Pilisszentlélek egy alig 300 lelkes, kulturális, művészeti és természeti értékekben gazdag kis falu a Duna-Ipoly Nemzeti Park és Esztergom város közigazgatási területén. Minden adott itt a csendes, nyugodt, békés élethez, pihenéshez. Azaz csak volt, három évvel ezelőttig, amikor is az RTL Klub éppen ezt a települést, településrészt nézte ki magának egyik napi sorozata, a “rendkívüli kulturális értéket hordozó” A mi kis falunk forgatási helyszínéül. Azóta folyamatos a nagy létszámú stáb jelenléte, járművek, műszaki eszközök dübörgése. A helyi lakosok mozgásukban korlátozott, megtűrt biodíszletek lettek a német tulajdonú televíziócsatorna élő stúdiójában.
Az RTL Klub pechjére Morvai Krisztina tavaly nyáron éppen Pilisszentléleken vett egy kis hétvégi házat. A harcos jogász, európai parlamenti képviselő rögtön átlátott a szitán és felismerte a jogsértéseket. Egy darabig tűrt, aztán felvette a kesztyűt és minden létező fórumon megtámadta az RTL Klub forgatási engedélyét. Állítja, hogy a három éve tartó forgatássorozat korlátozza a mozgásszabadságot és a személyes szabadságot, továbbá az ingatlantulajdonosok tulajdonosi jogait is. Beadványában úgy fogalmazott, a lakók nem mozoghatnak szabadon a saját településükön, csak akkor beszélhetnek az utcán, ha ezzel nem zavarják a forgatást, a stáb az ingatlanokon folyó életet is korlátozza, akadályozza az ott folyó munkákat, hiszen mindennek a forgatáshoz kell igazodnia. Akkor zárnak le utcát, amikor akarnak, akkor rendelnek el csendet és kijárási tilalmat, amikor akarnak. Nem egy épített stúdióban, valahol a semmi közepén, hanem egy élő településen, ahol a gyerekek iskolába járnak, az emberek dolgozni, az idősek boltba, vagy épp dolgozgatnának a kertben.
Az RTL Klub A mi kis falunk című (rendkívül primitív, igénytelen) filmsorozatának immáron több éve, májustól októberig tartó napi rendszerességű forgatása miatt a festői szépségű, elvben csendes zsákfalu gyakorlatilag élhetetlen. A nagylétszámú stáb folyamatos jelenléte és hangoskodása, a felhasznált járművek és műszaki eszközök keltette szinte folyamatos és elviselhetetlen zaj, a lakosok mozgásszabadságának és személyes szabadságának folyamatos és jelentős korlátozása a tulajdonhoz való jogot, az emberi méltóságot és a fentebb felsorolt alkotmányos jogokat oly mértékben sérti, hogy jogászként meggyőződésem: e filmforgatás tűrhetetlen, megengedhetetlen és jogsértő
– írta levelében Morvai Krisztina, amit Völner Pál országgyűlési képviselőnek, az Igazságügyi Minisztérium államtitkárának, a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal vezetőjének, valamint az esztergomi önkormányzat minden illetékesének megküldött.
A jogász a 2004. évi II. törvényre és egy 2016-os kormányrendeletre hivatkozva kéri, hogy a települési önkormányzat által vélhetően forgatáshoz megadott hozzájárulást haladéktalanul vonják vissza és a továbbiakban hasonló hozzájárulást Pilisszentléleken történő rendszeres, illetve huzamos filmforgatáshoz se “A mi kis falunk”, se más film vonatkozásában ne adjanak ki. Morvai Krisztina beadványában hosszasan sorolja azokat a jogsértéseket, amelyek alapján szerinte egyáltalán ki sem lett volna szabad adni az engedélyt egy, a helyiek mindennapi létét ennyire korlátozó és zavaró tevékenységhez. Szerinte érthetetlen és megdöbbentő, hogy “pont ezt az emelkedett hangulatú, kiemelkedő nemzeti kincset jelentő települést szemelték ki egy ilyen »primitív« sorozat forgatási helyszínéül”.
“Ízléstelen, népbutító, primitív sorozat”
A jogász, EP-képviselő megjegyzi azt is, hogy ez a produkció egyszerre sérti a nemzeti büszkeséget, az emberi méltóságot és a hely szellemét. Mégsem ez a lelki motiváció, hanem egészen gyakorlatias okok indokolták, hogy megpróbálja jogi eszközökkel ellehetetleníteni az RTL sorozatát. Morvai Krisztina szerint a helyi lakosság korlátozása, hogy a forgatócsoport kénye-kedve szerint zárja le az utakat, teszi lehetetlenné a közlekedést, áruszállítást. A megállítások, várakozások, forgalomkorlátozások kiszámíthatatlansága miatt egyes fuvarozók, például bútorszállítók már nem is vállalnak szállítást a településre.
Csendet kérünk, forgatás van!
A hétköznapi életet is ellehetetlenítik a forgatások. Beadványában Morvai Krisztina azt írja:
Nincs lehetőség a falun belüli szabad mozgásra sem, a naponta többszöri lezárások miatt egy kiló kenyér megvásárlása is tervezhetetlenné válik, magam láttam több ízben, hogy például a falu idős lakói megalázottan, csalódottan ballagnak hazafelé, mert nem sikerült elintézni, amit szerettek volna. De láttam már a könnyeit visszatartó, mélyen megalázott olyan idős asszonyokat is, akik a faluban összefutva néhány szót váltottak volna egymással, de a stáb rájuk ripakodott, hogy ne merjenek beszélni, mert „felvétel van”.
Morvai szerint az RTL stábja még ennél is tovább megy. Állítólag arra is képesek, hogy magántulajdonok területére engedély nélkül behatoljanak, ott folyó munkákat korlátozzanak. “A tulajdonhoz való jog, a mozgásszabadsághoz való jog és egyéb alapvető (emberi) jogok szükségtelen és aránytalan korlátozása akkor is megengedhetetlen, ha akár csak egyetlen embert érint” – jegyzi meg a jogász politikus. Jelen esetben pedig háromszáz helyi lakosról van szó, akik gyakorlatilag csak a hátrányát érzik annak, hogy falujuk filmstúdió lett. Kivéve persze azok, akik Morvai szerint rá vannak szorulva, hogy a statisztadíjért elviseljék, hogy egy “végtelenül ízléstelen, primitív, népbutító sorozat” használja őket.
Ha nem vonják vissza az engedélyeket, Morvai polgári engedetlenségi akciót szervez
A politikus abban bízik, hogy beadványa az önkormányzatnál, illetve a kormányhivatalnál meghallgatást talált és eredményt ér el. Ha viszont mégsem, akkor kilátásba helyezi, hogy kész akár polgári engedetlenségi akciót is szervezni.
Számítani lehet rá, hogy mind a mozgásszabadság, mind az egyéb jogok korlátozásával tömegesen fogunk szembeszállni, így a forgatás előbb-utóbb ellehetetlenül
– fogalmaz a dokumentumban.
Torz kép a magyar vidékről
Nem ez az első alkalom, hogy kritika éri az RTL Klub “sikersorozatát”, amelynek gyártója egyébként a Content Lab Factory külső produkciós iroda. Több blogposzt szólt már arról, mennyire torz az a kép, amit a magyar vidékként aposztrofál a sorozat, egy világvégi zsákfaluban, ahol természetes a kilátástalanság. A vidék szépségei, értékeinek bemutatása helyett minden epizód egyfajta lekicsinylést sugall, olcsó, buta poénokkal. Egy tévés blog információi szerint a korábbi, 8-8 részes évadok után idén 17 rész készül “A mi kis falunkból“, a forgatás pedig még ősszel is folyamatos lesz az egyébként szlovák licenc alapján készülő sorozatból.
Kérdéseinket az ügyről elküldtük az RTL Klubnak, amint megérkezik válaszuk, azt is közöljük.
Vezető kép: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS