Már kedden kétoldalnyi belpolitikával bővül a Magyar Nemzet volt főszerkesztője, Liszkay Gábor által megvett Napi Gazdaság, amely új nevet szeptemberben kaphat. A Fideszben arra számítanak, hogy az új lap át tudja venni a Magyar Nemzet helyét, és a 2018-as választásokra ismét érdemi médiatámogatása lesz a pártnak. Ha még a TV2-t is meg tudnák szerezni az idén, akkor a párt viszonylag könnyen átvészelné a Simicska Lajos meghirdette médiaháborút, és újból lehetne egy milliós elérésű médiája.
Liszkay Gábor a mai napon megvásárolta a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-től a Napi Gazdaság napilapot kiadó kft. száz százalékos üzletrészét. A befektetés célja kitölteni a Nemzet-csoport „elvesztése” révén keletkezett “űrt” és a Magyar Nemzet helyébe lépni a lappal.
Liszkay Gábor hétfőn, egy állománygyűlés keretében jelentette be a szerkesztőségnek, hogy ő az új tulajdonos, a főszerkesztő pedig az a Csermely Péter lett, aki korábban szintén a Magyar Nemzet és a Hír Tv egyik emblematikus figurája volt. A hétfőn kiadott közlemény szerint az új vezetés célja, hogy az újság eddigi erős gazdasági jellegének megőrzése mellett a következő hónapokban jelentékeny társadalmi, közéleti, politikai és kulturális tartalommal bővítse ki a lapot. Közölték azt is, hogy az átalakuló napilap irányultságát tekintve „vállaltan polgári, konzervatív, mérsékelten jobboldali” lesz.
A hvg.hu úgy értesült, a Napi Gazdaság Kiadó Kft. a miniszterelnöki főtanácsadó, Habony Árpád és a volt miniszterelnökségi államtitkár Győri Tibor által alapított és múlt héten bejegyzett Modern Media Group (MMG) Zrt.-től függetlenül fog működni. „Ez a vállalkozás nem kötődik a Habony-féle médiacéghez. Liszkay teljesen szabad kezet kapott, hogy felépítse az új Nemzetet” – mondta a hvg.hu-nak egy, az ügyletre rálátó forrás.
Hétfőn azonban a Napi Gazdaság Kft. és az MMG még ugyanarra a címre volt bejegyezve egy óbudai irodaházban. Az Modern Media Grouphoz fog tartozni a via.hu is, mely a közéleti véleményportál szerepét látja el, valamint egy ingyenes terjesztésű hetilap is. Bár a Napi Gazdaság átalakítása már el is kezdődött, új nevet csak szeptemberben fog kapni, akkora nyeri el a lap végleges formáját, ahogy a hetilap indítását is őszre tervezik, tudta meg a hvg.hu (értesüléseik szerint felmerült a Haza lehetséges névként). A lap úgy értesült, a jövőben indul majd egy új közéleti rádió is, mely szintén Liszkay keze alatt fog futni.
A Napi Gazdaság a jelenlegi 16 oldalról 20 oldalasra bővül, ebből 7-8 oldal lesz gazdasági tartalmú. Ahogy azt múlt pénteken megírtuk, a lapnak két főszerkesztő-helyettese lesz: az eddig e poszton lévő Czirják Imre mellé érkezik Villányi Károly, aki korábban szintén a Magyar Nemzet lapszerkesztője volt, Gajdics Ottó, a Lánchíd Rádió főszerkesztője pedig lapszerkesztő lesz. A szerkesztőség is átalakul, a hvg.hu úgy tudja, Leitner Attila lapszerkesztőtől már meg is váltak, a főszerkesztő-helyettesek pedig még a hivatalos kinevezésük előtt újabb embereket – köztük korrektorokat és tördelőket – igyekeztek átcsábítani a Magyar Nemzettől, írja a portál.
Pár héttel ezelőtt a Fidesz egyik vezető politikusa azt mondta a hvg.hu-nak, inkább a Heti Választ (HV) szeretnék megtartani, hiba lenne úgy lemondani a hetilapról, mint ahogy a Magyar Nemzetről, de egyelőre nem világos, hogy a Simicska érdekeltségébe tartozó, de Orbán-kabinet egykori szóvivője, Borókai Gábor vezette Heti Válasz milyen irányt vesz. A PestiSrácok.hu azonban úgy értesült, hogy Borókai már letette a voksát és a Lajos-birodalomban kíván maradni.
A Napi Gazdaság sorsa és az új médiumok bevezetése kardinális kérdés, a hvg.hu portál értesülései szerint ezek a kérdések elnökségi szinten is napirenden vannak, a cél ugyanis a 2018-as választásokig elérni a Magyar Nemzet példányszámát. Mivel a lappiacon senki nem tudta elkerülni a nyomtatott sajtót általában jellemző zsugorodást, legfeljebb tippelni lehet a Liszkay tulajdonába került újság jelenlegi példányszámát. A Magyar Nemzet közel a harmadára esett vissza az elmúlt 13 évben. Ha ez igaz a Napi Gazdaságra is, akkor most 4-5 ezer példánynál tart.
Ehhez fokozatosan növelnék az állami hirdetések számát. Ez már elkezdődött: január-februárban már megötszöröződött az állami reklámozók aktivitása az újságban 2013-hoz képest. A másik eszköz a szavazók vásárlásra buzdítása lehet természetesen a kormányoldalról.
A hvg.hu szerint a Nemzettől eddig 13-15 ember távozott, többségük Liszkay új lapjánál folytathatja. A PestiSrácok.hu információi szerint ennél jóval többen, összesen negyvenen jöttek el Simicska Lajos médiacsoportjától.
Forrás: HVG.hu, PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS