AMBRUS PETRA – CSIBRA TIBOR/PestiSrácok.hu
Parázs viták tanúi lehettek a Modellváltás ’89 – Tetszettünk volna…? elnevezésű történelmi fesztivál vendégei: volt-e, lezárult-e, folyamatban van-e, illetve befejeződik-e valaha a rendszerváltásként emlegetett folyamat. A pénteki előadásokon az érdeklődők megismerhették egyebek mellett a munkásőrség felszámolásának kulisszatitkait, vagy a meghiúsult igazságtételi törvény sorsának lehetséges okait. Kukorelly Endrétől (ex-LMP) a PestiSrácok.hu stábja megtudta, hogy a költő számára a rendszerváltás teljes, mert az üzletekben a kommunista érához viszonyítva széles a sajt- és a sörválaszték, és ehhez még a sajtószabadság is megvan. Az ikonikus Inconnu-csoport egyik alapítója, Molnár Tamás szerint az emberiség a teljes elhülyülés felé tart, és ezzel a végzetébe rohanhat. Deutsch Tamás és Kónya Imre a huszonnyolc évvel ezelőtti taxisblokádot felidézve értettek egyet abban, hogy szinte semmiben nem értenek egyet, Kónya azt azonban elismerte: a blokád napjaiban vált az MDF számára is teljesen világossá, hogy a Fidesz a kommunisták ellen, és a rend pártján politizál. Stábunk beszélgetett Víg Mihállyal, aki zenekarával, a Balatonnal adott koncertjén dalaival idézte meg a rendszerváltás időszakát.
No gallery template found!A történelmi kiállítás, áttekintés pénteki előadásainak egyikén Kiss Dávid történész a munkásőrség megszüntetéséről tartott előadást, és elmondta, valójában komolyabban csak 1989 májusában vetődött fel a szervezet felszámolásának gondolata. Az 1990-es választásokhoz közeledve egyre több politikus sürgette ezt, mivel a fegyveres testület az MSZMP párthadserege volt.
A hatalom kezdetben egyáltalán nem akart belemenni a felszámolásba, csupán látszat-átcímkézésbe, vagyis hogy a munkásőrség hivatalosan ne a párt, hanem a minisztertanács (vagyis a kommunista kormány – a szerk.) alá tartozzon
– mondta a történész, majd ismertette, a következő fordulat ’89 őszén, az akkor már megkezdett kerekasztal-tárgyalásokon következett be, ahol a hatalom képviselői felvetették a munkásőrség integrálását a honvédségbe.
Szarvas Szilveszter moderálásával vitatkoztak Kukorelly Endre, Döbrentei Kornél költők, valamint Molnár Tamás képzőművész a rendszerváltás idején a népi és az urbánus vonal között kialakult nézetellentétek kiteljesedéséről, illetve arról, hogy a művészet világában a volt-e lehetőség a nézetek kibékítésére, vagy eleve kudarcra volt ítélve az együttműködés.
Abban egyetértettek a szereplők, hogy mindannyian rendszerváltozást akartak. Kukorelly Endre szerint ez sikerült, mert ma szabad a sajtó, amiben ő maga jól érzi magát, Döbrentei Kornél szerint azonban semmi sem változott meg ’89-ben. Molnár Tamás úgy vélekedett, mindössze gengszterváltás történt az említett időszakban; a már ikonikussá vált Inconnu-csoport egyik alapítója szerint világunk társadalma rohamos léptekkel tart a teljes elhülyülés felé, a képzőművész apokaliptikus képet vázolt fel az emberiség jövőjéről.
A vitában kitértek arra is, mi lett volna a legmegfelelőbb lépés a békésebb viszony kialakításának érdekében. Kukorelly ötlet híján a rendszer problémáira hívta fel a figyelmet, különös hangsúlyt helyezve az akkori besúgó hálózatra, amelynek tagjai szerinte még talán a mai napig is ott ülnek a parlament soraiban, ezért is indítványozná az ügynöklisták nyilvánosságra hozatalát.
Nekem az első Orbán-kormány volt a kedvencem minden balekságával együtt. Az a pódium, amit viszont ma a politikusok vagy újságírók többsége képvisel, egyszerűen szánalmas. 2006 egy kiváló pillanat lett volna arra, hogy befejezzük azt, amit 1989-ben elkezdtünk, de ez nem következett be. Hibák és elmulasztott esélyek sorakoznak a hátunk mögött
– mondta Kukorelly Endre szavaira reagálva Molnár Tamás.
A Modellváltás ’89 fesztivál péntek esti utolsó vitájában Deutsch Tamás, a Fidesz alapító tagja, EP-képviselő, valamint Kónya Imre jogász, a Boross-kormány belügyminisztere csaptak össze Huth Gergely moderálásával. A téma itt sem volt más, mint a rendszerváltás, Kónya MDF-es múltjára visszanézve azonban szóba kerültek az akkori Fidesz és az MDF közötti egyetértések, vagy éppenséggel nézeteltérések. Mint mondták, ők akkor nagyon is kemény politikai ellenfelei voltak egymásnak, bár közel sem álltak annyira távol egymástól, mint a szocialistákkal vagy az SZDSZ-szel.
Fesztiválunkat a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával rendeztük meg.
Deutsch Tamással és Kónya Imrével itt látható interjú:
A kétnapos rendezvényt Víg Mihály és zenekara, a Balaton koncertje zárta. Víg véleménye itt látható:
A videókat készítette: Ambrus Petra, Csibra Tibor és László Petra
Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS