A venezuelai főügyészség azzal a gyanúval indította el a nyomozást az ellenzék vezetője ellen, hogy kapcsolatban áll egy drogcsempész kolumbiai fegyveres szervezettel.
Tarek William Saab főügyész a Twitteren tájékoztatott a nyomozás megindításáról, miután a helyi sajtóban, illetve az El País madridi napilapban is fényképek jelentek meg, amelyeken Guaidó látható a Los Rastrojos bűnbanda két vezetőjének társaságában.
A fényképek alátámasztják azt a feltételezést, hogy Guaidó és környezete kapcsolatokat tart fenn ezzel a bűnbandával
– írta Saab, aki szerint az ügyészség olyan információk birtokában van, amelyek szerint a Los Rastrojos segített Guaidónak februárban átjutni Kolumbiába a bíróság országelhagyási tilalma ellenére, és a határátkelést Ivan Duque kolumbiai elnök kormánya szervezte meg. A szóban forgó képek azon a februári napon készültek, amikor Guaidó elment Kolumbiába egy jótékonysági koncertre, amelyen a venezuelaiaknak szánt humanitárius segélyre gyűjtöttek. Guaidó tagadta, hogy kapcsolatot tart fenn a drogkereskedéssel és zsarolással foglalkozó bűnszervezettel. Kifejtette, hogy az említett napon fényképek százai készültek róla, és nehéz megválogatni azokat az embereket, akik fotót akarnak készíteni vele. A kolumbiai külügyminisztérium közben azt közölte pénteken, hogy a bűnbanda két szóban forgó vezetőjét azóta már letartóztatták, és bírósági eljárás folyik ellenük. Egyiküket még június 18-án fogták el törvénytelen fegyvertartás és más bűncselekmények miatt, a másik pedig önként adta fel magát. A minisztérium tagadta, hogy a kolumbiai hatóságok segítettek Guaidónak átkelni a határon. A venezuelai hatóságok más ügyekben is nyomoznak Guaidó ellen.
A dél-amerikai országot súlyos gazdasági, társadalmi és politikai válság sújtja, amely januárban mélyült el, miután Juan Guaidó az alkotmányra hivatkozva Venezuela ideiglenes elnökévé kiáltotta ki magát a hivatalban lévő venezuelai államfő, Nicolás Maduro elleni egyik tüntetésen. Noha Guaidót mintegy ötven ország elismerte Venezuela ideiglenes elnökének, köztük az elsők között az Egyesült Államok, más országok – például Oroszország – továbbra is Madurót tartják a latin-amerikai ország törvényes vezetőjének, és a Venezuelában jelentős hatalmi tényezőt formáló hadsereg hivatalosan továbbra is mellette áll.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Fernando Llano
Facebook
Twitter
YouTube
RSS