Nemcsak a természeti környezet megóvásában, hanem a lakosság, és különösen a fiatalok fenntartható szemléletmódjának formálásában fontos a Településfásítási Program, amely a magyar vidéki települések számára kínál segítséget a klímaváltozás káros hatásainak csökkentésére – többek közt erről beszélt portálunk megkeresésére Nagy István agrárminiszter, akit a nagy sikerű Program második ütemének részleteiről kérdeztünk.
Mint arról korábban beszámoltunk, Nagy István agrárminiszter az Erdők Világnapja alkalmával megosztott Facebook-videójában jelentette be, hogy megduplázott keretösszeggel folytatódik a Településfásítási program második üteme. Portálunk megkeresésére Nagy István elmondta, a Településfásítási Program a rendszerváltozás óta a legnagyobb belterületi fásítási program, amely a magyar vidéki települések számára kínál segítséget a klímaváltozás káros hatásainak csökkentésére, és felhívja a figyelmet a Vidékfejlesztési Program erdőtelepítési pályázataira. Hozzátette, első ütemben 12 ezer, a most induló szakasz során további 24 ezer darab nagyméretű sorfát igényelhetnek a 10 ezer fő alatti települések. A programnak köszönhetően akár 1.300-1.500 település, tehát a jogosultak több mint 40 százaléka juthat elültetendő fákhoz.
A célunk a figyelemfelhívás és az ösztönzés, hogy a meglévő pályázati források feltárásával, támogatások segítségével minél több település tegyen a fával borított területek növeléséért
– fogalmazott. Az agrárminiszter a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva kifejtette, a helyi igénylők 19-féle fafajta közül választhatják ki a termőhelynek leginkább megfelelő fákat, amelyek mellé a szakszerű ültetéshez szükséges további anyagokat (támasztókarót, mulcsot és favédő rácsot) is kapnak. A program szervezésében minden ültetésnél erdész vagy kertész szakember is jelen van, aki szükség esetén szakmai tanácsot nyújt az ültetők számára. Hozzátette, a fák ültetése és gondozása a helyi közösségek erősítésének fontos eleme. Mint fogalmazott,
amikor a járványügyi szabályozások lehetővé teszik, számos helyen közösségi program keretében történik a faültetés, vagyis nemcsak a természeti környezet megóvásában, hanem a lakosság, és különösen a fiatalok fenntartható szemléletmódjának formálásában fontos ez a kezdeményezés.
Nagy István kiemelte,
az Agrárminisztérium mindenkit támogat, aki aktívan, megfelelő szakmai megalapozottsággal cselekszik a fával borított területek növelése érdekében.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS