtja végre több robot egy cellán belüli mozgása esetén.
TS
2023-07-23 at 13:06
lhotx: érdekes, amit a “gépi viselkedésről” írsz, kifejtenéd bővebben?
Valami olyasmi, hogy a gép válaszához, tevékenységéhez hasonlót nem adnak az emberek?
TS
2023-07-23 at 13:05
bl: bármikor megbuktat egy olvasott magyar ember egy robotot. Ilyen a magyar nyelv.
Nyugati Ádám
2023-07-23 at 11:02
Én az AI angol rövidítés helyett az MI magyar rövidítést használom. Az intelligencia helyett is szerencsésebb lenne az SzE Személy Ellenőrzés és/vagy a Személy Egyenirányítás kifejezés használata, hiszen az ilyen alkalmazásoknak kifejezetten ez a célja: Ne gondolkodj, hanem cselekedj, úgy, ahogy az AI-n keresztül vezénylik. Az egész fejlesztésnek ez a célja. Az unokáim már ezen nőnek fel. Tulajdonképpen örülök, hogy kevés időm van már hátra.
Theo
2023-07-23 at 11:01
Persze, hogy az a lényeg, hogy ki irányítja, de minden jó előbb -utobb rossz kezekbe is kerül.
És hibák is lesznek, pl egy drón nemrégiben a készítőjét támadta meg, mert ő azt táplálta bele, hogy győzzön le minden akadályozó tényezőt szabad mozgásában. És a drón rájött, hogy a készítő őt tudja akadályozni, így megpróbálta kioktatni.
Mindenben lehetne sok előnyös is, ha nem ilyen kapkodassal és átgondoltan vezetnék be, de a penzemberek túl türelmetlenek és kapzsik. A jellemuk is kétséges.
Minden okunk megvan arra, hogy ezek miatt aggódjunk.
Egy olvasó
2023-07-23 at 10:59
3. 7. 9. pont: nem vesz át semmilyen munkahelyet. Egyszerűen csak felgyorsítja az adatelemzést egy nagy adatbázis kezelésére alkalmas előszűréssel. A következtetést ugyanúgy ember vonja le, korábban a releváns információk kiszűrését a szükséges szaktudásigény miatt ugyanez az ember végezte el.
Vitákat megelőzendő: a helyes értékeléshez szükséges intuíció (és sok egyéb készség) kizárólagosan az ember sajátja. Ezt nem fogja tudni a gép átvenni. Jellegénél fogva nem alkalmas rá.
na4
2023-07-23 at 10:51
👍A határ a csillagos ég.
Csak_úgy
2023-07-23 at 10:26
“Gyártósori robotok: Az ipari robotok és automatizált rendszerek gyártási folyamatokat irányítanak és felügyelnek, mint például autók vagy elektronikai eszközök összeszerelése.”
Az ember felügyel és irányít a robotok nem, ezt fogadd el így, mert ez így van.
D.J.László tart.szds.
2023-07-23 at 09:43
Az égvilágon semmiféle “mesterséges intelligencia” NINCS!!!!!!!!!!!!!
Az nem más, mint EMBERI INTELLIGENCIA végtelenül buta gépre letöltve.
Egyedül és csakis emberi intelligencia.
Sok – nagyon sok – emberi intelligencia és tudás összesűrítve.
És olyan EMBERI LOGIKA szerint működtetve, ami csakis az ember sajátja.
Aki kicsit is foglalkozott informatikával, az pontosan tudja, hogy alapja az emberi matematikai logika, matematikai műveletek tömkelege, az elektronikai részének alapja a tranzisztor/félvezető, amely lehetővé teszi a dolgook végtelenül való leegyszerűsítését nullára és egyre (nem folyik – folyik az áram).
És ennyi.
És minden kiba…ott gép hátán/oldalán ott van egy (ki-be)kapcsoló gomb.
És annyi a gépnek!
De persze a hülyéknek olyan jó rettegni, meg riadozni, meg félni-félni-félni….
bl
2023-07-23 at 08:56
Ha beszélgetsz egy géppel és nem tudod eldönteni, hogy géppel beszélsz-e vagy emberrel, akkor kész, akkor megvalósult a mesterséges intelligencia.
lhotx
2023-07-23 at 07:12
Talán annyi lett volna még lényeges a kívülállók számára, hogy kezdetben olyasmire tanították, amit emberi (bio) adatfeldolgozással is meg lehet ugyan ugrani, de borzasztóan sokáig tart, ráadásul embertelenül UNALMAS MUNKA.
Újabban viszont oda jutottak, hogy a gépi tanulás eredményei között előfordultak a gépi viselkedésnek megmozdulásai, amiket senki nem ért, ám azok mégis működnek. (szakik sem értik!)
lhotx
2023-07-23 at 07:04
Hát ez meglepően pontos volt. Szakiratban sem különbül!