Mint ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, december elsejei hatállyal rendkívüli felmentéssel szüntették meg tankerületi igazgatók három fővárosi gimnázium nyolc pedagógusának a közalkalmazotti jogviszonyát, akik a Karinthy Frigyes Gimnázium pedagógusai voltak. A Belügyminisztérium egyébként már korábban is figyelmeztette a tanárokat, hogy ha megtagadják bármilyen okból a munkavégzést, akkor menniük kell. Most a Karinthy Frigyes Gimnázium pedagógusai és diákjai a Külső-Pesti Tankerületi Központ épülete elé vonultak ki tiltakozni, de saját bevallásuk szerint nem is érdekli őket, hogy az épületben nincsen senki.
Azért vagyunk ma itt együtt, mert a szerdai napon hat kollégámat a Karinthy Gimnáziumból rendkívüli felmondással elküldtek. Ez azon nem változtat, hogy ők ugyanúgy tanárok, ahogyan én, és ahogyan ők is papíron azok voltak pár nappal korábban. De ma mi mégis szerettünk volna idejönni és idehozni őket és idehozni titeket, diákokat, szülőket, hogy megmutassuk, mi van a papíron a név, adat és számok mögött. Itt vannak az emberek
– mondta el nyitó beszédében a Karinthy Frigyes Gimnázium egyik tanára, majd azzal folytatta:
Szerettük volna megmutatni a Külső-Pesti Tankerület igazgatójának, Rábel Krisztinának és mukatársainak is, hogy hogy néznek ki azok az emberek, akiket ő egy tollvonással küldött el, és hogy néznek ki azok a diákok, akiknek emiatt a tollvonás miatt a jövő héttől nem nagyon vannak tanáraik. Hát mindez annyira nem fog sikerülni, mert ahogyan látjátok, a tankerület épülete bezárt, ahogy tudjuk, üres, nincs bent senki, de ez minket nem zavar, mi itt vagyunk, idejöttünk, és szeretnénk megmutatni, hogy mit jelent az nekünk, hogyha azok nélkül a kollégák nélkül kellene folytatni, akiket ő rendkívüli felmondással küldött el az iskolából.
Ezt követően az elbocsátott tanárok kollégái és diákjai is elmondták, mit jelentenek nekik a távozni kényszerülő pedagógusok. Majd az egyik kirúgott tanár, Nemes Mária is felszólalt, aki elmondta:
Sokáig játszottam a szabályok szerint. Úgy gondoltam, hogy ha helyesen és a helyes szabályok szerint játszom, akkor sikerrel fogok járni. Csak az történt, hogy tévedtem, mert ezek a szabályok mindig változtak, változnak, minden egyes alkalommal, amikor ez a rendszernek megfelelés kényelmes. A kölcseys kollégák kirúgása után megfogadtam, hogy ezentúl az én szabályaim fogok játszani, és az én szabályaim most azt diktálták, hogy beleálljak csak és kizárólag a polgári elégedetlenségbe.
A Karinthy tanárai közül többen ma is levelet kaptak arról, hogy milyen következményekkel jár, ha nem veszik fel a munkát. A Belügyminisztérium a retorziót azzal magyarázta: a diákok érdekeit helyezi mindenek elé. Szerintük az oktatás javításáért küzdő, polgári engedetlenséghez folyamodó pedagógusok a diákok tankötelezettségének teljesítését és a művelődés Alaptörvényben rögzített jogának gyakorlását korlátozzák. A Belügyminisztérium megjegyzi továbbá, hogy álláspontjuk megingathatatlan; következetesen jártak és járnak el a munkájukat jogellenesen megtagadókkal szemben.
Több helyen is tiltakoznak a diákok és a tanárok
A szerdai kirúgások óta egyébként több oktatási intézményben is sztrájkolnak a tanárok és a diákok; van, ahol élőlánccal, van, ahol ülösztrájkkal fejezik ki nemtetszésüket. A Tanárok a Tanárokért mozgalom tájékoztatása szerint összesen legalább 71 iskolából 700 tanár tiltakozik valamilyen formában. A miheztartás végett fontos megjegyezni, hogy a KSH májusi adatai szerint Magyarországon 75 ezer pedagógus dolgozik az általános iskolákban, több mint 33 ezren a technikumokban, gimnáziumokban és szakgimnáziumokban. A tiltakozó pedagógusok száma ezek szerint elenyésző.
A szerdán kirúgott egyik tanár a Vörösmarty Mihály Gimnázium pedagógusa volt, akinek visszavételét követeli 40 kollégája és a diákok. A Tan-menetnek elkeresztelt vonulás a Mikszáth Kálmán térről indult délután három órakor, és a Múzeum körúton fognak végigvonulni.
Szabó Tímea sütizteti a virrasztókat a Belügyminisztérium előtt
A baloldali politikusok természetesen nem tudnak távol maradni a pedagógussztrájktól: a párbeszédes Szabó Tímea például sütiket küldött a virrasztóknak tegnap a Belügyminisztérium elé, akik pár százan gyűltek ott össze, amikor híre ment a nyolc tanár elbocsátásának.
Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk, nemcsak Szabó volt az, aki a pedagógusok nyakára ült; a spontán tüntetésen párttársa, Tordai Bence is fellelhető volt, de Jámbor András is részt vett a megmozduláson. A szerdai demonstráción egyénkébként mintegy 400 tüntető vonulhatott a Széchenyi térre, akik így helyszíni tudósítónk szerint a környék forgalmát sem tudták megbénítani. A felszólalók között volt akkor a Kölcsey egykori pedagógusa, Törley Katalin, a Tanítanék vezető tagja, aki elmondta, hogy most sokkal dühösebb, mint korábban, és azzal fenyegetőzött, hogy Pintér Sándor belügyminiszternek és Orbán Viktor miniszterelnöknek le kellene mondaniuk, mivel szerinte válságba kormányozta az országot és az oktatást. Hozzátette: a lemondásukig – ha szombatig nem helyezik vissza az elbocsátott tanárokat az állásukba – Törley szerint radikálisabb irányba kell fordulniuk. Majd a diákokat is felszólította, szervezkedjenek, a szülőket pedig gyerekeik támogatására kérte.
Tárgyalt a Belügyminisztérium a pedagógusokkal
A pedagógus szakszervezetek kérésére a tavaszi választások óta az ötödik, a sztrájkbizottság megalakulása óta a tizennegyedik sztrájktárgyalásra került eddig sor a Belügyminisztériumban. Már akkor is tájékoztatta a minisztérium a szakszervezeteket a tervezett pedagógus-béremelésről – amivel egyébként pártállástól függetlenül mindenki egyetért – és arról, hogy hol tartanak a tárgyalások az Európai Bizottsággal a béremelés fedezetét is nyújtó uniós források kifizetéséről. Mint kifejtették, a szakszervezeteket biztosították róla, hogy a kormány a szankciós válság ellenére is elkötelezett a pedagógusok további béremelésében, és ahogy megszületik a megállapodás Brüsszellel (megítélték nekünk, de be is fagyasztották), a rendszerváltás óta legnagyobb pedagógus-béremelés következhet. A hátráltatást pedig azok a baloldali politikusok okozzák, akik rendszerint az EU-ban támadják a magyar kormányt és szavaznak nemmel a nekünk járó források kifizetésénél.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS