Majdnem a fél ország ki akar innen vándorolni, relatív többségük Orbán és a Fidesz miatt – tette közzé legfrissebb „kutatási” eredményét az MSZP-közeli Publicus Intézet. Leszögezték, semmilyen béremelés vagy kormányzati program nem lassítja a folyamatot – nyilván csak az lassítaná (sajnos, ezt már nem írták bele az anyagba), ha végre az MSZP kerülne kormányra. A harmadik kétharmad dacára az ellenzék és értelmisége csak nem eszmél rá: minél jobban szajkózzák, hogy „szar ez az ország!”, „mindenki kivándorol” és „bezzeg Románia”, annál nagyobb vereségeket szenvednek. Hát csinálják csak!
A választókorú népesség 15 százaléka, azaz nagyjából 1,2 millió ember tervezi, hogy a jövőben külföldön vállal munkát, és csaknem minden második fiatal (tízből több, mint négy) elhagyná az országot a munkavállalás érdekében – legalábbis az MSZP-közeli Publicus Intézet szerint, amely a Vasárnapi Hírek nevű szoci pártbrossúrában tette közzé tegnap „kutatási” eredményeit. Az írás fátumként leszögezi: Orbánék hiába tesznek bármit, hiába emelik a minimálbért, hiába indítanak különböző programokat (Gyere haza, fiatal!, Vállalkozz itthon, fiatal!) hiába emelkednek a fizetések a versenyszférában, „a Nyugatot megcélzó gazdasági migráció (vagy legalábbis ennek szándéka) kicsit sem csökken”.
Hiába tehát minden, ütött a magyarság órája, kiürül csonka-Magyarország – sugallja a Publicus, amely egyébként azt is kikutatta, ki tehet minderről. Nem fogják kitalálni! Hát persze, hogy Orbán Viktor és a Fidesz!
A Publicus szerint a válaszadók közül a legtöbben, 24 százaléknyian Orbánt és a kormánypártot hibáztatják a megnövekedett kivándorlásért, és csak 22 százalék okolja a magasabb nyugati béreket, 16 pedig az itthoni „siralmas” jövedelmeket. Zseniális a kutatás azon része is, amely szerint minden magyarnak van átlagosan 6,9 olyan ismerőse, aki kivándorolt, és hatmillió embert „közvetlenül” is érint a kivándorlás. Ezt úgy számolták ki (már ha ezt nevezhetjük számolásnak), hogy megnézték, a válaszolók családi, rokoni, baráti környezetéből hány ember vándorolt ki vagy vállalt tartósan kinti munkát az elmúlt 5-10 évben. Előbbiben 58, utóbbiban 66 százalék érintett, 73 százalék pedig legalább az egyikben. És mindebből végül Publicusék kiókumlálták, hogy a választókorú népességnek majdnem kétharmadát, „durván hatmillió embert közvetlenül is érint a kivándorlás”.
Hogy miért „közvetlen” érintettség, ha például valakinek a haverja pár hónapra kimegy Londonba mosogatni, vagy láttemákkiátót főzni, rejtély. Mint ahogy ordít a manipuláció arról is, hogy az egyik pillanatban még külön halmazban kezelt „kivándorlás” és „tartós kinti munkavállalás” a végére összecsúszik, így jön ki a bűvös hatmillió „érintett”.
Mint minden vészmadárkodásra, a Publicus „mérésére” is rácuppant az ellenzéki média. Többek között ilyen címekkel fokozták a riogatást:
- Aki teheti, szedi a sátorfáját – több mint 1 millió ember menne külföldre (Klubrádió)
- Az utolsó kapcsolja le a villanyt: még 1,5 millió magyar készül kivándorolni (hvg.hu)
- Friss kutatás: Orbán miatt menekülnek az emberek Magyarországról (Sztárklikk)
- Újabb tömegek hagynák el az országot – pedig már rengetegen leléptek (Privátbankár)
A címekből is látszik, ez a manipuláció magasiskolája. Így lesz mindenkiből, aki akár csak pár hónapra kimenne külföldre melózni, „kivándorló”. Így fordulhat elő, hogy a cikkek egy büdös szót sem vesztegetnek a valós statisztikai adatokra, vagy például arra, hogy évről-évre egyre többen térnek haza Magyarországra.
Úgy tűnik, három kétharmad is kevés volt az ellenzéknek és hátországának ahhoz, hogy belássa: hazánk folyamatos lefitymálásával, vagy például az egyre gyakoribb „bezzegromániázással” itt nem rúgnak labdába. A magyarok erre a szövegre nem vevők. Ha pedig az efféle „kutatásokkal” a maradék másfél-millió szavazójukat is külföldre csábítják, Orbánéknak 2022-ben meglesz a háromharmad is…
Majd az Index segít
Bár az Indexnek számtalan olyan propagandacikke jelent meg az elmúlt hónapokban, években, amelyekben gyakorlatilag a kivándorlást népszerűsítették (egyik ilyen rettenetükkel mi is foglalkoztunk ebben a cikkünkben), júniusban valahogy átsiklott a rostán egy tárgyszerűbb anyaguk. Úristen, kiürül az ország? című fogalmazásuk most kapóra jön a Publicus-manipuláció szétcincálásához. Néhány idézet következik az Index-műből:
A választások után ellenzéki oldalon intenzíven kezdtek foglalkozni a kivándorlás témájával. A félelmek lényege, hogy eddig is vészes volt a helyzet, de most aztán a harmadik kétharmad miatt tömegével fogják elhagyni az országot a fiatalok. Az adott pillanatban latolgatott kivándorlás azonban semmiféle garanciát nem jelent arra, hogy az illető tényleg lépni is fog. Ha a fiatalok kivándorlási trendjét akarjuk látni, érdemesebb megnézni a rendelkezésre álló statisztikákat.
Következésképpen: hiába sokkol most a Publicus és az ellenzéki sajtó azzal, hány fiatal tervez rövidebb-hosszabb külföldi munkavállalást, ez önmagában nem jelent semmit.
A kormányoldalnak abban igaza van, hogy az elvándorlás nem mostanában kezdett pörögni. Az unión belüli szabad munkaerőáramlás lehetősége komoly lökést adott a külföldi munkavállalásnak, bár a folyamat itthon később indult, mint az EU-hoz 2004-ben csatlakozó országok többségében, és méretét tekintve is elmaradt azokétól. Teljesen félrevisz tehát, ha a jelenség mögé kizárólag a Fidesz tevékenységét próbálják állítani.
Sokatmondó a cikk egyik közcíme is: Nem Orbán tehet róla. Pedig az Indexen aztán tényleg szökőévente fordul elő, hogy ne Orbán tehetne valamiről…
(H)a azt akarjuk megtudni, az aktív korú (20–64 éves) lakosság milyen arányban él külföldön. E tekintetben Magyarország az uniós átlag fölött áll, ami az EU-n belüli félperifériás pozíciónkból kiindulva teljesen érthető: a magyar bérszintnél a nyugati tagállamok mindegyikében jobbak a kereseti lehetőségek, ezért sokan próbálnak néhány évig szerencsét külföldön, vagy telepednek le végleg. (…) Ha a hasonló helyzetben lévő térségbeli országokéval vetjük össze a hazai értéket, akkor viszont már azt látjuk, hogy a munkaerő-piacról hiányzó kivándorolt magyarok aránya nem kiugró, épp ellenkezőleg: regionális szinten utolsó előttiek vagyunk, a V4-ek közül csak Csehországból hiányzik migráció miatt kevesebb aktív korú.
Egyébként az alábbi, idén áprilisban közzétett grafikon is jól mutatja, hogy a régióban Magyarország áll a legjobban, már ami a külföldön élő-dolgozó állampolgárainak arányát mutatja. Még Ausztriát is megelőzzük e tekintetben!
Önmagában az, hogy valaki kipróbálja magát más országban, tanul, dolgozik, megismerkedik egy másik kultúrával, magasabb szinten elsajátít egy nyelvet, még jó is lehet a magyar gazdaságnak, feltéve, hogy az illető visszajön. Amiért aggódni szokás, az a végleges kivándorlás, ez ugyanis jócskán hozzájárul a hazánkban tomboló munkaerőhiányhoz, tovább csökkenti a népességet és rontja a nyugdíjasoknak az aktív korúakhoz viszonyított arányát. Ahogy a kiáramlásról, úgy a visszaáramlásról sincsenek igazán pontos adataink, de közelítő értéket azért lehet mondani. Az MTA kutatói a Munkaerőpiaci Tükör legutóbbi kiadásában úgy becsülték: a 2011–2016-os időszakban a hazai nem nyugdíjas foglalkoztatottak két százaléka vállalt külföldön munkát, de közel a felük hazajött
– zárul az Index-cikk, amelyben egyébként az is szerepel, hogy az utóbbi években egyre többen tértek haza Magyarországra. Az Eurostat idén májusi adatai szerint a magyar munkaképes lakosság (a 20–64 éves korcsoport) kicsit több, mint 5 százaléka, 339,3 ezer ember dolgozott egy másik uniós tagállamban 2017-ben. Ennyit tehát a vészharang-kongatásról, meg arról, hogy az „utolsó kapcsolja le a villanyt”.
Minden kormány ilyen ellenzéket szeretne
A Publicus Intézethez visszatérve: annak alapítója, tulajdonos-ügyvezetője és stratégiai igazgatója Pulai András. A cég pedigréjéről sokat elárul, hogy tavaly három szerződéssel összesen 12,8 millió forintért végezhetett közvélemény-kutatásokat az MSZP-frakciónak. Tehát szinte az MSZP „házi” intézetének tekinthető, s az általuk készített fölméréseket is ennyire érdemes komolyan venni. Pulai András pár nappal az áprilisi választás előtt például azt jósolta:
Ha a visszalépések garmadája folytatódik, akkor bármi lehet, vagyis patthelyzet vagy extrém helyzetben akár ellenzéki győzelem is.
A Fidesznek irtó nagy szerencséje, hogy ilyen „lángelmék” állnak az ellenzék mögött…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS