Az előválasztás okozta stresszt sem bírja Márki-Zay Péter, ezért is lenne alkalmatlan Dobrev Klára szerint az ország vezetésére – többek között ez derült ki a miniszterelnök-jelölti előválasztás második vitájában. Az RTL Klubon tartott talkshow során Márki-Zay Péter nekifutásból talpalt bele választási szövetségesébe, amikor megerősítette, hogy szerinte a DK SMS-üzenetekben fenyegetőzik. Dobrev Klára erre úgy reagált: másnap menjenek be akkor együtt a rendőrségre, és hogy különben sem áll másból ellenfele programja, mint Stop, Dobrev!.
A jelöltek a vitában elsőként különböző felmérések eredményeit vágták egymás fejéhez, azzal kapcsolatban, melyikük is a népszerűbb, és melyiküknek van ténylegesen esélye Orbán Viktor hatalmának megdöntésére. Dobrev Klára a Závecz Research és az Idea Intézet felmérése hivatkozott, Márki-Zay szerint ugyanakkor az Idea hiteltelen, mert Kálmán Olga fölényes győzelmét is kimutatták. Dobrev Klára szerint ugyanakkor a Závecz-kutatás is abba az irányba mutat, hogy neki van nagyobb esélye legyőzni Orbán Viktort.
A vita következő szakaszában arra is kitértek, hogy Dobrev Klárával automatikusan a hatalom közelébe jut-e Gyurcsány Ferenc is, mire Dobrev igyekezett hangsúlyozni: férje nem fog közjogi pozíciót vállalni, bár ez lényegét tekintve nem volt válasz a kérdésre. Márki-Zay a kérdést azzal oldotta fel, hogy a DK-nak az ő vezérlése alatt sem kell aggódnia, hiszen majd integrálni fogja őket is a hatalomba. Márki-Zay Péter elmondta: máris lennének jelöltjei szakértői kormányába, mire Dobrev Klára előhúzta a tőle megszokott “alázatos kormányzás” ütőkártyát, mondván, kegyetlen harcokra számít hatalomra kerülése esetén is a Fidesszel, és ehhez erős, összetartó vezetői garnitúrát kell kialakítani, de a pozícióosztogatásnak még nem jött el az ideje. Azt azonban sietve hozzátette, hogy szerinte az Alaptörvény nem egyenlő az alkotmánnyal, így azt szándékában áll törvénytelen eszközökkel, feles többséggel is megváltoztatni. A jogállamiság semmibevételét ugyanakkor Márki-Zay is azonnal magáévá tette, amikor megjegyezte, hogy az Alaptörvény kizárólagos hatalomról szóló passzusait nem tartja ő sem érvényesnek, és hatalomra kerülése esetén új alkotmányt íratna egy közjogi egyeztető tanács segítségével.
Újabb kérdésre reagálva Márki-Zay elárulta: az elszámoltatást családon belül intézné, azaz “unokatestvérét”, Hadházy Ákost bízná meg ezzel a feladattal, amelyre állítása szerint Karácsony Gergely is áment mondott. Dobrev szerint ugyanakkor az elszámoltatás valójában a bíróságokon múlik, bár férje elszámoltatása elmaradásának hiányából tudhatjuk, haveri grémiumnak udvarolt a kijelentésével, amely különösen visszatetsző annak tükrében, hogy hozzátette: olyan összeférhetetlenségi törvényt kell alkotni, ahol a miniszterelnök vagy a miniszterek családtagjai nem indulhatnának a közbeszerzéseken. Az általa csak “pereputtytörvénynek” nevezett ötletet persze nem vonatkoztatta saját családja gyarapodásának kérdésére. Ezt a fontos kérdést Márki-Zay Péter sem feszegette, ugyanakkor kiemelte, hogy hazánknak csatlakoznia kell az Európai Ügyészséghez, de ő az ügynökaktákat is nyilvánosságra hozná.
A szakpolitikai kérdésekre térve Dobrev Klára a szocialista és gyurcsányista időket idéző kétkulcsos adó bevezetését szorgalmazta, kitérve arra, hogy csökkentené a minimálbérre rakódó terheket. Joggal merülhet fel, hogy ez egyet jelentene-e a szocialista időkből már jól ismert adómentes minimálbér bevezetésével, amikor is mindenki minimálbérre volt bejelentve, a többletjuttatást pedig zsebbe kapták a munkavállalók, ezzel is elszürkítve a gazdaságot. Márki-Zay ezzel szemben némileg óvatosabban fogalmazott, mondván, az adóemelést még a Fidesz is meglovagolná, ugyanakkor szerinte a költségvetési ígéretekkel is csínján kell bánni, nehogy a populista osztogatás megint a 2010-es éveket megelőző gazdasági csődhöz vezessen. Ezért is nevezte felelőtlennek az üzemanyag jövedéki adójának csökkentését.
Bár Gyurcsány idejében tízezres mértékre rúgott az orvos- és ápolóhiány, Dobrev tízéves távlatban újabb ezreket csábítana haza az ágazatba, mindezt a sporttámogatásoktól elvont forrásokból finanszírozva. Ezen felül – a DK-tól nem szokatlan módon – a magánegészségügyet is bevonná a rendszerbe. Ezzel Márki-Zay is egyetértett, amikor arra utalt, hogy nincs szükség ennyi kórházra. Dobrev a pedagógusbérek emelésével kapcsolatban – miközben a Fidesz béremelésére is rálicitált – arról értekezett, hogy az egyházi iskolák sokkal több támogatást kapnak, miközben kiválogatják a gyerekeket. A keresztényi Márki-Zay erre csak annyiban reagált, hogy kiegyensúlyozottabbá tenné a rendszert. Ugyanakkor arról is beszélt: szerinte a családtámogatás egyike a Fidesz-kormányzás helyes irányainak, ezért garanciát vállalna azok fenntartására.
Vezetőkép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS