Szinte elképzelhetetlennek tűnt, ami mára valósággá vált: a 21. században, a digitalizáció korában, amikor szinte minden automatikusan működik, a legalapvetőbb szolgáltatás egyszerűen megszűnik. Most a saját bőrükön tapasztalták meg a Pest megyében élő emberek, milyen az, ha nem folyik víz a csapból… Jelenleg az egyik legnagyobb globális környezeti problémát az édesvíz egyre csökkenő készlete, a vízhiány jellemzi, melynek következményei beláthatatlanok. Fegyelmezett vízfelhasználásra intenek a szakemberek, hogy elkerülhető legyen a tartós vízhiány. Az aszályhelyzet kezelése érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) a műszaki beavatkozások mellett ütemezett öntözési menetrendet alakít ki, az illegális vízkivételek felszámolása érdekében pedig a katasztrófavédelem közreműködését kérte.
1. Ha van kutad, mindened van. Ha nem lenne, holnap furatnék egyet!2. Elképesztő luxus, ha víz jön a falból. Nem tudod, pedig az!3. Sokkal, de sokkal!!! több vizet használunk a wc öblítéshez, mint amennyit megiszunk. Rengeteg ivóvízzel tüntetem el azt az ivóvizet, ami átment a testemen. Röhejes….Óriási a különbség és ivóvíz mindkettő.4. Sokkal, de sokkal kevesebb víz is elég a fog- és kézmosáshoz, a mosogatáshoz, a fürdéshez, mint amit a mindennapokban ellocsolunk. Ez akkor tudatosul, ha flakonból öntögeted , alig fogy és mégis tiszta minden, mert ügyes vagy és nem kényelmes! A bolygót a kényelem öli meg.5. A kerti solar zuhany, tulajdonképpen a mennyország egy jelentős darabkája!
A Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. tájékoztatása szerint munkatársaik folyamatosan dolgoznak a meghibásodott ivóvíz távvezeték elhárításán és maradéktalan helyreállításán. Fóton, Csömörön, Mogyoródon és Gödöllőn a következő 48 órában ideiglenes kimaradás fordulhat elő, azonban ebben az időszakban lajtos kocsik segítségével biztosítják a szükséges vízigényt – állítják.
Már tizennyolc körzetben van legmagasabb fokú készültség a vízhiány miatt
Súlyosbodik az aszály, a vízügy országosan összehangolja a vízhiány elleni készültséget – tájékoztatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság. Az elmúlt időszak csapadékmentes időjárása és a vízkészletek folyamatos csökkenése következtében a vízigények olyan mértékben megnövekedtek, hogy azok kielégítését csak több vízügyi igazgatóság összehangolt működése mellett lehet megoldani. Mivel ez a munka meghaladja a helyi védelemvezetők hatáskörét, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerda reggelt 8 órától elrendelte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) vízhiány elleni készültségi működését. Az elmúlt 24 órában az ország területén nem hullott csapadék. A maximális-hőmérséklet az aszállyal leginkább érintett területeken (Tiszántúl, Duna-Tisza köze) 35-38 celsius fok között alakult.
Az előrejelzések szerint a következő napokban fokozódik a hőség, a rendkívüli aszállyal jellemezhető országrészen szombaton a 40 fokot is elérhetjük. Ráadásul a következő 6 napban sem a Tisza felső vízgyűjtőjén, sem hazánkban nem várható számottevő eső, ami tovább súlyosbítja a vízhiányos helyzetet.
Jelenleg az ország 12 vízügyi igazgatóságából 9 területén van érvényben vízhiány elleni védekezési készültségi fokozat: 4 db vízhiánykezelő körzetben I., 9 körzetben II. fokú, és 18-ban van a legmagasabb, III. fokú a készültség. A vízügy folyamatosan egyeztet a vízfelhasználókkal egy mennyiségben és időben is összehangolt öntözési menetrendről. Fontos kiemelni, hogy az aszályhelyzet nagy fegyelmet kíván a felhasználók részéről, hiszen ha nem működnek együtt, egymástól veszik el a rendelkezésre álló vízkészletet. Ennek erősítésére a vízügy a katasztrófavédelem közreműködését is kérte az illegális vízkivételek felszámolásra.
A Pilis-Dunakanyarban élők is szigorításra számíthatnak, a fogyasztási szint jelenleg nem tartható
Vitályos Eszter államtitkár közösségi oldalán folyamatosan informálja a választókerületében élőket a kialakult helyzetről. Tájékoztatása szerint “a rendszerben egyelőre van víz, de ez a fogyasztási szint jelenleg nem tartható: a DMRV a Duna alacsony vízállása miatt egyre kevesebb vizet tud termelni. Hamarosan szigorítások várhatók!”
Kedves Pilis-Dunakanyariak! Tudom, hogy nem a medencézés és a pazarlás miatt nő a fogyasztás, hanem az öntözés miatt. Teljesen megértem, hogy borzalmas az öntözés korlátozása, annak, aki egész évben a növényeivel dolgozik. De nincs más választásunk, mint fegyelmezettnek lenni! Ezek nehéz idők, sokkal jobban oda kell figyelnünk mindenre, mindenkire, egymásra! Nagyon kérek Mindenkit, hogy takarékoskodjunk a vízzel!Közösség vagyunk, vigyázzunk egymásra!
Alig két hete Solymáron nem volt víz. Akkor a Honvédelmi Minisztériumtól kért segítséget a vízhiány megoldására Menczer Tamás, a térség fideszes országgyűlési képviselője. A településen négy autóval hordták a vizet a víztározók között, emellett 11 lajtoskocsi is munkába állt. A képviselő beszámolója szerint a településen a vízhálózat kapacitása jelentette a problémát. Menczer kiemelte: azon a vízhálózaton, aminek a végén Solymár áll, több másik település is van (Pilisborosjenő, Pilisvörösvár, Pilisszentkereszt, Budakalász, Pomáz, Szentendre, Pilisszántó, Pilisszentiván, Csobánka), az ott élőket arra kérte, korlátozzák vízfogyasztásukat.
Van megoldás?
A következő évtizedekben megnő a vízigény, és emiatt már 2040-ben nagy problémák jelentkezhetnek több mint 30 országban. A leginkább kitett országok ebből a szempontból közel-keletiek, vízigényüket a tengervíz lepárlásából vagy a felszíni vízforrásokból tudják csak majd kielégíteni. Ezek az országok látják a rájuk váró problémákat, és némelyek emiatt intézkedéseket is bevezetnek, például Szaúd-Arábia már az élelmiszer-termelését is korlátozta, hogy ezzel is spóroljon a vízen. Fontos, hogy egyénileg is törekedjünk a pazarló vízfelhasználás megszüntetésére. Egy-egy csöpögő csap naponta akár két liter vizet is szennyvízzé tehet, ami 80-90 liter egy hónapban, és 1.000 liter egy évben, a WC-tartály ennél jóval nagyobb mennyiséget is képes pazarlóan leengedni. A szakemberek azt is javasolják, hogy fürdés helyett inkább zuhanyozzunk, ezzel is spórolhatunk a felhasznált víz mennyiségén.
Ütemezett öntözési menetrendet alakítanak ki
Az aszályhelyzet kezelése érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) a műszaki beavatkozások mellett ütemezett öntözési menetrendet alakít ki, az illegális vízkivételek felszámolása érdekében pedig a katasztrófavédelem közreműködését kérte. A vízügy műszaki irányító törzse ezért “műszaki beavatkozásokat folytat“, valamint a Tisza-Körös völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer (Tikevir) finomhangolását és a felhasználókkal egyeztetett, ütemezett öntözési menetrend kialakítását végzi – közölték.
Jelenleg a legfontosabb feladat Szolnok ivóvízének biztosítása a Tiszából oly módon, hogy közben a Tisza-tóból is biztosítani tudják a mezőgazdasági vízszolgáltatáshoz, valamint az ökológia és a turisztika fenntartásához szükséges vizet. Ennek érdekében szabályozzák a Tisza-tóból a Nagykunsági-, illetve a Tiszafüredi-főcsatornába leadott vízmennyiséget, miközben gondoskodnak arról is, hogy a Nagykunsági-főcsatornából a Hármas-Körös vízgyűjtőjébe megfelelő mennyiségű víz jusson
– ismertették.
Az aszály súlyosbodása miatt a Duna, a Balaton és a Velencei-tó helyzetét is kiemelten kezeli a vízügy. A Ráckevei-Soroksári-Duna-ág vízét már több mint egy hete pótolják a Kvassay- és a Tassi-zsilip szivattyúi segítségével, de ha szükséges, mobilszivattyúkat is üzembe állítanak
– közölték. A Balaton átlagvízállása péntek reggel 86 centiméter volt, ami mintegy 20 centiméterrel alacsonyabb a tavaly ilyenkor mértnél, de nem rendkívüli: az elmúlt száz évben több tucat alkalommal előfordult ennél kisebb vízállás a tóban. A vízminőséget heti rendszerességgel ellenőrzik, a legfrissebb adatok nem mutattak semmilyen határérték-túllépést vagy problémát – írták a közleményben. A Velencei-tavat az élővilág védelme érdekében szerda óta reggel 4 és 10 óra között folyamatosan levegőztetik. A tó vízállása péntek reggel 67 centiméter volt, ami mindössze 4 centivel magasabb a valaha mért legkisebb vízszinttől, és az előrejelzések szerint valószínűleg a hónap végén új negatív rekord születik. Bár ez a fürdőzés szempontjából kellemetlen, a Velencei-tó szempontjából természetes, ugyanis egy esetenként kiszáradó tóról van szó – jegyezték meg.
PS-összeállítás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS