Sajnálatos, hogy egyes európai országok nem tudják utólag elfogadni az ENSZ migrációs csomagjának kialakított szövegét, holott minden tagállam érdekét, az egyetlen lehetséges együttműködést ez a keret szolgálja – jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben, az Európai Parlament (EP) plenáris ülésének az ENSZ migrációs csomagjáról tartott vitáján csütörtökön.
Mogherini hangsúlyozta: az ENSZ migrációs csomagja jogi értelemben nem kötelező.
Keret és lehetőség az együttműködésre, de semmilyen jogi kötelezettséget nem ró egyetlen tagállamra sem. A nemzeti hatásköröket nem befolyásolja, senkit nem kötelez semmire. Noha egyesek megpróbálják így beállítani, erről nincsen szó
– emelte ki. A főképviselő hozzátette: nem szabad azt a benyomást kelteni, hogy az uniós tagállamok megosztottak. Minden uniós ország érdeke ugyanis a migráció kezelése, amelyhez a legjobb eszköz szerinte az ENSZ migrációs csomagja.
Lehetőség a tapasztalatok megosztására, az együttműködésre, a lehetőségek okos kiaknázására. Bevált módszerek, technikák és eszközök gyűjteménye, amelynek lényege, hogy ezeket az eszközöket nemzetközi együttműködésre támaszkodva javasolja használni. Az Európai Bizottság és az egész unió érdekelt a csomag aláírásában, az ugyanis a partnerekkel összefogva, globálisan kezeli a migrációs problémákat
– fűzte hozzá. Mint elmondta, a szövegről a tagállamok önállóan alakítják ki álláspontjukat, de arra ösztönzi őket, hogy ne rögtönzött módon kezeljék a problémát, hanem legyenek eszközeik és megfontoltan álljanak annak megoldásához. Mogherini aláhúzta, nem szabad a csomagot a fejlett és fejletlen országok szembenállásaként bemutatni.
A migráció az európaiakhoz hasonlóan az afrikai országokat is súlyosan érinti, amelyek többsége szintén célország. Ezért mindenki érdeke az emberek mobilitásának közös szabályozása
– hangsúlyozta. Mint elmondta, a nemzetközi együttműködés és párbeszéd eredménye máris látható: Európának az elmúlt három év során jelentősen sikerült csökkentenie az illegális bevándorlók számát, hatékonyan fellépett az embercsempészekkel szemben, kialakította a védelemre nem jogosultak visszaküldése humánus módjának mechanizmusát és számos országgal szoros partnerséget kötött.
Az Európai Unió mindvégig részt vett a közös álláspont kialakításáról szóló vitában, ezért delegációja ott lesz Marrákesben, ahol a migrációs csomag megszületik
– tette hozzá a főképviselő.
Gál Kinga fideszes EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy vélte, az EP migránspárti többsége nem tudja elfogadni, hogy egyre több tagállam lép ki a csomag tárgyalásának folyamatából, és számos más országban komoly vita folyik annak elfogadhatóságáról. Mint hangoztatta, az ENSZ globális migrációs csomagja nem Európa érdekeit tükrözi, sőt Európára káros és veszélyes.
A dokumentum arra kötelezné az országokat, hogy tájékoztassák a migránsokat a migrációs útvonalakról, és indítsanak tájékoztató kampányokat számukra. Megkönnyítené a migránsok családegyesítését, és ugyanolyan szolgáltatásokat biztosítana a számukra, mint az adott ország polgárainak. Mindez kedvez az embercsempészek üzleti hálózatának ahelyett, hogy szétverné azt
– hangsúlyozta.
A képviselő megjegyezte, a dokumentumban visszatérően szerepel a csatlakozó államok kötelezettségvállalása, “így messze nem igaz az az állítás, hogy csak ajánlásokat fogalmaz meg”.
Az ENSZ migrációs csomagja nemzeti érdekeket sértő, Európára veszélyes dokumentum, ami egyértelműen megosztja az uniót
– tette hozzá Gál Kinga.
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője felszólalásában sajnálatosnak nevezte, hogy van néhány uniós ország, amelyek vezetői “önös politikai okokból” nem hajlandóak a csomag elfogadására. A politikus szerint akik elutasítják a nyilatkozatot, nem érdekeltek a probléma megoldásában. Azt szeretnék, hogy a menekültek és a bevándorlás kérdése ne rendeződjön, hiszen “ebből kovácsolnak maguknak politikai tőkét” – mondta.
Mérhetetlen felelőtlenség, szégyenletes, erkölcstelen és embertelen politika ez, amelynek következményei mindannyiunkat sújtani fogják. Ezért fel kell emelnünk a hangunkat a közös felelősségvállalás mellett, a gyűlölet és félelemkeltő politika ellen
– jelentette ki.
Az egyezményt – hivatalos nevén Globális megállapodás a biztonságos, rendezett és szabályos migrációról – a tervek szerint decemberben fogadják el az ENSZ marrákesi csúcstalálkozóján. A jóváhagyás folyamatából időközben kilépett az Egyesült Államok és Ausztrália mellett több uniós tagállam, köztük Magyarország is.
A világszervezet 193 országa 2016 őszén egyezett meg a nem kötelező érvényű migrációs csomag elfogadásáról, amelynek célja a bevándorlás biztonságossá, legálissá tétele, az illegális migráció visszaszorítása, a jogosulatlanul érkezők kitoloncolásának felgyorsítása, illetve az integráció erősítése.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS