
Sikertelenül zárult a Suhajda Szilárd megmentésére indított expedíció. A nepáli hegyivezetőkből álló csapat mindent megtett hogy megtalálja a magyar hegymászót, azonban a keresés hiábavalónak mutatkozott, hogy mások életét ne kockáztassák a keresést abbahagyták.
Suhajda Szilárd közösségi oldalán számoltak be arról, hogy a legjobb nepáli hegyivezetőkből összeállított keresőcsapat emberfeletti munkája ellenére sem találta meg Suhajda Szilárdot a Mount Everesten. Órákon át kutattak a Hillary-lépcső bővebb területén, ahol a hegymászót utoljára életben látták. A serpák 8750 méter és a 8848 méteres csúcs között többször fel-alá másztak és keresték Szilárd nyomát, mindhiába. Az eltelt időt, időjárási és terepviszonyokat figyelembe véve semmilyen további esélye nincs annak, hogy a hegymászót életben találják, ezért a földi keresést befejezték. Jelenleg a keresésben részt vevő serpák biztonságos visszatérése a hazai háttércsapat prioritása.
A hazai háttércsapat május 25-én kora este értesült róla, hogy egy másik expedíció serpája a reggeli órákban körülbelül 8780 méteren, a Hillary-lépcső aljában látta Szilárdot. A serpa korábbról személyesen ismerte Szilárdot, így kétség sem fért hozzá, hogy őt látta. Amikor elhaladtak mellette, életjeleket mutatott, de fagyási sérülések nyomai és a magashegyi agyödéma jelei látszottak rajta. A serpa vezető rendkívül legyengült állapotú kínai kliensét támogatta lefelé a csúcsról ezért semmilyen módon nem tudott segíteni Szilárdnak, aki ráadásul a mászóúttól valamivel távolabb feküdt, ezért nem kapcsolódott a rögzített biztosító kötélhez. Kötélbiztosítás nélkül megközelítése is életveszélyes lett volna.
Az információ birtokában a háttércsapat a helyzetértékelést követően azonnal megkezdte a mentés szervezését, és az esti órákban megállapodott a Szilárd alaptábori hátterét biztosító nepáli ügynökséggel abban, hogy 26-án reggel megkísérelnek helikopterrel felrepülni olyan magasságba, ahonnan láthatják Szilárdot. Ezzel egy időben három serpát elindítottak Szilárdért, akik optimális esetben már május 26-án, a késői órákban érhettek volna fel hozzá.
A három serpa 26-án nepáli idő szerint délelőtt 10:00 órakor indult el a 6400 méteren lévő 2-es táborból. Rendkívül gyorsan, hét óra alatt elérték a 7950 méteren lévő 4-es tábort. Ez az út egy átlagos mászónak két napra elosztva ennek az időnek a háromszorosa. Itt egy negyedik serpa és egy segítő várta őket sátorban. Egyikük csatlakozni tervezett a keresőkhöz, másikuk feladata a többiek étellel, itallal történő ellátása volt.
Rövid pihenőt követően, a szél csitulása után mindössze két órával felérkezésük után, nepáli idő szerint 19:15-kor a háromfős csapat elindult a Hillary-lépcső irányába, majd a negyedik később indult utánuk. Egész éjjel másztak, a Hillary-lépcsőt már hajnalhasadáskor elérték. A megadott helyen azonban nem találták Suhajda Szilárdot, ezért elkezdték szisztematikusan átkutatni a területet. Először felmásztak egészen a csúcsig, majd vissza a Hillary-lépcsőhöz. A Hillary-lépcső környékét tüzetesen átvizsgálták, minden lehetséges esésvonalat az úttól jobbra és balra, a nepáli és a tibeti oldalon is, ameddig csak le tudtak ereszkedni a rögzített kötelektől.
Ezután a lépcső alatti, Déli-csúcsig (8750 m) vezető szakaszt és annak belátható környékét vizsgálták át, eredménytelenül. Ekkor a háttércsapattal történt egyeztetést követően közösen úgy döntöttek, hogy a keresést berekesztik. Május 28-án még egy utolsó helikopteres repülést végeznek a hegy 2-es tábor feletti oldalának átkutatására.
27 év alatt 16 korábbi sikertelen magyar expedíció után Suhajda Szilárdnak reális célja volt pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók támogatása nélkül elérni Földünk legmagasabb pontját. Az Everest palack nélküli megmászása világviszonylatban is kiemelkedő teljesítmény. Az elmúlt 45 évben – mióta Reinhold Messner és Peter Habeler bebizonyították, hogy a feladat lehetséges és túlélhető – olyan kiváló magyar alpinisták próbálták elérni a csúcsot oxigénpalack nélkül, mint Várkonyi László, Klein Dávid vagy a legendás Erőss Zsolt. A statisztikák szerint a sikeres megmászások kevesebb mint 2%-a történik oxigénpalack nélkül: még kisebb számot jelent azon mászók szűk csoportja, akik serpa asszisztenciát sem vettek igénybe.
Suhajda Szilárd az egyik legeredményesebb magyar expedíciós hegymászó volt. 2014-ben a 8051 méteres Broad Peaket, 2019-ben első és máig egyetlen magyarként a 8611 méteres K2-t, 2022-ben pedig a 8516 méteres Lhocét mászta meg pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül. A Mount Everesten a nyomkövetője alapján mért 8795 méteres elért magassággal Suhajda Szilárd az, aki a legmagasabbra jutott magyar palack és serpák nélkül.
Kérjük, hogy az elkövetkezendő időszakban tartsák tiszteletben a család magánszféráját, és az expedícióval kapcsolatos mindennemű információért, interjú igénnyel forduljanak az expedíció sajtósához, Pintér Lászlóhoz
– zárult a hegymászó közösségi oldalán közzétett közlemény.
Erőss Zsolt özvegye: Suhajda Szilárd halálával egy teljes életet élő emberrel lett kevesebb a világban
Erőss Zsolt a világ 14, 8000 méter feletti hegye közül tizet hódított meg. Özvegye közösségi oldalán írt bejegyzésében fejtette ki arra az ismétlődő kérdésre a választ, hogy egy hegymászó miért megy oda, ahonnét tudja, hogy lehet, nem tér vissza élve többé? Sterczer Hilda szavai szerint emögött valójában vád húzódik: “Micsoda felelőtlenség! Meghalni egy hegyért!” Hozzátette:
A hegymászó él. Igazán él. Tudja, mire hivatott, és ezt felvállalva mindennap valóságos életet él. Valós kihívásokkal szembesül, tisztában van a kockázattal és számol vele.
A teljes bejegyzést Sterczer Hilda közösségi oldalán olvashatják el, itt.
A PestiSrácok átfogó cikkben emlékezik meg a kivételes tehetséggel megáldott hegymászó karrierjéről, aki az első magyar volt, aki oxigénpalack nélkül mászta meg a K2-t.
Forrás, fotó: Facebook
Judit
2023-05-28 at 17:45
“dr.Kolompár Genitália ” 20:16– írásával egyetértek.!!! számomra az extrém sportok többek között a Forma 1—a hegymászás nem tud elvarázsolni-értelmetlen.!!! De például a műkorcsolya, a ritmikus sportgimnasztika, az öttusa és a hasonló jellegűek azt szívesen nézem.!!!
Az extrém sportolók korán halnak!
2023-05-28 at 07:06
Királytigris
2023-05-27 at 20:12
Hiába mászott meg sikeresen oxigénpalack nélkül annyi csúcsot halálmegvető bátorsággal és nagy sikerrel, ebben a sportban 50 m magasságkülönbség, és 10 km szálerő különbség is sokat számít! Továbbá az se mindegy, hogy a szervezet 30, 35, vagy már 40 éves. A foci sport is kiszelektálja már a 40 évesek túlnyomó többségét, mert azt a teljesítményt, ami az élvonalban kell, már nem tudja a szervezete produkálni akármennyit is edz. Suhajda Szilárd 40 éves korára nagy valószínűséggel alaposan túljutott azon a koron, amikor még azt a maximumot tudta nyújtani, ami elég lett volna ahhoz, hogy épségben felérjen a csúcsra és még le is tudjon jönni segítség nélkül.
Suhajda Szilárd már túl volt a teljesítőképessége csúcspontján, az időjárás meg kedvezőtlenebb volt annál, mint amilyennel akár 35 évesen meg tudott volna még birkózni. Az meg szégyen, hogy a technika mai korában nem látták el olyan visszajelző kütyükkel, ami egyrészt ellenőrizhette, volna a mindenkori fizikai ás szellemi állapotát (jelezve , hogy idáig és nem tovább), másrészt ami cm pontos helyzetjelzést tudott volna adni a mozgásáról, és a hollétéről a teljes expedíció alatt, pláne a csúcstámadás idején, és utána. Abszurd dolog, hogy a céltól 150 m-re semmi nem jelezte, hogy hová lett.
“Egy serpa, az Imagine Nepal ügynökséget vezető Mingma G arról beszélt az lapnak, hogy ez a mászószezon nem volt ideális arra, hogy valaki oxigén nélkül nekivágjon a csúcstámadásnak. Suhajda Szilárd sem vett igénybe külső segítséget, így pótlólagos oxigént és serpákat sem.
Extrém hideg volt. El sem tudják képzelni, mennyi kliens és serpa szenvedett fagyási sérüléseket, rengetegen szorultak mentésre. Még nem tapasztaltam ilyen hideget korábban az Everesten. A szél is mindig sokkal nagyobb volt annál, ami az előrejelzésekben szerepelt”
Ebben az expedícióban extrém sport és kockázat ide, vagy oda, mindenki felelőtlen volt, esélye se volt a tragédiamentes végső kimenetnek.
Királytigris
2023-05-27 at 23:20
Cser Borbála2023-05-27 at 22:26!
Igen valószínűleg igaza van, mert a kapitaizmusban egy munkahely sem viseli el, hogy egy alkalmazotja a hegymászásokat igénylő hosszú időtartamot a munkahelyéről távol legyen, vagy vállalkozónak kell lennie, és amíg távol van valaki másnak kell vinnie a vállalkozást.
Cser Borbála
2023-05-27 at 22:26
#Királytigris
Rosszul tudja. Ez nem részben megélhetés volt, hanem esetében a megélhetés.
Alább idéztem a hegymászótól.
Ez az idézet éppen abból az interjúból való, amit vele készítettek, és abban éppen arról beszél, hogy hogy lehet a hegymászásból megélni.
Nem szeretném azok érzületét megbántani, akik gyászolják.
De kérem, ne csináljanak már nemzeti hőst, egy “önmegvalósító “emberből. Szó nincs itt “a nemzet dicsőségéért való” sportról és mindenféle “nemes küldetésről”.
Nem csak ő, de a kedves neje, aki szintén hegymászó, odacsődített három tv stábot is az otthonukba, része volt a vakmerő döntésnek.
Ott nyugossza álmát, ahova vágyott. Ennyi.
Ezzel az energiával valami hasznosat is alkothatott volna a “nemzet dicsőségére”, Sem ő sem a Erőss Zsolt nem hős, és nem követendő példa.
Királytigris
2023-05-27 at 20:51
dr. Kolompár Genitália2023-05-27 at 20:16!
Nagy valószínűséggel Szilárd a hegymászással komoly szponzori pénzeket kapott. Azt is valószínűsítem, hogy komoly állami támogatásban is részesült.
Pl. a mászási pénz az Everesten kb. 40 ezer USD, amit a nepáli kormánynak kell becsengetni. Ezt egy magyar átlagkersetből képtelenség kiköhögni.
Tehát ez a mászás nem csak sport, hobby, hanem részben megélhetés is. Ebből a nézőpontból már azért a felelőtlenség kizárható. Mindeki abból él, amihez legfőképpen tehetsége van. Ez vezet el a sikerhez, és ezt a célszerűség is diktálja.
dr. Kolompár Genitália
2023-05-27 at 20:16
Királytigris 2023-05-27 at 19:55
Írásából azt a következtetést vonom le, hogy Önnek nincs gyereke, vagy soha nem lett igazi apa.
A válaszom nem a további személyeskedésünk kiterjedése szándékával választottam, hanem annak érzékeltetésére, hogy egy felnőtt férfinek akinek családja, kisgyereke van, van lehetősége – és az én erkölcsi normám szerint kötelezettsége – választania, hogy a 99% eséllyel sikertelen utat, vagy a családját választja.
A hegymászás e formája – kihangsúlyozom, e formája – nem sport, hanem őrület, amit ha rajtam múlna, be is tiltanék. A Mount Everest egy hullagyár.
Normális ember sem a krokodil szákjában nem nyúlkál, sem nem akar oxigén palack és kísérő nélkül az Everestre felmászni. Ezt a “csúcstámadást” összehasonlítani bármilyen más sportággal, úgy gondolom nem megfelelő érv annak magyarázatára, hogy a hülyeséget bátorságként mutassuk be.
Mellesleg gyerekkorom óta sportolok, élsportoló valóban sosem lettem. Nem mintha ennek bármi köze lenne ahhoz, hogy ki mit és kiket tart fontosabbnak az életében.
Királytigris
2023-05-27 at 20:12
Reális2023-05-27 at 17:42!
Szilárd megmászta oxigénpalack nélkül:
2014 Broad Peak (8051 m)
2019 K2 (8611 m, első magyarként), második legmagasabb csúcs a világon
2022 Lhoce (8516 m), harmadik legmagasabb csúcs a világon
Tehát a K2 csak 237 m-rel, a Lhoce meg 332 m-re alacsonyabb mint a Mount Everest. Ráadásul a Lhoce és a Mount Everest mászási útja 7900 m-ig azonos. Tehát 7900 m-ig még terepismerete is volt.
Királytigris
2023-05-27 at 19:59
Nagy Mátyás2023-05-27 at 19:42!
Ez nem igaz, mert a Mount Everestet már több mint 200-an megmászták oxigénpalack nélkül. Az meg teljesen lehetetlen, hogy valaki a 4-es táborból (7900m) a csúcsig (8848m) oda és vissza 10 óra alatt teljesítse. Ez még oxigénpalackkal is lehetetlen!
Királytigris
2023-05-27 at 19:55
dr. Kolompár Genitáli2023-05-27 at 18:53!
Írásából azt a következtetést vonom le, hogy Ön soha nem sportolt, vagy ha sportolt is, nem vált sportemberré.
A hegymászás veszélyes üzem. 8 ezer méter felett, minden előfordulhat. Sajnos a halál is a pakliban van, mint pl. a Forma I-ben, amit milliók rajongása kísér.
Focipályán is előfordult már, hogy egy játékos meccs közben összesett és meghalt. Pedig nem 8795 m-en volt, hanem csak 100 m-en a tengerszint felett.
Ekkor senki nem mondta azt, hogy ez a szerencsétlen játékos miért játszott, nem számolt a veszélyekkel, mennyire felelőtlen, mert most árvákat hagyott hátra, mert ha nem játszott volna, vígan élhetne tovább.
Aki erre vállalkozik ezzel számol. Ez egy ilyen sportág.
T.D.
2023-05-27 at 19:52
János 8.rész 7.vers
Nagy Mátyás
2023-05-27 at 19:42
Korábban – egy napja – írtam, hogy 8000 méter felett oxigénpalack nélkül max. 10 óra esély lehet. Szilárd is elment Erős Zsolt és Kiss Péter után.
Isten legyen Velük!
dr. Kolompár Genitáli
2023-05-27 at 18:53
Ez az eset bizonyítja, hogy sokak folyamatosan azzal vannak elfoglalva, hogy a celebek életének alakulását kövessék, és úgy szurkoljanak a kedvenceiknek, mint azok, aki Izaurának gyűjtést szerveztek. Félteértés ne essék, a részvétnyilvánítást nem ide sorolom, ugyanakkor koraiságából eredően ízléstelennek tartom.
Azonban el kellene gondolkodni azoknak, akik most a “csúcstámadó” családtagjaiért aggódnak, hogy miért is teszik ezt Suhajda Szilárd helyett.
Ha az érintettet nem érdekelte, hogy mi lesz a családjával, akkor nem kellene a gyám szerepét kéretlenül felvállalni. Ráadásul az ügyben egyedül ártatlan kizárólag a kisgyermeke, akinek nem volt lehetősége az apját a sunyiba elküldeni – vagy pszichiáterhez.
“Példamutató ember volt, aki nemzetünk dicsőségéért is fel akart jutni az Everestre. Ezt lehet bírálni, nem érteni egyet vele, de én mélységesen tisztelem a bátorságát és a kitartását.”-írja P.D. Azonban ez a szerencsétlen ember sem példamutató nem volt, sem nem érdekelte a nemzetünk dicsősége. Elmondta az ügyben megkérdezett hegymászó hölgy ide, hogy az egó és a pénz uralja a csúcsmászást, és nem a nemzeti érzület. Nekem az az ember – legyen férfi, vagy nő, akinek a beteges egója fontosabb a gyermeke biztonságánál és a családja szereteténél, az vagy egy nagyon beteg ember, vagy egy senki.
Imre
2023-05-27 at 18:48
Bocsánat de a sok OKOS hozzászólások helyett utána kellene olvasni!!2019-ben első magyarként, kísérő és oxigén nélkül mászta meg a világ egyik legnehezebb hegyének tartott K2-t, majd 2022 januárjában bejelentette, hogy ettől az időtől kezdve az öt legmagasabb hegyre fog koncentrálni (Big Five).[3] A sorozat következő állomásán, 2022 májusában, sikerrel hódította meg ugyancsak egyedül, kísérő és oxigénpalack használata nélkül a Lhocsét.[4] Következő célja a Big Five legmagasabb tagjának, a Csomolungmának a megmászása.[5] Május 21-én indult el az 5500 méteren fekvő alaptáborból, hogy a már korábban kiépített táborhelyeit használva, május 24-én feljusson a Föld legmagasabb hegyére, a 8848 méter magas Mount Everestre. Mindezt klasszikus alpin stílusban tervezte.
Az én kérdésem 2023-ban biztonságos GPS,műholdas telefont nem gyártanak?
Dr. Tarr ferenc
2023-05-27 at 18:32
Olvassunk!
Jon Krakauer a szerző, a könyv címe ÉG ÉS JÉG (1998): részletesen tárgyalja a magashegyi próbálkozás konkrét ÉLETVESZÉLYEIT, és kitér a legnagyobb hibára: amely a sportemberi próbálkozás ELŐTTI MENTÁLIS ÁLLAPOT FELMÉRÉSÉNEK hiányát is hangsúlyozza, ez döntő lehet, főleg az EGYEDÜLI és OXIGÉN nélküli kisérletek során.
Isten nyugosztalja e szegény fiút és legyen számára könnyű a halál, még akkor is, hogy özvegyet és gyermekét hagyta hátra- értelmetlenül…
sorry
2023-05-27 at 18:31
Nagyon sajnálom. Egy fiatal életet, egy kiváló sportoló, egy édesapát vesztettünk. Ilyen áron nem akarok magyar sikereket. Hallottátok hegymászók?
Cser Borbála
2023-05-27 at 18:27
#T.D-nek
” A hegymászás számomra az önmegvalósítás csodálatos lehetősége”
Az idézet az érintett hegymászótól származik.
Reális
2023-05-27 at 17:42
Részvétem. Már csak egy kérdésem maradt: ha soha nem jàrt még ilyen magasságban, az Everesten sem, miért nem lehetett első próbálkozásként palackkal megpróbálni, hogy kitapasztalja? Számított volna ez, ha később palack nélkül próbálja újra, ami a terve volt? Mit vont le volna annak az értékéből,ha mindezt második útként teljesíti? Akkor sem biztos, hogy túléli. Lelkileg zaklatott volt már induláskor is. Mindent is megértek. De ezt nem. Ha tényleg szenvedély volt és függő, akkor még sok ilyet akar átélni. Vagy ezt az óvatosabb utat így senki sem szponzorálta volna?
Orientál
2023-05-27 at 16:51
Lényegében a fagyos vihar okozhatta a halálát. Nem rég voltam a Himalája kelet-tibeti részén 5 000 méter fölött nyáron ,ahol intenzíven nagy pelyhekben esett a hó és szeles fagyos idő volt ,nem ám 8 000 méteres magasság fölött.
Tudományos libsizmus
2023-05-27 at 16:26
Elismerés a mentőcsapatnak. Órásit teljesítettek.
Őrnagy
2023-05-27 at 16:18
Egy felelőtlen expedíció sajnálatos vége. Tudták a szponzorok, tudta a segítő stáb, tudta a felelőtlen hegymászó, hogy a rendkívül szokatlan hideg és a szokatlanul erős szél alkalmatlanná teszi az expedíciót az oxigénpalack, és segítők nélküli hegymászásra, az engedélyt mégis megkapta, és felelőtlenül mégis nekivágott. Utólag könnyű okosnak lenni, de akik a tényekkel tisztában voltak, azoknak kellett volna az expedíciót megakadályozni, elhalasztani.
Van egy határ, ami felett a sorsot nem szabad kísérteni!
Őszinte részvétem a családnak.
T.D.
2023-05-27 at 16:13
Példamutató ember volt, aki nemzetünk dicsőségéért is fel akart jutni az Everestre. Ezt lehet bírálni, nem érteni egyet vele, de én mélységesen tisztelem a bátorságát és a kitartását. Isten nyugosztalja, és adjon a családjának erőt és békességet!
TS
2023-05-27 at 16:09
R.I.P.!
na4
2023-05-27 at 16:06
Micsoda értelmetlen, felelőtlen és felesleges halál. Hogy’ érezhet most a gyereke 🙁 Nincs többé apja.
Hozzászóló
2023-05-27 at 16:00
Egyetértek PG-vel. Ennek semmi köze a libsizmushoz. Vagy hegymászó vagy család. A kettő együtt nem megy.
Királytigris
2023-05-27 at 15:34
Őszinte részvétem a családnak és a hegymászó közösségnek!
Részvét
2023-05-27 at 15:20
PG! Ugyanez fog eszedbe jutni akkor is, amikor a kis öncélú gyorshajtást megúszva épségben érsz haza? Kis okoskodó, huncut libsi… Mi lenne, ha leszoknátok arról, hogy megmondjátok másoknak, miként kell élni?
Béla
2023-05-27 at 15:17
Szegény gyermeke, életében sem foglalkozott vele, most már nem is fog.
Gábor lovag
2023-05-27 at 15:07
Sajnos ismét távozott egy remek sportember, aki nyilván pontosan tudta, hogy az életével játszik, de az győzni akarás legyőzte a halálfélelmet.
Isten nyugosztalja !
PG
2023-05-27 at 15:01
Soha nem tudtam értékelni az öncélú veszélyeztetést. Más az, amikor valami oknál fogva muszáj megtenni valamit, (például embereket kimenteni, stb) és más amikor csak a veszély hajszolásáért kerülnek emberek életveszélybe. A hegymászás tulajdonképpen egy ilyen önveszélyeztetési hobbi.
Nagyon sajnálom ezt a jobb sorsra érdemes embert, de hát magának kereste a bajt.
Valaki
2023-05-27 at 14:59
Béke poraira! Valaki írta, hogy mekkora jégtemető az a hegy. Tudhatta volna, hogy várja a családja, inkább tért volna vissza.