Drága és bonyolult a szervizelés és a karbantartás – ezzel az indokkal pattintották ismét le az ukránokat, mivel Kijev már hetek óta, szinte óránként követeli az F–16 Falcon vadászbombázók átadását Ukrajnának. Igaz, a leköszönő NATO-főtitkár, Jens Stoltenberg nem zárta ki teljesen a repülők szállítását, ám a tagországok erősen vonakodnak. Még a leghangosabb szószólójuk, a lengyelek is azt mondták, hogy a saját védelmük biztosítása komolyan meggyengülne, ha átadnák gépeiket. Németország és Nagy-Britannia is nemet mondott. Boris Pistorius honvédelmi miniszter és Olaf Scholz kancellár kedden ismét megerősítette, hogy jelenleg nem téma a vadászbombázók szállítása.
Svájc továbbra is blokkolja a lőszerek szállítását Ukrajnának a német Gepard páncélosokhoz. A berni kormány a semlegességre hivatkozva megtiltotta, hogy „Made in Switzerland” muníciót kapjon Kijev. Most egy német lőszergyár fogja elkezdeni a szükséges lőszerek produkcióját. A termelést a páncélosokat is gyártó Rheinmetall cég fogja megkezdeni. Pistorius honvédelmi miniszter azt nyilatkozta a sajtónak, hogy már kiadta az ez irányú utasítást. Kérdés, hogy van-e elegendő alapanyag hozzá, mivel Európa már egy ideje komoly lőszerhiánnyal küzd. A Kínából származó gyapot melléktermék, amely elengedhetetlen része a lőszernek, nagyon akadozva érkezik.
A münsteri gyakorlótéren képeznek ki ukrán katonákat a Leopard tank és a Marder típusú páncélozott harcjármű használatára, egy korábban elindított támogatási program keretében. A német sajtóban megjelent beszámolók szerint a világ legmodernebb és legerősebb harckocsijaként számon tartott Leopard 2 használatát tanuló ukrán katonák első csoportja a hét végén érkezett, a légierő (Luftwaffe) szállította őket Németországba Lengyelországból. A német gyártmányú Leopard 2 használatát alapesetben több évig oktatják a Bundeswehrnél. Az ukrán katonáknak rövidített, 6–8 hetes tanfolyamot szerveztek, amelyen az alapismereteket adják át.
Amerikai értékelés szerint az orosz haderő komoly előrehaladást ért el a Bahmut városért folyó csatában Ukrajna keleti részén az utóbbi 24–48 órában – közölte a washingtoni Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának koordinátora kedden egy sajtóbeszélgetésen. John Kirby elmondta, hogy szorosan figyelemmel követik az eseményeket. Megismételte azt az amerikai véleményt, miszerint Bahmut elesése nem gyakorolna stratégiai hatást a teljes háború menetére, de még a kelet-ukrajnai harci cselekményekre nézve sem. Hozzátette, hogy az amerikai értékelés szerint személyes gazdasági érdekek miatt lehet annyira fontos az orosz műveleteket műveletet irányító Jevgenyij Prigozsin számára a város és térségének elfoglalása.
A Wagner biztonsági magáncég alapítóját az ott elhelyezkedő só- és gipszbányák érdekelhetik
– fűzte hozzá.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS