Ha a kormány visszavonná a gyermekvédelmi törvényt, nyilvánvalóan megszűnne a kötelezettszegési eljárás Magyarországgal szemben – mondta a Mandinernek adott interjújában az uniós források felhasználásáért és területfejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter, hozzátéve, hogy nem tartja reménytelennek az ügyünket, csak a megfelelő érveket kell felsorakoztatni. Navracsics Tibor továbbá kitért arra is, hogy Brüsszellel egy árnyaltabb kommunikációra van szükség, de szó volt arról is, hogy mivel a magyar kormány kompromisszumkész, közel vannak a megállapodáshoz az unióval, bár a baloldalon vannak, akik még azt is megakadályoznák, hogy egyáltalán tárgyalások lehessenek a két fél között.
A beszélgetés elején szó volt arról, hogy a magyar kormány négy területen fogadta el az Európai Bizottság álláspontját, annak érdekében, hogy végre kifizesse az EU a nekünk járó pénzeket. Navracsics szerint ez azért jó, mert a kompromisszum akkor működik, ha mindkét fél enged, bár egyelőre nem tudni, hogy a bizottság elfogadja-e a kormány javaslatát.
Mindenesetre a miniszter elárulta, hogy nem volt nehéz meggyőzni Orbán Viktort arról, hogy alkudozzon Brüsszellel, hiszen a miniszterelnök a kompromisszumok híve. Az európai ügyészséghez viszont egyelőre az EB-nek benyújtott javaslataink miatt nem csatlakozunk, de Navracsics nem zárja ki, hogy ezt egyszer mégis megtörténhet. Az azonban, hogy az EB elfogadja-e a kormány javaslatát, három tárgyaláson múlik. Van ugyanis egy jogállamisági eljárás, amire a kormány az észrevételeit már elküldte válaszában, de ezt még vizsgálják Brüsszelben. Ezen túl pedig egy másik tárgyalás az operatív programok finanszírozásáról szól, de itt az álláspontok már közel vannak, továbbá az újjáépítési alapról is folynak tárgyalások, amik szintén jól haladnak. A miniszter reméli, látják majd a tárgyalópartnerek, hogy a kormány valóban a megállapodásra törekszik, és ha elfogadják a javaslatokat akkor ősszel megszülethet a döntés.
Ha visszalépnénk a gyermekvédelmi törvénytől, megszünne a kötelezettszegési eljárás
Navracsics szerint a gyermekvédelmi törvény miatt indult kötelezettszegési eljárás hazánkkal szemben, de nem tartja reménytelennek, hogy az érveket felsorakoztatva nyerhetünk.
Ha visszavonnánk, akkor nyilvánvalóan megszünne az eljárás
– emelte ki. A tárgyalások egyébként azért lassultak le, mert az Európai Parlament balszárnya erre törekszik; ők nem akarják, hogy a kormánnyal egyáltalán szóba álljon Brüsszel. A lengyelek azonban mégis megkapják a pénzüket, pedig ellenük is indult hetes cikkely szerinti eljárás. Navracsics Tibor viszont elmondta, hogy a lengyelek esetében pontról pontra tudja, mit kérjen azért, hogy hozzáférhessenek az uniós forrásokhoz; ilyen például a bírósági fegyelmi kamara megszüntetése. Magyarországgal szemben viszont inkább politikai kifogásokat emlegetnek, például a korrupcióval, illetve a közbeszerzésekkel kapcsolatban. Felhívta a figyelmet arra is, hogy ellenünk nem az Európai Bizottság indította az eljárást, hanem az Európai Parlament a Sargentini-jelentés alapján. Kiemelte továbbá, hogy a Magyarországgal szembeni vádak enyhébbek, mint a lengyelek esetében, ám éppen ez okozza a helyzetünk nehézségét.
Árnyaltabb kommunikációra van szükség Brüsszellel
A miniszter saját szerepével kapcsolatban elmondta, hogy ő alapvetően egy békés típus és örül neki, hogy erre a mostani szerepre felkérte őt Orbán Viktor, mert úgy látja, hogy Brüsszellel egy árnyaltabb kommunikáció szükséges. Meg kell velük ugyanis értetni, hogy mi nem a pálya széléről kiabálunk be, mi is tagok vagyunk, együtt akarunk működni velük. Egy tizes skálán az EB-ben Navracsics szerint a megítélésünk ötös. Mint fogalmazott:
Vannak olyan biztosok, akik értik, mit akarunk, csak kifogásolják a kommunikációt. Vagy még akár azzal is ki vannak békülve, csak egyes mondatokra kapják fel a fejüket. Persze akad olyan is, aki azt mondja, tűrhetetlen, ahogyan kommunikál a kormány.
Az Európai Néppártban viszont sokkal rosszabb a helyzetünk, de ennek ellenére valamilyen kommunikációs csatornának lennie kell Európa legnagyobb pártszövetsége és Magyarország legnagyobb pártja között.
Ebben a KDNP tud segíteni, és ezt az Európai Néppárt, valamint a Fidesz vezető politikusai is elfogadják
– jegyezte meg, hozzátéve: lát még reményt arra, hogy visszakerüljünk a néppártba.
Bővül az agglomeráció
Navracsics Tibor nemrég Karácsony Gergellyel tárgyalt a fővárossal kapcsolatban, és elmondta, hogy azon fog dolgozni, hogy felgyorsuljon Budapest és az agglomeráció fejlesztése. Koordinációs tanács létrehozásán gondolkodnak. Elmondta továbbá, hogy a fővárost nem lehet a közigazgatási határokon belüli szigetként értelmezni, és kiemelte, hogy lassan azzal a gondolattal is meg kell barátkoznunk, hogy a Tatabánya–Székesfehérvár–Kecskemét–Hatvan-körgyűrűn lévő és azon belüli települések is összefonódnak a fővárossal. Mivel Lázár János építésügyi és beruházási miniszter lett, vele is szorosan együtt kell működnie Navracsicsnak, de elmondása szerint kiváló a kapcsolatuk és nagyon tehetséges politikusnak tartja Lázárt.
Forrás: Mandiner; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS