Még január 25-én kezdeményezte a baloldali összefogás, hogy nem egy, hanem rögtön három vizsgálóbizottság létrehozását sürgetik annak érdekében, hogy górcső alá vegyék a kormány egyéves járványkezelését, amit ők megállás nélkül torpedóztak. A maratoni ülés számukra nyilván nagyon produktív volt, hiszen az adófizetők pénzéből acsakordhattak újra, majd gyakorlatilag semmit nem állapítottak meg, de újra egy jóízűt orbánozhattak.
Sajtótájékoztatót tartottak az első járványügyi vizsgálóbizottsági ülésüket követően a baloldal pártok. Magát a bizottságot azért szorgalmazták, hogy a kormány koronavírus elleni egyéves védekezését vegyék górcső alá. A Párbeszéd első embere szerint azért volt szükség a bizottság felállítására – amelyen a kormánypártok nem vettek részt –, mert szerintük sok ellentmondó adat, statisztika és információ látott napvilágot. Szabó Tímea minden bizonnyal nem az MSZP-s Korózs Lajos által korábban a Facebookon megosztott, majd törölt korábbi halálozási statisztikára akarta emlékeztetni a hallgatóságot, amivel az embereket riogatták, és feltehetően az álmentős Németh Athina ügyét sem akarta bolygatni, amelynek főkolomposa ő maga volt.
Szabó Tímea szerint már az első ülésen nyilvánvaló volt, hogy Orbán Viktor és kormánya elbaltázta a járványkezelést az egészségügy és a gazdaság területén is. Szerintük már augusztusban lehetett volna intézkedéseket tenni az ügyben, hogy hogyan óvják meg a lakosságot a második hullámtól, és lehetett volna csökkenteni a halottak számát is. Szabó szerint hiába tagadja a kormány, uniós és világviszonylatban is Magyarország élen jár a halálozásokban. Azt, hogy ezt Korózs-féle statisztikákra hivatkozva állapították meg, vagy hogy milyen forrásokból tudják, nem derült ki. A Párbeszéd társelnöke szerint a későn meghozott intézkedések veszélyeztették a lakosságot. A meghívott szakértőktől pedig úgy tudják, hogy a háromezer-hatszáz milliárd forintos gazdaságvédelmi alapból a kormány csak kilencszázmilliárdot költött valójában gazdaságvédelemre. Hogy ezt ki és mi alapján számolta ki, szintén rejtély. Jövő héten is folytatják a munkát, és végül készítenek egy átfogó jelentést arról, hogy a kormány hogyan védekezett a koronavírus-járvány idején.
A DK részéről a korábban alufólia-sisakot viselő Varga Zoltán következett, aki szerint az elmúlt időszakban rengetegen veszítették el a munkájukat. A hivatalos adatok azonban rácáfolnak a DK politikusára, ugyanis négyezer emberrel többen dolgoztak tavaly decemberben, mint az azt megelőző évben, továbbá a kormány a kis- és középvállalkozások iparűzési adójának felét elengedte többek között azért, hogy meg tudják tartani munkavállalóikat. Arról nem beszélt, hogy a baloldali önkormányzatok között divat ennek ellenére kuncsorogni a teljes iparűzési adóért, aminek az ötletgazdája egyébként maga a főpolgármester.
Cseh Katalinnak fáj
A sajtótájékoztatón a Momentum EP-képviselője is szót kapott. Cseh Katalinnak nagyon fáj, hogy Magyarországon rossz volt a válságkezelés európai viszonylatban. Szerinte, ha a kormányt érdekelné az emberek és az ország sorsa, akkor az ő bizottsági ülésükön kellett volna jegyzetelniük. Cseh szerint a kormány titkolja az oltási tervet, olyan vakcinákat engedélyeznek, amelyekről még keveset tudni, és egyébként is megelőzik az Európai Gyógyszerügynökséget. Ez szerinte nem segíti sem az átláthatóságot, sem a bizalmat. A képviselő arra nem tért ki, hogy az Európai Gyógyszerügynökség miért megbízhatóbb szerinte, mint a hazai, ahogyan az unióban akadozó vakcinákról sem volt szó, és arról sem, hogy több uniós ország képviselője is a kínai és az orosz vakcina mellett szólalt fel.
Végezetül Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke vette át a szót. Úgy vélte, bizalmi válság, állami irányítási káosz és nagyfokú késlekedés uralkodik – legalábbis ezeket a konzekvenciákat vonta le. A politikus kiemelte: azért hozták létre a bizottságot, hogy kellő mértékben tájékoztassák a magyar embereket mindenről, ami a koronavírussal és a járványhelyzettel kapcsolatos. Úgy véli, az oltási kedv alacsonysága jól mutatja, milyen a bizalmatlanság hazánkban, amiről ki más tehetne, mint Orbán Viktor és kormánya. Arra nem tért ki, hogy a baloldali pártok és holdudvaruk riogatja az embereket hónapok óta a különböző oltások hatékonyságával és esetleges szövődményeivel kapcsolatban. Mivel megfelelő számú lélegeztetőgép már van, ezért Kunhalmi egy komplett egészségügyi minisztériumot hiányolt, ami összefogná az egészségügyi intézményeket és lenne érdekérvényesítő képessége. Majd kitért arra is – önálló gondolatok híján, a korábbi képviselőkre hivatkozva –, hogy későn hozott intézkedéseket a kormány a vírus visszaszorítása érdekében. Érdekes, hogy most mégis az egyesült baloldal kampányol például a vendéglátóhelyek kinyitása mellett, ami szintén a vírus terjedésének kedvez.
Álságos, amit a baloldal művel
A mostani bizottság létrehozását a baloldal még januárban kezdeményezte, de nem egy, hanem rögtön három vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazták. A Fidesz frakcióvezetője akkor közösségi oldalán reagált, szerinte ugyanis álságos, amit művelnek, hiszen a járvány kirobbanása óta folyamatosan támadják a kormány járványügyi védekezését és semmiben sem együttműködőek. Kocsis Máté akkor azt írta, hogy a vizsgálóbizottságok felállításának három feltétele van: Korózs Lajos leváltása az egészségügyi bizottság éléről, a járvány elleni védekezésben részt vevők pocskondiázásának befejezése, valamint egy Gyurcsányék által kezdeményezett vizsgálóbizottság felállítása a vakcinabeszerzésen megbukott unióban.
Fotó: a Facebook-videóból
Facebook
Twitter
YouTube
RSS