Mi a közös Horn Gyula pufajkás múltja, Medgyessy Péter D-209-es ügynöki tevékenysége és Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde között? A válasz összetett ugyan, de kristálytiszta: egytől-egyig balliberális miniszterelnökök voltak, és kivétel nélkül bebizonyosodott róluk, hogy morálisan és politikai értelemben is alkalmatlanok egy demokratikus ország vezetésére. És mielőtt kimaradna a válasz lényegi része: minden bűnük, az országnak ártó tettük következmény nélkül maradt. Maradt Horn Gyula, Medgyessy nem a múltbéli bűnei miatt bukott, de Gyurcsány is elvergődött még három évig, pontosabban úgy csinált, mintha kormányozna. Ezek után nem csoda, hogy a Momentum, miután rájött identitásának lényegére és beállt a baloldali pártok sorába, ugyanezt követi. Cseh Katalin botránya – ami egyben az egész ellenzéki összefogás szégyene – következmények nélkül marad. Egyelőre… Legalábbis, ha rajtuk múlik.
Pufajkás voltam – na és?
Minden Horn Gyula „na és?” tőmondatával indult. A kommunista diktatúra volt kiszolgálója, majd vezető tisztségviselője adta meg az első jelet arra, hogy a múltat – bolsevik tanokat hajszálpontosan követve – semmissé lehet tenni. El lehet törölni. Már az a tény, hogy az állampárt utódja, az MSZP kormányra kerülhetett 1994-ben és Horn Gyula lett a miniszterelnök, önmagában hordta azt a morális kérdést, hogy mit lehet kezdeni a múltbeli bűnökkel. Horn Gyula, aki a karhatalmista múltját firtató kérdésre pökhendin azt bírta válaszolni, hogy
Pufajkás voltam. Na és?
– bizony sokat tett azért, hogy a múlttagadás kommunista hagyománya következmények nélküli baloldalt hozzon világra.
A posztkommunista időszak (1990–2010) egyik legnyomasztóbb, ugyanakkor leglátványosabb szellemisége a következmények nélküliség lett (Fricz Tamás).
Persze, kellett mindehhez az is, hogy a Nyugat hallgasson, gyakorlatilag asszisztáljon a balliberális oldalnak. Ahogy Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a kommunizmus áldozatainak emléknapján fogalmazott:
A kommunizmus bűnei felett ugyanis nemhogy nem született ítélet, de történelmünk eddigi leghosszabb totális diktatúrájához az úgynevezett Nyugat ma is megengedően, elnézően, sőt, gyakran némi rokonszenvvel viszonyul. Ők nem értették meg, mi a kommunizmus, nem értik tehát a posztkommunizmust sem, nem élték meg úgy, mint mi, ezért nem értenek meg bennünket, túlélőket.
Így persze lehet működtetni a „na és?” kultúráját!
Ebbe a sorba illeszkedik Medgyessy Péter ügye is, aki 2002-től 2004-ig volt kormányfő és akiről hivatalba lépése után alig három héttel kiderült, hogy III/II-es D-209-es kódszámú ügynökként, szt-tisztként (szigorúan titkos tiszt) dolgozott a kommunista diktatúrában. Medgyessy ugyan többször is hangsúlyozta, hogy csak kémelhárító volt a magyar gazdaság védelme területén 1977 és 1982 között, az akkori koalíciós partner, az SZDSZ mégis lemondásra szólította fel. De végül minden és mindenki maradt a helyén. Következmények nélkül…
Hazudtunk reggel, éjjel, meg este – oszt’ akkor mi van?
Talán Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde volt a legcinikusabb a rendszerváltoztatás óta eltelt időben. Az őszödi beszéd néven elhíresült szónoklat 2006. május 26-án, egy hónappal a parlamenti választási győzelem után, az MSZP-frakció zárt balatonőszödi ülésén hangzott el. Akkor és ott, ilyen és ehhez hasonló beismerések hangoztak el Gyurcsány Ferenc szájából:
Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz.
És:
Majdnem beledöglöttem, hogy másfél évig úgy kellett tenni, mint hogyha kormányoztunk volna.
Nemcsak a magyar parlamentáris demokrácia tekintélye sérült ekkor, hanem a miniszterelnök politikai és erkölcsi hitele is megsemmisült – írja elemzésében Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Majd a jelenre irányítva figyelmünket hozzáteszi:
Karácsony Gergely sem önazonos kommunikációt folytat, azonban míg Gyurcsány Ferenc csak a választások után, addig Karácsony Gergely már a kampányindítójánál lebukott a valótlan állításaival.
De következmény, ahogy akkor, úgy most sincs…
Az őszödi beszéd után jött a tiltakozás és a békés tüntetők ellen vezényelt lovasroham. A demokrácia és a jogállamiság fenéken billentése – szokatlan erőszakkal. Gyurcsány pedig maradt, mert maradhatott. És a Nyugat ekkor is kussolt, sőt! Az Európai Szocialisták elnöke, a korábbi dán miniszterelnök Poul Nyrup Rasmussen támogatásáról biztosította a szocialista kormányfőt:
Gyurcsány Ferenc a legmegfelelőbb személy a magyarországi reformok irányítására.
Nos, így lesz az őszödi beszéd „igazságbeszéd”. Szerintük…
Csak néhány pillanat a közelmúltból
Valódi következmények nélkül maradtak a kispesti önkormányzat körüli MSZP-s ügyek, a drogozásra és korrupcióra utaló kiszivárgott filmek; Kránitz felfelé bukott, Gajda maradt polgi, Lackner Csaba ugyan kilépett a szocialista pártból, de maradt az, ami. Folytatva a sort: Korózs Lajos kamuvideója, és Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármester szexbotránya sem változtatott a baloldalon semmit. Ahogy minden jobbikos ügy, minden elkiáltott antiszemita és rasszista szó is következmények nélkül maradt.
De nem kell ennyire visszatekinteni! Karácsony Gergely hazudozása az egyetemi karrierjéről és a nyelvvizsgájáról, ami ugyan megtépázta „hírnevét”, lerombolta a kampánystáb által kreált karakterét, de semmin nem változtatott. De felelősségvállalás, se következmény. Még csak egy rövid „bocsika” sem.
Gréczy Zsolt pedig újra politizál… Ehhez a legnehezebb bármi magyarázatot fűzni.
Kevesen emlékeznek rá, de Cseh Katalin ügyéhez kísértetiesen hasonló történet íródott 2013-ban az LMP háza táján. Ladányi Attiláról, aki az LMP országos választmányának Baranya megyei küldöttje volt, kiderült, hogy 220 milliós támogatást nyert azon az NFÜ-tenderen, amelyet az LMP teljes gőzzel támadott, azt állítva, hogy mutyipénzeket osztogattak baráti, fideszes pályázóknak. Schiffer András – legyen dicséretére mondva – másnap kijelentette, hogy Ladányi megbízatása azonnal megszűnt és valóban úgy tűnt, hogy a baranyai lmp-s lemondásával következménye is lesz az ügynek. (A tendert közben korrupció gyanú miatt Lázár János felfüggesztette.) Habár tagadhatatlan, hogy Schiffer tényleg mindent megpróbált, Ladányi 2014-től már a Baranya megyei közgyűlés lmp-s tagjaként folytatta politikusi karrierjét… A következmények nélküli baloldaliság felfalta végül a már Schiffer nélküli LMP-t is. Felsorolni sem lehet, olyan sok ügy említhető még, amiben a következmények nélküli baloldal folytatja a törzsi körbetáncát. Elméjük kollektív tudatalatti (vagy tudattalan) részében, lelkük sötét mélyén, elméjük cinikus gondolkodásában ott van ma is a „na és?”.
Cseh Katalin trükközött a közpénzekkel és az uniós forrásokkal – milyen vizsgálat?
A választópolgár joggal kétkedik a Momentum hitelességében. Az elmúlt években számos olyan ügy, eset és most már konkrét korrupciógyanús botrány dagad Cseh Katalin körül, ami hosszú és sötét árnyékot vet a „korrupció ellen harcoló” mozgalomra. Leginkább, ahogy a PestiSrácok.hu kinyomozta, bizony itt nem csupán politikai, hanem büntetőjogi trükközés is történhetett. A felépített karakteren, a politikai tisztaságon komoly szégyenfoltok jelentek meg az elmúlt három évben. 2018-as kampányuk nem volt átlátható, hiányoznak a kiadási oldalon a számlák, nem azonosíthatók be a támogatók (!), jogsértő a könyvvitel – állapította meg az Állami Számvevőszék. Ahogy a 2019-es költségvetésükben is számtalan hiba (vagy ennél súlyosabb megítélésű utalás) található. S mindez annak a mozgalomnak a pénzügyeiben lelhető fel, amely az átláthatósággal, a tisztességes politizálás programjával lép fel – önmagát a többi párttal szemben meghatározva. Habár már azzal sokat romlott a renoméjuk, hogy összeálltak a kommunista diktatúra utódpártjával, az MSZP-vel, a pár éve még általuk lenácizott Jobbikkal és Gyurcsány Ferenccel, mégis most kezd csak igazán napfényre kerülni az, hogy milyen ifjú mozgalmárokról is van szó.
Amikor Fekete-Győr András a Hír TV-ben arról beszél, hogy a korrupciónak nincsen színe, hogy azt a momentumos politikust is elszámoltatnák, aki korrupciós botrányba keveredik, majd a Pride-felvonuláson kijelenti, hogy nem lesz belső vizsgálat Cseh Katalinnal kapcsolatban, akkor nem csupán magának mond ellen, hanem lerúgja és földbe tapossa a párt egyre rozogább hitelességét. Ne beszéljen fideszes oligarchák elszámoltatásáról, meg valamilyen „felcsúti perről”, ne fenyegetőzzön börtönnel, de jogállamiságról se papoljon az, aki a sorai között megtűri, még csak nem is vizsgálódik Cseh Katalin ügyében! Mi pedig rezignáltan, talán kissé csalódottan vesszük tudomásul, hogy a baloldalon semmi, de tényleg semmi nem változik. Minden bűn következmények nélkül marad. Horn Gyulától Cseh Katalinig „kígyózik a kígyó”, ami egyszer majd önmaga farkába harap – és talán kígyónyi űr marad csak a helyén.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS