A határkerítés fizikai akadályként nemcsak védelmet nyújt, de terelő, elrettentő hatással is van az illegális bevándorlókra, és ha ezt megértené az ENSZ, akkor nem bírálná a magyar kormányt, és nem minősítené feleslegesnek a kerítést – erről beszélt a Migrációkutató Intézet igazgatóhelyettese az M1 aktuális csatornán pénteken, ahol az Alapjogokért Központ elemzője is beszélt. Párkányi Eszter úgy fogalmazott: valószínűleg visszatér eredeti szerepéhez az Európai Bizottság.
Janik Szabolcs hozzátette: jelenleg nincs annyi határsértéssel próbálkozó, mint 3-4 éve; a Balkánon viszonylagos nyugalom van, de így is több tízezer illegális bevándorló jön évente. Hangsúlyozta: ha a magyar kormány elbontaná a kerítést, akkor annak híre menne, és hamar felélénkülne a migráció a szerb-magyar szakaszon. Janik Szabolcs kitért arra is, hogy Heiko Maas német külügyminiszter egy lapinterjúban a tengeren érkező menedékkérők önkéntes elosztását szorgalmazta.
Ugyan most önkéntes vállalásokról beszélnek az uniós politikusok, de az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a szétosztás sem önkéntes, sem kötelező jelleggel nem működik
– értékelt.
Alapjogokért Központ: Valószínűleg visszatér eredeti szerepéhez az Európai Bizottság
Közben az Alapjogokért Központ elemzője szintén az M1 csatornán arról beszélt, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság új elnökének keddi nyilatkozata szerint a bizottság valószínűleg visszatér eredeti szerepéhez és ismét független testületként közvetít majd az uniós tagállamok között. Párkányi Eszter hozzátette: a Jean-Claude Juncker vezette testület szakmai, független testület helyett politikai bizottságként definiálta magát. Hangsúlyozta: az elmúlt években a migrációs válság miatt szinte feloldhatatlan feszültségek voltak a tagállamok között, többek között az eddigi Bizottság munkája miatt, azonban Ursula von der Leyen most lehetőséget kapott arra, hogy megváltoztassa Európa irányát.
Forrás: MTI; Fotó: Magyar Hírlap
Facebook
Twitter
YouTube
RSS