Michael Levitt biofizikus professzor egy minap megjelent interjújában részletesen beszélt arról, hogy véleménye szerint hamarosan véget ér a jelenleg Európát és a fél világot sakkban tartó járvány – szúrta ki a 444.hu. A brit-amerikai-izraeli tudós erre Kínát hozza fel példaként, ahol már nem is regisztrálnak új fertőzötteket, mostanra csak olyanoknál mutatják ki a megbetegedést, akik külföldről tértek vissza az ázsiai országba. A Stanford egyetemen oktató Levitt szerint, már a legtöbb ember immunitással rendelkezik a koronavírus ellen. Azután lettek népszerűek a professzor elméletei, hogy úgy tudta meg hetekkel korábban napra pontosan megmondani, mikortól fog lelassulni a járvány terjedése, hogy nem ért a járványtanhoz. És a tippjei rendre be is igazolódtak. A különböző országokban meghozott óvintézkedéseket helyesnek tartja, hiszen az államok, így megelőzik azt, hogy nagyobb baj legyen a járványból.
Nyilvánosságra hozta a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos előrejelzését Michael Levitt, aki szerint a nehezén már túl van az emberiség, hamarosan már csökkenni fog a megbetegedett emberek és a halottak száma. Az egyetemi tanár ezt pusztán a statisztikákból vezette le. Az év elején, mikor a koronavírus mégcsak Kínában volt jelen, Levitt ottani ismerőseinek elküldte megnyugtató prognózisát, miszerint február 7-től drasztikusan csökkenni fognak a megbetegedések. Miután levelét lefordították kínai nyelvre, az szélsebesen elkezdett terjedni a kínai médiában, Levitt több interjút is adott. Később kiderült, számításai igaznak bizonyultak, hiszen február eleje-közepétől valóban gyengült a járvány Kínában.
Nem vagyok járványügyi szakember, csak a számokhoz, a matematikai műveletekhez és a statisztikához értek”
– mondta a szakértő, aki szerint a kínai Hupej tartományban, ahonnan útnak indult a járvány, naponta 30 százalékkal nőtt a fertőzési arány. Szerinte ez exponenciális növekedés volt, ami ha tartós, három hónapon belül a bolygó összes lakója megfertőzödött volna.
Michael Levitt 2013-ban kapta meg a kémiai Nobel-díjat harmadmagával, komplex kémiai rendszerek többszintű modelljének kifejlesztéséért.
“Február 1-jén kezdtem komolyabban vizsgálni a hupeji számokat. Akkor naponta 1800 új esetet regisztráltak, hat nappal később ez a szám 4700 lett. Aztán Február 7-re megállt a növekedés és az új megbetegedések számai egyre csak csökkenni kezdtek. Egy hétre rá ugyanez történt a halálozások számával. Ezek után úgy számoltam, hogy két héten belül még sokkal többet fog javulni a kínai helyzet” – fogalmazott. A professzor úgy véli, hogy március végéig teljesen eltűnik a vírus Kínából. Ez persze annak is köszönhető, hogy több hétre majdnem teljesen lezárták a világ legnépesebb országát, így csökkentve a vírus szerteágazását.
Teljes karantént vezettek be, csak a legszükségesebb dolgok megvásárlásához lehetett az otthonukat elhagyni és nem találkozhattak másokkal. Vuhanban mindenki elkaphatta volna a koronavírust, ennek ellenére a város lakosságának mindösszesen három százaléka fertőződött meg”
– közölte, majd úgy folytatta, hogy a Diamond Princess nevű óceánjárón -amely napokig rostokolt Japán partjainál, mert több beteg is volt a fedélzeten és nem engedték leszállni őket a hatóságok- a fertőzési ráta nem érte el a húsz százalékot. Úgy véli, hogy a hajón a lehető legrosszabb forgatókönyv valósult meg, hiszen egy relatív kis területen nagyon sok beteg csoportosult össze. Számításai szerint, ha a hajón történteket egy államra vetítenénk, az olyan lenne, mintha egy négyzetkilométeren 250 ezer ember gyűlt volna össze, ami rendkívül zsúfolt.
A hajó tele volt klímákkal, központi fűtéssel és közös étkezőkkel, ami remek táptalaja a vírus terjedésének és még így is csak a hajón lévők húsz százaléka kapta el. Ez persze nagyon magas szám, de ugyanennyien kapják el a sima influenzát. A statisztikák azt mutatják, hogy bizonyos emberek egyszerűen immunisak erre a vírusra”
– fogalmazott. Levitt a kritikus olasz helyzettel kapcsolatban azt mondta, hogy ott azért is sokkal rosszabbak a számok, mint például Kínában, mert az olaszok életritmusa teljesen más. A dél-európai állam lakói sokkal gazdagabb társadalmi életet élnek, sokat ölelkeznek és puszilkodnak.
Ezért is fontos, hogy a beteg emberek ne lépjenek kapcsolatba az egészségesekkel”
– közölte. A professzor azt mondja, hogy a média túlságosan nagy pánikot kelt az emberekben, hiszen csak az összesített fertőzéses esetekre koncentrál, holott a sima influenzáról, amely emberek tízezreinek haláláért felelős, nem számol be. Tart továbbá attól is, hogy súlyos gazdasági visszaesés lesz jelen az országokban, valamint a munkanélküliség és a szegénység is emelkedni fog, ami azt eredményezi majd, hogy nőni fog a reménytelenség miatt az öngyilkosságba menekülő embereknek a száma.
Kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS