Németországban átlépte a harmincezres határt az új típusú koronavírussal bizonyítottan fertőzöttek száma. A Johns Hopkins Egyetem kimutatása szerint, szerda délelőtt 32 991 fertőzöttet tartottak nyilván, ami 3935-tel – 13,5 százalékkal – több az egy nappal korábbi 29 056-nál. Belgiumban szerdán a hatóságok arról számoltak be, hogy a fertőzöttek száma 4269-re emelkedett, összesen 122-en haltak bele a betegségbe, és 461-en épültek fel. Hollandiában szerdára virradóra 811-gyel nőtt a fertőzöttek, és egy nap alatt hatvanhárommal a halottak száma. Az országban összesen 5560 fertőzött van, valamint 276-an hunytak el a koronavírus-járvány okozta megbetegedésben, és 461-en gyógyultak ki belőle. Bosznia-Hercegovina március 30-tól lezárja repülőtereit a személyforgalom előtt az új típusú koronavírus-járvány terjedésének lelassítása érdekében, kizárólag a gyógyászati cikkeket szállító repülőgépek szállhatnak le – közölte az ország miniszterelnöke. Boszniában már százhatvanhat fertőzöttet vettek nyilvántartásba, hárman pedig meghaltak a Covid-19 betegség következtében.
Németországban a növekedés mértéke jelentősen elmarad az előző héten megfigyelt harminc százalék körüli szinttől, ez arra utal, hogy lassul a járvány, ami létfontosságú az egészségügyi ellátórendszer teljesítőképességének fenntartásához, a vírus terjedése azonban, így is szinte felmérhetetlen teher a német társadalmon és gazdaságon. A szövetségi kormány pótköltségvetést készített, a javaslat vitája szerdán kezdődött a szövetségi parlamentben. A kormány minden eddiginél nagyobb, 156,3 milliárd eurós hiánnyal számol. Olaf Scholz pénzügyminiszter a parlamenti vitában a válságkezelés költségének nagyságrendjét érzékeltetve rámutatott: a pótköltségvetésben tervezett deficit majdnem akkora, mint az eredeti, még a járvány előtt készített költségvetés kiadási oldalán szereplő 362 milliárd euró fele. A társadalmi gondokat jelzi, hogy megkezdődött a vita az idei érettségiről. Az oktatás tartományi hatáskör, így akár az is előfordulhat, hogy mind a tizenhat tartomány más-más megoldást alkalmaz majd.
Belgiumban szerdán a hatóságok arról számoltak be, hogy a fertőzöttek száma 4269-re emelkedett, százhuszonketten haltak bele a betegségbe, és négyszázhatvanegyen épültek fel. Hollandiában szerdára virradóra 811-gyel nőtt a fertőzöttek, és egy nap alatt hatvanhárommal a halottak száma. Az országban összesen 5560 fertőzött van, valamint 276-an hunytak el a koronavírus-járvány okozta megbetegedésben, és 461-en gyógyultak ki belőle. Luxemburgban a legfrissebb kimutatások szerint, egy nap alatt 224-gyel nőtt a fertőzöttek száma, annak ellenére, hogy kedden a helyi sajtó a terjedés lassulásról számolt be.
Bosznia-Hercegovina március 30-tól lezárja repülőtereit a személyforgalom előtt az új típusú koronavírus-járvány terjedésének lelassítása érdekében, kizárólag a gyógyászati cikkeket szállító repülőgépek szállhatnak le – közölte a miniszterelnök. Montenegróban szerdára hirtelen megugrott a betegek száma, aznap már negyvenhét, egy nappal korábban viszont még hússzal kevesebb beteget vettek nyilvántartásba. Szerbiában néhány napja már a csoportos megbetegedések szakaszában van a járvány, a szakértők szerint ezt hamarosan a tömeges megbetegedések követik majd. Ennek megakadályozása vagy lassítása érdekében csütörtöktől tömeges tesztelést vezetnek be az országban. Szerbiában háromszázhárom fertőzöttet vettek eddig nyilvántartásba, és négyen haltak meg a betegség következtében. Szlovénia kedd éjféltől lezárta Ausztriával közös határát, Horvátországban a hatóságok szerdától szigorúbban lépnek fel a szabálytalankodókkal szemben. Szlovénia tizenhárom átléptetési pontot jelölt ki Ausztriával közös határán. Csak azok a külföldi állampolgárok léphetik át az országhatárt, akik három napnál nem régebbi orvosi igazolással rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy nem fertőzöttek. Az intézkedés ugyanakkor nem vonatkozik az áruforgalomra. Szlovénia hasonló minta szerint korábban már lezárta Olaszországgal közös határát. Szlovéniában egy nap alatt harmincnyolccal, 480-ra emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma, és eddig négyen haltak meg a járvány következtében. Ők mind az idősebb korosztályba tartoztak, és más, krónikus betegségekben is szenvedtek.
Horvátországban szerdától sokkal szigorúbban ellenőrzik és büntetik a koronavírus-járvány megállítása érdekében hozott korlátozó intézkedések megszegőit. Azokat, akik nem tartják be az otthoni karantén szabályait, nyolcezer kuna pénzbírsággal sújtják, amennyiben ezt ismételten megteszik, az összeg harmincezer, majd százhúszezer kunára emelkedik. Szigorúan büntetik azokat az autósokat is, akik engedély nélkül próbálják meg elhagyni lakhelyüket. A rendelet hétfő óta van érvényben, a büntetés harmincezer kuna. A városok és járások bejáratainál ellenőrző pontokat állított fel a rendőrség. A horvát államügyészség jelezte, hogy szigorúan lépnek fel az álhírek terjesztőivel szemben is. Azok ellen, akik hamis híreket terjesztenek, és ezzel pánikot keltenek a lakosság körében, büntetőjogi eljárás indul, és akár két évig terjedő börtönbüntetés is kiszabható rájuk. Az országban kedd reggel kilenc órától ötvenhéttel, 418-ra nőtt a regisztrált fertőzöttek száma.
Forrás: MTI. Fotó: MTI/EPA/ANSA/Filippo Venezia
Facebook
Twitter
YouTube
RSS