Bokros Lajos, a szocialisták volt pénzügyminisztere kibogozta a gordiuszi csomót, hogy miért jár 330 forint felett az euró árfolyama. Azt is elárulja, mit kellene tenni, miközben azon értetlenkedik, miért nem teszi ezt a jegybank. Szerinte azért, mert a vezetői faragatlanok és felkészületlenek. Jól mutatja, mennyire helytállóak a csomagos meglátásai, hogy talán még be sem fejezte intelmei gépelését, amikor jött a friss hír, hogy a főbb devizákhoz képest ma jelentősen erősödött a forint. Talán mégsem olyan teszetosza az MNB és jól tette, hogy kivárt?
Napok óta okoz egyre nagyobb fejfájást hazánkban az európai fizetőeszköz drágulása, amely ma már 330 forint felett jár és szakértők szerint ez még nem a vége a folyamatnak. A következmények sem maradnak el, sajnos. Már bejelentették, hogy 7 forinttal drágul a benzin, de további termékekben, még az alapvető élelmiszerek árában is megjelenhet az euróárfolyam emelkedése. A kormány már kifejtette álláspontját, miszerint egyértelmű spekulációról van szó. A jegybank is dolgozik a megoldáson. Aki Soros Györgyöt és egy esetleges revansot sejt a háttérben, annak persze fóbiája van… Szerencsére kedd délelőttre olyan mértékben erősödött a forint a többi devizával szemben, hogy az még a szakértőket is meglepte. A bankközi devizapiacon 9.15-kor 330,48 forintos napi csúcson jegyezték az eurót, de 10.30-kor már csak 328,22 forintot ért. Hétfőn a forint történelmi mélyponton, 330,75 forinton is állt az euróval szemben. Na de ha mégsem oldódott volna meg a helyzet, Bokros elvtárs gondolatait is megszívlelhetjük…
Majd azon siránkozik, milyen drága lesz idén a nyaralás, amit jól megszív majd a középosztály. Ha Horvátországba indul a család, jobb, ha felkészül és 10-15 százalékkal többet visz az útra, mert a kuna árfolyama nem romlott annyit, mint a forinté.
Elgondolkoznak a népek azon, vajon miért romlik erősen a forint nemcsak a dollárhoz és az euróhoz, hanem még a zloty-hoz és a lejhez képest is. Miért van az, hogy Magyarország húzza a legrövidebbet? – teszi fel a kérdést.
Amire ő persze tudja a választ is.
Megadom a választ: felkészületlen és faragatlan vezetők ülnek a jegybank élén, akik vagy nem értik, hogy mi történik, vagy történetesen a magyar nemzeti valuta romlásában érdekeltek és annak elértéktelenedésére spekulálnak – csapja oda a Facebook-blogjában.
Bokros Lajos szerint a Magyar Nemzeti Bank nem is képes arra, hogy megállítsa az árfolyam gyorsuló romlását, mivel “tehetetlen bénaságban” szenved. A baloldali politikus szerint azonnal, sőt már tegnap jegybanki alapkamatot kellett volna emelni. “Amihez tegnap elég lett volna egytized százalék, lehet, hogy holnap 5 százalékpont emelést kíván.” A Bokros-vízió szerint gyakorlatilag annyi a magyar gazdasági növekedésnek, mert a magyar kormány “a saját lábába lő”. Azt jósolja, hogy elsőként a társadalom vonja majd meg a bizalmat a kormánytól, amelyik nem értékeli a munkáját és elherdálja az összekuporgatott megtakarításait. Aztán a külföldi befektetők jönnek.
Vigyázzatok, mert a nemzetközi helyzet fokozódik. Nincs nyugalom a világ tőzsdéin. Esnek az árfolyamok, az amerikai jegybank pedig folyamatosan kamatot emel. Lépjetek addig, amíg nem késő – következik a bokrosi jó tanács.
Majd megjegyzi, hogy ő időben szólt, immár harmadszor, és a nép felelősségre vonja majd a kormányt, ha nem követi a tanácsot és hozzájárul Magyarország romlásához. Az MNB alelnöke a minap az ATV kérdésére azt mondta, rengeteg szereplő van a forint-euró árfolyam mögött, nagyon nehéz őket szétválasztani.
Az árfolyam a mindenkori piaci folyamatok függvénye, a piacon rengeteg szereplő van – exportőr, importőr, befektető -, akik alakítják ezt. Az MNB számára az inflációs cél az egyetlen horgony, erre többek között az árfolyam is hat, mint például a nyersanyagár vagy a bérek – fogalmazott Nagy Márton.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy ebben az irányadó a Monetáris Tanács június 19-ei közleménye és az azt alátámasztó inflációs riport. Hozzátette, a piac – tehát a kereslet és kínálat – függvénye, hogy a Jegybank mikor látja szükségét a beavatkozásnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS