Kinevették, sőt gúnyolódtak Nagy Ervin politológus június végén megjelent publicisztikáján, amiben Botka László őszi bukását prognosztizálta, mégis neki lett igaza: Botka hétfő délelőtt lemondott az MSZP miniszterelnöki-jelölt posztjáról. Portálunk villáminterjút készített Nagy Ervinnel, amiben egyebek mellett arról is kérdeztük a politológust, véleménye szerint ez a döntés hogyan színezi majd át a politikai palettát az ellenzék oldalán.
Nagy Ervin politológus szerint “Botka László miniszterelnök-jelöltségében már annak születésekor kódolva volt a bukás.” Mint mondja: Botka szegedi polgármesterként kevésbé volt ismert az országos politikában, ezért a felbukkanásakor tapasztalható népszerűség-növekedés ennek volt köszönhető. Már akkor jól körvonalazódott: csak a személyes támogatottsága emelkedett, a szocialistáké nem.
Botka elhitte, hogy saját népszerűségével képes lesz változtatni a párton, pedig ez a népszerűség egyáltalán nem volt mérvadó. Hibázott akkor is, amikor gyakorlatilag elkezdte zsarolni a kisebb pártokat, folyamatosan diktátumokat próbált adni az LMP-nek, az Együttnek, majd ezt tetézte azzal, hogy a párton belül is szembement a pártvezetéssel. Láthattuk: Molnár Gyula és Hiller István nem mindenben állt ki Botka mellett, ők a “kivárás stratégiát” választották, nem vitték vásárra a bőrüket. Ekkor is jól látszódott már, hogy Botka népszerűsége lufi. A Reutersnek adott interjú pedig arra volt jó bizonyíték, hogy Botka különvéleményt fogalmazott meg, nem pedig azt, amit az MSZP képvisel. Persze, amikor hazajött, akkor tompította volna…”
Nagy Ervin hozzáteszi: Botka László nem volt a saját maga ura, pedig ő azt gondolta, hogy képes rá.
Láttam, hogy rossz úton jár, nem álltak ki mellette a többiek sem, áldozati bárányként használták. A június végén megjelent publicisztikámban is beszéltem arról, hogy Botkát saját pártjának prominens tagjai sem tartották arra méltónak, hogy választmányi elnöknek válasszák. Ha pártvezetőként nem kap bizalmat, hogyan bizonyíthatna miniszterelnök-jelöltként?
A politológus úgy véli: “Botka egyfajta kísérlet volt, ő pedig elhitte, hogy sikerülhet neki győzni.” Nagy Ervin szerint a múlt héten tett ajánlat a baloldali összefogásra “egy utolsó, kétségbeesett próbálkozás volt” Botkától, aki morálisan próbált jó színben feltűnni azzal, hogy az ellenzéki összefogás felé nyitott.
Az MSZP-ben azonban a Horn Gyula által visszaállított cölöpök, posztkommunista öregek, Kovács László, Lendvai Ildikó, Baja Ferenc nagy befolyással bírnak, ők nem értettek egyet Botka által képviselt politikával. Az utódpárt nem tud megújulni, Gyurcsánynak igaza volt, hogy ha valami újat akar csinálni, akkor új pártot kell alakítani.”
Nagy Ervin hozzáteszi: “Botka nem volt képes arra, hogy új tartalommal töltse meg az MSZP politikáját, taktikái tévedésen alapultak, emellett képtelen volt olyan politikai eszmét megfogalmazni, ami nem a baloldali demagógiát hozta volna”. A politológus úgy véli: Botka mai nyilatkozata egy kétségbeesett embernek a gyűlölködése, a Fidesz-maffia gondolatát pedig egyenesen abszurdnak tartja.
Botka nyilatkozatának bizonyos részei az összeesküvés-elmélet kategóriába esnek. Én úgy gondolom, hogy a politikai karrierjének vége, sőt, már Szegeden sem lesz esélye újra polgármesterként, annyira lejáratta magát.”
Az MSZP következő lépése Nagy Ervin szerint az lesz, hogy a párt felállít egy olyan embert- akár Kunhalmi Ágnest vagy egy fiatal politikust-, aki Gyurcsány felé barátságosabban lép fel. A politológus kiemeli: Botka bukásával Gyurcsány Ferenc előtt nyílik meg az út.
Ez Gyurcsány győzelme. Pedig neki ezért nem sokat kellett tennie, Botka felülértékelte önmagát. Ebből a helyzetből Gyurcsány jött ki szerencsésen, véleményem szerint megvalósulhat a DK-MSZP összefogás. Botka abban is tévedett, hogy Szeged nem egyenlő az országgal. Szegeden gyenge a jobboldal, ott könnyedén nyerte meg a választást, mert nem volt igazán erős kihívója, ami nem biztos, hogy így lesz a következő választásokon.”
Az ellenzéki összefogással kapcsolatban Nagy Ervin kifejtette: sokáig úgy gondolta, hogy a Jobbik is részt vesz majd a látványos ellenzéki összeborulásban, de most már inkább a háttér-megállapodást tartja valószínűbbnek, mint ami már Szentendrén, Salgótarjánban is észrevehető volt. A politológus szerint az ellenzék célja az, hogy olyan eredményt tudjanak elérni az országos választásokon, ami alapján a Fidesz nem tud önállóan kormányt alakítani.
PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS